Հայաստանի «գիտունները» արմեններն են
1993 թվականից սկսած ամենաշատ գիտական աստիճան շնորհվել է Արմեն անունով քաղաքացիներին։ Նման տվյալներ է հրապարակել Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի ղեկավար Սմբատ Գոգյանը։ Ընդհանուր առմամբ, գիտական աստիճանի վկայագիր ստացել է Արմեն անունով 303 մարդ։
Ազգանունների առումով առաջին տեղում Սարգսյանն է,  այս ազգանունով մարդիկ ընդհանուր առմամբ 310 վկայագիր  են ստացել։
Սմբատ Գոգյանի հրապարակած հետաքրքրաշարժ վիճակագրության համաձայն, Արմեն Սարգսյան անուն ազգանունը գիտական աստիճան ստացածների թվում  հանդիպում է 11 անգամ։
«Գիտական աստիճան ստացողների ցուցակում կան 1326 տարբեր անուններ և 2320 իրարից տարբեր ազգանուններ: Օգնեք թարգմանել այդ ցուցակները ռուսերեն և անգլերեն, որպեսզի տվյալները տեղադրենք մեր նոր, եռալեզու կայքում»,-աջակցության համար դիմել է կոմիտեի ղեկավարը։

Статистика: В Армении людям по имени Армен присвоено наибольшее число научных степеней
В Армении с 1993 года самое большое количество научных степеней было присвоено гражданам по имени Армен. Подобные данные обнародовал председатель Высшей аттестационной комиссии (ВАК) Смбат Гогян. В целом, свидетельства о признании ученой степени получили 303 человека по имени Армен.
Что касается фамилий, то на первом месте оказалась фамилия – Саркисян, люди с такой фамилией в общей сложности получили 310 свидетельств о признании ученой степени.
Согласно обнародованной С. Гогяном статистике, сочетание имени и фамилии Армен Саркисян среди получивших ученую степень граждан встречается 11 раз.
«В списке получивших ученую степень встречается 1326 различных имен и 2320 различных фамилий. Помогите перевести данные списки на русский и английский, чтобы мы смогли разместить данные на нашем новом трёхъязычном сайте», – отметил председатель ВАК.