«Մեդիա պաշտպան» ՀԿ. Կոչ ենք անում ԱԺ պատգամավորներին դեմ քվեարկել այս օրենքի նախագծին
«Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխության նախագիծ է ներկայացվել, որը մշակվել է Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության տարածած հայտարարության համաձայն, ըստ e-draft-ում ներկայացված տարբերակի` ինֆորմացիոն սահմանափակումներ պետք է լինեին հատուկ տեսակի բազմացման վայրերի մասին տեղեկատվության վերաբերյալ, բայց ինչպես պարզվել է հետագայում այն, ինչ ներկայացված է եղել առցանց և այն ինչ քննարկվել է կառավարության կողմից տարբեր նախագծեր են, և վերջինս ավելի խիստ սահմանափակումներ է նախատեսում։
«Այս նախագիծը քննադատության է արժանացել «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության, մի շարք իրավապաշտպան և միջազգային կառույցների կողմից, իսկ այս վերջին քայլը՝ ներկայացնել մի բան, ընդունել մեկ այլ բան, չի համապատասխանում ինֆորմացիայի ազատության կաննոներին և, փաստացի, կառավարությունը փորձում է բոլորի աչքից հեռու ինֆորմացիոն ազատությունը սահմանափակող օրենք անցկացնել։
Այս խնդրին անդրադարձել է նաև «Ինֆորմացիոն ազատության կենտրոնի» ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը, որը քննադատել է ստեղծված իրավիճակը։
Կոչ ենք անում ԱԺ պատգամավորներին դեմ քվեարկել այս օրենքի նախագծին և չդառնալ ծածուկ օրենքներ մշակող և գաղտագողի օրենքներ անցկացնող կառավարության կցորդը»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Media Advocate initiative urges Armenian MPs to reject freedom of information bill
Media Advocate initiative calls on Armenian lawmakers to reject a government-drafted bill on freedom of information.
Below is a statement released by Media Advocate initiative on Thursday:
"A draft amendment to the Armenian Law on Freedom of Information has been submitted, which was developed by the Ministry of Environment. According to the version presented on e-draft, there should have been restrictions on information on special kinds of breeding sites, but as it turned out later, what was presented online and what was discussed later by the government are actually different bills, and the latter envisages stricter restrictions.
This measure has been criticized by Media Advocate initiative, a number of human rights and international organizations. Furthermore, this latest step, to present one thing, to adopt another, does not comply with the rules of freedom of information. In fact, the government is trying to covertly adopt a law restricting the freedom of information.
Shushan Doydoyan, head of the Freedom of Information Center, also touched upon this issue, criticizing the situation.
We urge the deputies of the National Assembly to vote against this bill, not to become the attachment of the government which develops covert laws and adopts secret laws."