Փաշինյան. Վերջին օրերին բանկային ավանդների աճի միտում է նկատվում
Մինչ կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերին անցնելը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ կառավարության մշակած հակաճգնաժամային միջոցառումներով արդեն բաշխվել է 3.67 մլրդ դրամ։
«Ես ուզում եմ ասել, որ այս թիվը մեր նախատեսածի 10 տոկոսից էլ պակաս է։ Նկատի ունեմ՝ հընթացս կլրացվի»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով, հրապարակված պատուհանում տվյալներն ամենօրյա ռեժիմով թարմացվում են, բազան հաջորդ շաբաթվա սկզբին կամբողջանա, աջակցության փաթեթները հասանելի կլինեն շահառու քաղաքացիներին։
Կառավարության ղեկավարն ասաց, հայաստանյան բանկերը շուրջ 290 հազար քաղաքացու տրամադրել են վարկային արձակուրդ 9.3 մլրդ դրամի չափով։ Վարկային արձակուրդ է տրվել նաև 5300 իրավաբանական անձանց 15.4 մլրդ դրամի չափով։
«Հույս ունեմ, որ այս պրոցեսը կշարունակվի։ Ուզում եմ ասել, որ բոլոր այս որոշումները կայացվել են առանց վարչական ներգործության կառավարության կողմից։ Ես սա շատ եմ կարևորում, քանի որ ճգնաժամի մեկնարկին շատ գործընկերներ, ուժեր մեզ փորձում էին դրդել, որպեսզի մենք վարչական որոշում կայացնեինք, որոնք կպարտադրվեին բանկերին, բայց մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով»,- նշեց նա՝ ավելացնելով, որ բանկային համակարգը հետևել է իշխանությունների հորդորներին, ինչն էլ վկայում է, որ բանկային համակարգը վստահում է կառավարության հակաճգնաժամային քայլերին։
Փաշինյանի խոսքով, իր ասածի ապացույցն է նաև այն, որ վերջին մի  քանի օրերի լարվածությունից հետո արտարժույթի շուկան և ընդհանրապես բանկային համակարգը գտնվում են շատ հանդարտ վիճակում:
«Ընդհակառակը վերջին օրերին բանկային ավանդների աճի որոշակի միտում է նկատվում, ընդ որում, արդեն իսկ կան տեսանելի դեպքեր, երբ քաղաքացիների կողմից դոլարային ավանդները փոխարկվում են դրամայինի: Սա վառ ապացույցն է այն բանի, կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականության նկատմամբ կա վստահություն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, այսօր բազմաթիվ առաջարիկներ կան, թե ինչ պետք է անի կառավարությունը, անկեղծացավ՝ դրանց հեղեղից կարելի է գլխապտույտ ստանալ։
«Մենք հստակ քայլերով գնալու ենք առաջ, շարունակելու ենք հակաճգնաժամային նոր միջոցառումների ընդունումը։ Այօրվա օրակարգում էլ մեկ նման միջոցառում կա ընդգրկված»,- ասաց նա։

Никол Пашинян: В Армении наблюдается определенная тенденция роста банковских вкладов
Прежде чем перейти к вопросам, включенным в повестку дня заседания правительства Армении, премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что в рамках разработанных кабмином антикризисных мер уже распределено 3,67 млрд драмов.
«Я хочу сказать, что это цифра составляет менее 10% от предусмотренной нами суммы. Я имею в виду, что по ходу будет пополняться», – сказал премьер-министр.
Глава правительства отметил, что данные обновляются в ежедневном режиме. «База в начале следующей недели будет полной, пакеты содействия уже будут доступны гражданам, которые являются бенефициарами», – пояснил он.
Никол Пашинян сообщил также, что армянские банки предоставили кредитные каникулы около 290 тыс. граждан на сумму 9,3 млрд драмов. Кредитные каникулы  также были предоставлены 5300 юридическим лицам – на сумму 15,4 млрд драмов.
«Надеюсь, что этот процесс будет продолжаться. Я хочу сказать, что все эти решения были приняты без административного влияния со стороны правительства. Я придаю большую важность этому, потому что в начале кризиса многие партнеры и силы пытались подтолкнуть нас принять административное решение, которое заставило бы банки, но мы решили пойти другим путем», – указал Пашинян, добавив, что банковская система следовала указаниям властей, что доказывает, что банковская система доверяет антикризисным шагам правительства.
По словам Пашиняна, доказательством сказанного им является и то, что после напряженности последних нескольких дней валютный рынок и банковская система в целом находятся в очень спокойном состоянии.
«Напротив, в последние дни наблюдается определенная тенденция роста банковских вкладов. Причем уже есть осязаемые случаи, когда долларовые вклады граждан конвертируются в драмовые. Это означает, что в отношении антикризисной политики правительства есть доверие, более того, уже есть видимые случаи, когда долларовые депозиты граждан конвертируются в драмы. Это яркое доказательство доверия к антикризисной политике правительства», – сказал Пашинян.
Премьер отметил, что сегодня есть многочисленные предложения о том, что должно делать правительство, признался, что от их количества голова идет кругом.
«Мы будем двигаться вперед четкими шагами, будем продолжать принимать новые антикризисные меры. В повестку дня сегодняшнего заседания включено еще одно такое мероприятие», – сказал он.