Փաշինյան. Վերջին օրերին բանկային ավանդների աճի միտում է նկատվում
Մինչ կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերին անցնելը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ կառավարության մշակած հակաճգնաժամային միջոցառումներով արդեն բաշխվել է 3.67 մլրդ դրամ։
«Ես ուզում եմ ասել, որ այս թիվը մեր նախատեսածի 10 տոկոսից էլ պակաս է։ Նկատի ունեմ՝ հընթացս կլրացվի»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով, հրապարակված պատուհանում տվյալներն ամենօրյա ռեժիմով թարմացվում են, բազան հաջորդ շաբաթվա սկզբին կամբողջանա, աջակցության փաթեթները հասանելի կլինեն շահառու քաղաքացիներին։
Կառավարության ղեկավարն ասաց, հայաստանյան բանկերը շուրջ 290 հազար քաղաքացու տրամադրել են վարկային արձակուրդ 9.3 մլրդ դրամի չափով։ Վարկային արձակուրդ է տրվել նաև 5300 իրավաբանական անձանց 15.4 մլրդ դրամի չափով։
«Հույս ունեմ, որ այս պրոցեսը կշարունակվի։ Ուզում եմ ասել, որ բոլոր այս որոշումները կայացվել են առանց վարչական ներգործության կառավարության կողմից։ Ես սա շատ եմ կարևորում, քանի որ ճգնաժամի մեկնարկին շատ գործընկերներ, ուժեր մեզ փորձում էին դրդել, որպեսզի մենք վարչական որոշում կայացնեինք, որոնք կպարտադրվեին բանկերին, բայց մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով»,- նշեց նա՝ ավելացնելով, որ բանկային համակարգը հետևել է իշխանությունների հորդորներին, ինչն էլ վկայում է, որ բանկային համակարգը վստահում է կառավարության հակաճգնաժամային քայլերին։
Փաշինյանի խոսքով, իր ասածի ապացույցն է նաև այն, որ վերջին մի  քանի օրերի լարվածությունից հետո արտարժույթի շուկան և ընդհանրապես բանկային համակարգը գտնվում են շատ հանդարտ վիճակում:
«Ընդհակառակը վերջին օրերին բանկային ավանդների աճի որոշակի միտում է նկատվում, ընդ որում, արդեն իսկ կան տեսանելի դեպքեր, երբ քաղաքացիների կողմից դոլարային ավանդները փոխարկվում են դրամայինի: Սա վառ ապացույցն է այն բանի, կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականության նկատմամբ կա վստահություն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, այսօր բազմաթիվ առաջարիկներ կան, թե ինչ պետք է անի կառավարությունը, անկեղծացավ՝ դրանց հեղեղից կարելի է գլխապտույտ ստանալ։
«Մենք հստակ քայլերով գնալու ենք առաջ, շարունակելու ենք հակաճգնաժամային նոր միջոցառումների ընդունումը։ Այօրվա օրակարգում էլ մեկ նման միջոցառում կա ընդգրկված»,- ասաց նա։

Pashinyan: Bank deposits grow in Armenia in recent days
Before proceeding to the items on the agenda of the cabinet meeting on Thursday, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that the government has already distributed 3 billion 670 million drams as part of measures to deal with the coronavirus crisis.
"Let me note that this number is less than 10% of what we planned; it will be completed in progress,” the PM said.
According to him, the data in the published e-window is updated daily, the database will be completed early next week and the support packages will be accessible to all eligible citizens.
The premier said that Armenian banks have granted a loan payment holiday in the amount of 9,3 billion drams to nearly 290,000 citizens. A payment holiday totaling to 15,4 billion drams has also been offered to 5,300 legal entities.
"I hope that this process will continue. I want to stress that all these decisions were made without administrative influence by the government. I attach great importance to this fact, because at the beginning of the crisis many partners and forces were trying to stir us into making an administrative decision that would oblige banks [to grant payment holidays], but we decided not to go along with that,” he said, adding that the banking system has followed the authorities' calls, which proves that it has confidence in government's anti-crisis policy.
According to Pashinyan, this is also evidenced by the fact that after the tensions for several days the foreign exchange market and the banking system are, in general, in a very calm state.
"On the contrary, bank deposits tend to grow in the recent days. Moreover, there are already cases in which citizens transfer dollar deposits into dram deposits, which is the clearest evidence of confidence in the anti-crisis policy being pursued by the government," Pashinyan said.
According to him, today the government is receiving too many proposals on what steps should be taken to handle the crisis.
"We are taking clear-cut steps forward. We will continue to adopt new anti-crisis measures. There is one such measure on today's agenda,” he said.