ԱՀԿ. «Հանգստանալու ժամանակ չկա». Եվրանյուզ
Հանգստանալու ժամանակը չէ. չնայած Իտալիայից և Իսպանիայից համեմատաբար դրական լուրերին, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նախազգուշացնում է աշխարհի բնակչության զգալի մասի վրա դրված սահմանափակումների վերացման վտանգների մասին: Կորոնավիրուսը, հնարավոր է, որոշ երկրներում նահանջել է, բայց այն դեռ հաղթահարված չէ։ Այս մասին գրում է Եվրանյուզը։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Եվրոպական տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Հանս Անրի Կլյուգեն ասել է. «Հիմա կոշտ գործողությունները թուլացնելու ժամանակը չէ: Հիմա ժամանակն է կրկնապատկել, եռապատկել համատեղ ջանքերը` ամբողջ հասարակության աջակցությամբ կորոնավիրուսը ճնշելու համար:
Ես կոչ եմ անում բոլոր երկրներին՝ անկախ իրենց ներկա իրավիճակից, ուժեղացնել իրենց աշխատանքը երեք ոլորտներում»:
ԱՀԿ-ի կարծիքով, այդ ուղղություններն են՝ սովորեցնել և պատրաստել բուժանձնակազմ, շարունակել կարանտինն ու ինքնամեկուսացումը, ինչպես նաև փնտրել վարակի հայտնաբերման և բուժման նոր ուղիներ և կիսել իրենց բացահայտումները ողջ հանրության հետ:
Այս ֆոնի վրա Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնն ընդգծում է, որ ընդհանուր առմամբ Հին աշխարհում համաճարակը պիկին դեռ չի հասել: Չնայած Իսպանիայում և Իտալիայում արդեն իսկ խոսում են կայունացման մասին, համաճարակը նոր է սկսվում այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Շվեդիան և Թուրքիան:

Не время расслабляться! Призыв ВОЗ приводит euronews
Не время расслабляться: несмотря на сравнительно позитивные новости из Италии и Испании. Как передает euronews, Всемирная организация здравоохранения предупреждает об опасности снятия ограничений, наложенных на значительную часть населения земного шара.
Коронавирус, может быть, и отступает из некоторых стран, но он ещё не побеждён.
Ханс Анри Клюге, директор Европейского регионального бюро ВОЗ указывает:
"Сейчас не время для ослабления жёстких мер. Сейчас время для того, чтобы удвоить, утроить совместные усилия по подавлению коронавирса при поддержке всего общества. Я призываю все страны, независимо от их нынешнего положения, усилить свою работу по трём направлениям".
Эти три направления, по мнению ВОЗ — обучать и готовить медицинский персонал, продолжать карантин и самоизоляцию, а также искать новые способы обнаружения и лечения инфекции и делиться своими открытиями в масштабах всего мирового сообщества.
На этом фоне Европейский центр профилактики и контроля заболеваний подчёркивает, что в целом в Старом Свете пик эпидемии ещё не достигнут. Хотя в Испании и Италии уже говорят о стабилизации, в таких странах как Швеция и Турция развитие эпидемии только начинается.