«Թեստավորումը պարզունակ, մատից արյուն վերցնելու պրոցես չէ». Արսեն Թորոսյան
Կառավարության մամուլի սրահում առողջապահության նախարարին հարց ուղղվեց, թե ինչու են քիչ արվում թեստավորումները: Արսեն Թորոսյանը նկատեց, որ թեստավորումը պարզունակ, մատից արյուն վերցնելու պրոցես չէ, այլ ավելի բարդ է:
«Մինչ օրս արվել է մոտ 6500 թեստ: Ես օնլայն ռեժիմով հետևում եմ: Փոքր, թե մեծ թիվ է, դա հեղինակի կարծքն է: Մենք արել ենք ուղիղ այնքան թեստ, որքան եղել է ցուցում՝ մեր կողմից մշակված և միջազգային կազմակերպությունների կողմից խորհուրդ տրվող չափանիշներով: Այդ չափանիշներն այսօրվանից ընդլայնվել են և ավելի շատ թեստեր կիրականացնենք կապված համաճարակաբանական վիաճկով: Այդ ամենը պայմանավորված է հիվանդացության մակարդակով: Մենք ցանկանում ենք թեստավորման թիվը հասցնել օրական 1000-ի»,-ասաց Թորոսյանը:
Հարց. «Վերահսկելի՞ է արդյոք վիճակը, մտավախություն կա, որ վիճակը կարող է անկառավարելի դառնալ»:
Ա. Թորոսյան. «Վիրուսի շրջանառությունը տարածված է: Իրավիճակը տարբեր կերպ կարելի է բնութագրել, եթե օրինակ խոսքը պացիենտներին պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերելու մեջ է, ապա իրավիճակը վերահսկողության տակ է: Որովհետև կարողանում ենք բոլորին պատշաճ օգնույուն ցուցաբերել, ավելին ունենք ռեզերվներ, որ կարող ենք ավելի մեծ թվով պացիենտ ընդունել: Բայց դա չի նշանակում, որ եթե մենք կարողանում ենք բոլորին բուժել, ուրեմն պետք է անցնենք մեր առօրյա նախկին կյանքին: Ես պետք է ասեմ, որ նախկին կյանքին դեռ երկար ժամանակ վերադարձ չպետք է լինի, և մենք այն ներքուստ պետք է ընդունենք: Նույնիսկ եթե արտակարգ ռեժիմը հանվի, չպետք է վերադառնանք նախկին կյանքի ռիթմին՝ սկսած սոցիալական տարածություն պահպանելուվ, վերջացրած ձեռքերը լվանալով և այլն»:
Առողջապահության նախարարը նաև հայտնեց, որ Հայաստանում մահացածության միջին տարիքը 75-է: 180 հոգի ներկայում ունեն թոքաբորբ:

Арсен Торосян: Тестирование – не примитивный процесс, подобный взятию крови из пальца
Министру здравоохранения Армении Арсену Торосяну на пресс-конференции в едином армянском информационном центре был задан вопрос, почему тестирований проводится мало. Глава Минздрава указал, что тестирование – не примитивный процесс, подобный взятию крови из пальца, это гораздо сложнее.
«До сегодняшнего дня сделано около 6500 тестов. Я слежу в режиме онлайн. Много или мало тестов проведено – это мнение автора. Мы сделали ровно столько тестов, сколько было показаний – по стандартам, разработанным нами на основании рекомендаций международных организаций. Данные стандарты с сегодняшнего дня расширены, и будет проведено еще больше тестов. Это связано с уровнем распространения заболеваемости. Мы хотим довести число до 1000 тестов в день», – сказал Торосян.
Вопрос: «Находится ли ситуация под контролем? Есть ли опасения, что ситуация может стать неуправляемой?»
Арсен Торосян: «Циркуляция вируса распространена. Ситуацию можно охарактеризовать по-разному. Если речь идет, например, об оказании надлежащей медпомощи пациентам, то ситуация под контролем. Нам удается предоставлять надлежащую медицинскую помощь всем. Более того, у нас есть резервы для оказания помощи еще большему числу пациентов. Однако это не означает, что, если мы можем всех лечить, то должны возвращаться к прежней жизни. Должен сказать, что еще долгое время не должно быть возвращения к прежней жизни, и мы должны это принять. Даже если режим ЧП будет снят, мы не должны возвращаться к ритму прежней жизни, начиная с соблюдения социальной дистанции и заканчивая мытьем рук и пр.».
Арсен Торосян сообщил также, что в Армении на сегодняшний день общее число пациентов с воспалением легких составляет около 180, а средний возраст скончавшихся – 75 лет.