Ա. Թորոսյանը հայտնեց , որ արտակարգ դրությունը երկարացնելու առաջարկ է ներկայացնելու կառավարությանը
«Քանի մանկահասակ կամ դպրոցահասակ երեխա կա վարակված, այդ թիվը չեմ կարող հայտնել և համաճարակաբանական  տեսանկյունից որևէ նշնակություն չունի»,-Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում այսօր հայտնեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով երեխաների վարակվածության մասին տվյալներ ստանալու լրագրողի հարցմանը:
«Անտիֆեյկ».- Պարետի վերջին ցուցումով 4 ռիսկային խմբում ընդգրպկվել են երեխաները, մինչդեռ ասել էիք, որ նրանք ռիսկային խմբում չեն: Ինչ վիճակում են վարակված մանկահասակ երեխան և նրա մայրը:
Ա. Թորոսյան.- Երեխաների ռիսկի խմբում գնտվելը առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության երաշխավորությամբ է, երբ որ խորհուրդ տրվեց, որ նրանց նկատմամբ ուշադիր լինեն, չնայած մենք միշտ էլ ուշադիր ենք: Իսկ երբ, որ ասել եմ, որ նրանք ռիսկի խմբում չեն՝ ասածս ուժի մեջ է, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք զբաղվելու նրանց բուժումով: Խոսքը երեխաների մահվան դեպքերի մասին է, որոնց մեջ բարեբախտաբար առողջ երեխաներ չկան: Օրինակ արձանագրվել է թույլ իմունիտետով երեխայի մահվան դեպք Մեծ բրիտանիայում: ինչը մեզ նաև լրացուցիչ զգոնության առիթ է տալիս հատկապես քիմաթերապիա ստացող երեխաների, իմունային անբավարարությամբ երեխաների նկատմամբ:
Նույնիսկ մեր թեստավորման չափանիշների մեջ երեխաները հատուկ տեղ ունեն և  նրանց մոտ նույնպես պետք է ախտորոշվի: Կոնկրետ դեպքով ենթադրում եմ  որ մանկահասակի վիճակը լավ է, որովհետև վատ վիճակի մասին տեղեկավություն չունեմ: Ծանր վիճակում գտնվող երեխա  կամ երեխայի հետ եղած ծնող այս պահին չունենք: Վերջին օրերին արձանագրվել է վարակի տարածման նվազում, որը խստացումների հետևանք է, սակայն ունենք աղբյուրների բազմազանություն, երբ հաստատված դեպքերն տարբեր աշխարհագրական տեղերից են: Այսինքն` իրականում կորոնավիրուսի շրջանառությունը տեղ ունի ՀՀ-ում և գործողությունը դրանց փոխանցման շղթաների կոտրման համար պետք է լինի երկարատև: Դրա պատճառն այն է որ վիրուսի ինկոբացիոն շրջանը երկարատև է և դանդաղ է դուրս գալիս օգանիզմից:
Հետևություն անելու համար դեռ շատ վաղ է և պետք է շարունակենք բոլոր գործողությունները՝ ավելի լայն թափ տալով նրանց ինչ մինչ օրս արել ենք: Իսկ մինչ այդ մենք պետք է ունենանք կառավարելի թվով պացիենտներ, որպեսզի կարողանանք թույլ տալ առողջապահության համակարգին զբաղվել նրանցով: Եթե հակառակը լինի ապա կունենանք աղետալի իրավիճակ երբ, որ առողջապահական համակարգը չի կարողանա մեծ թվով պացիենտների բուժմամբ զբաղվել:
«Մեգա նյուզ».- Ճի՞շտ է, որ վարակակիրների մեծ մասի վիճակы թեթև է և բուժվում են տանը, իսկ դեղատներում դեղերը չեն հերիքում:
Ա. Թորոսյան.- Ճիշտ է, որ կորոնավիրուսով հիվանդության 80 տոկոսը չի պահանջում ստացիոնար բուժում, այլ տնային պայմաններում է արվում: Շատ երկրներ անցել են այդ ռեժիմին, բայց մենք դրան չենք անցել, հետևաբար տնային բուժման համար հատուկ դեղորայք չկա, պարզապես չկա: Չեմ հասկանում, չեմ ուզում ասել, որ հարցն անհեթեթ է: Իսկ թեթև դեպքերում ջերմ իջեցնող «պարացետամոլ» հաստատ կա, հեղուկների ընդունում, տաք թեյի ըմպում  կարելի է անել։
«Մեդ մեդիա».- Ի՞նչ աղբյուրներից են ֆինանսավորվում  բուժաշխատողները, լրացուցիչ վճարվո՞ւմ են,  քանի՞ հոգի է ներգրավված պրոցեսում։
Ա. Թորոսյան.- Այո ֆինանսավորվում են բյուջեի միջոցնեորվ առօրյա գործունեությա համար, նաև նվիրատվություններից, որոնք եղել են և ես շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր օժանդակողներին:
Մինչ օրս ներգրավված է 1700-ի հասնող բուժաշխատողների Հայաստանի 9 հիմնական բուժհաստատություններից, նաև շտապօգնության ծառայություններում և սահմանային անցակետերում:։

Арсен Торосян сообщил, что представит правительству Армении предложение о продлении режима ЧП
«Число зараженных малолетних детей либо детей школьного возраста назвать не могу, и с эпидемиологической точки зрения это не имеет никакого значения», – сказал министр здравоохранения Арсен Торосян на пресс-конференции в едином армянском информационном центре в ответ на запрос журналиста о получении данных касательно случаев заражения детей.
Antifake.am: «Согласно последнему указанию коменданта, в группу риска 4 включены дети, в то время как вы говорили, что они не в группе риска. В каком состоянии зараженный малолетний ребенок и его мать?»
A. Торосян: «Нахождение в группе риска детей по гарантии Всемирной организации здравоохранения, когда были даны рекомендации быть внимательными к ним, хотя мы всегда внимательны. И когда я говорил, что они не входят в группу риска, то, да, сказанное верно и в силе, но это не значит, что мы не будем заниматься их лечением. Речь идет о случаях смерти детей, которые, к счастью, не распространяются на здоровых детей.
Например, в Великобритании зарегистрирован случай смерти ребенка со слабым иммунитетом, что дает нам повод для дополнительной бдительности, особенно по отношению к детям, получающим химиотерапию, и детям с иммунодефицитом. Даже в наших стандартах тестирования дети занимают особое место, и им также необходимо поставить диагноз. Что касается конкретного случая, я предполагаю, что состояние ребенка хорошее, потому что у меня нет информации о плохом состоянии.
В последние дни зарегистрировано снижение распространения вируса, что является последствием ужесточения мер, но у нас есть разнообразие источников, когда подтвержденные случаи – из разных географических мест. Другими словами, в действительности циркуляция коронавируса имеет место в Армении, действия по разрыву цепей его передачи должны быть длительными.
Причина в том, что инкубационный период вируса – длительный, он выходит из организма медленно.
Пока рано делать выводы, и мы должны продолжать делать все возможное, чтобы придать новый импульс тому, что мы делали. А пока нам необходимо иметь управляемое число пациентов, чтобы система здравоохранения могла справиться. Если произойдет обратное, то у нас будет катастрофическая ситуация, когда система здравоохранения не сможет заниматься лечением большого числа пациентов».
Mega News: «Правда, что большинство инфицированных переносят болезнь легко и лечатся дома, а в аптеках не хватает лекарств?»
А.Торосян: «Это правда, что 80% случаев коронавируса не требуют стационарного лечения, а лечение проводится в домашних условиях. Многие страны перешли на этот режим, но мы не переходили, соответственно конкретных медикаментов для домашнего лечения просто нет. Не понимаю, не хочу сказать, что вопрос абсурден. Что касается легких форм заболевания, то жаропонижающее – парацетамол – точно есть. Можно пить много жидкости, чая.
«Мед Медиа»: «Из каких источников финансируются медицинские работники? Им платят дополнительно? Сколько человек вовлечено в процесс?»
A. Торосян: «Да, они финансируются за счет бюджетных средств за повседневную деятельность, также за счет пожертвований, которые были, и я благодарю всех доноров.
На сегодняшний день привлечены до 1700 медработников из 9 основных медицинских учреждений Армении, включая службы скорой помощи и пограничные пункты».
Торосян сообщил при этом, что представит правительству предложение о продлении режима чрезвычайного положения. «Конечно, это решение будет принято с учетом многих обстоятельств. Однако для обеспечения продолжительности упомянутых действий, думаю, режим ЧП важен», – резюмировал он.