«Հրապարակ». Քննարկվում է արտակարգ դրության ռեժիմը մայրաքաղաքում ևս 30 օր շարունակելու հարցը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակով պայմանավորված՝ մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ի ժամը 17:00-ն ներառյալ հայտարարված է արտակարգ դրություն:
Համաձայն արտակարգ դրության մասին օրենքի 5-րդ հոդվածի՝ «Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հայտարարվող արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 օրը, իսկ առանձին տարածքներում` 60 օրը»: Սա նշանակում, է որ արտակարգ դրությունը երկարաձգելու պարագայում այն լոկալ՝ տեղային բնույթ է կրելու:
Որոշ տեղեկություններով, քննարկվում է ռեժիմը մայրաքաղաքում ևս 30 օր շարունակելու հարցը: Եվ քանի որ արտակարգ դրության ժամկետը լրանում է ապրիլի 14-ին, ժամը 17:00-ին, ապա սպասվում է, որ դրա երկարացման կամ դադարեցնելու մասին հայտարարությունը պետք է տարածեն ամենաուշը ապրիլի 13-ի երեկոյան։ Եթե երկարացնեն, նախագիծը պետք է ընդունվի ԱԺ-ում։ Ի դեպ, ապրիլի 14-ին մեկնարկում է ԱԺ հերթական քառօրյան»:

«Грапарак»: Обсуждается вопрос продления чрезвычайного положения в столице еще на 30 дней
В Армении из-за ситуации с коронавирусной инфекцией введен режим чрезвычайного положения с 16 марта по 17:00 14 апреля, включительно, пишет газета «Грапарак».
Согласно статье 5 закона «О правовом режиме чрезвычайного положения», срок действия чрезвычайного положения, объявляемого по всей территории Республики Армения, не может превышать 30 дней, а в отдельных местностях – 60 дней.
Это значит, что в случае продления режима чрезвычайного положения, это будет носить локальный характер.
«По некоторым сведениям, обсуждается вопрос продления чрезвычайного положения в столице еще на 30 дней. И поскольку режим чрезвычайного положения завершается в 17:00 14 апреля, то ожидается, что заявление о его продлении или прекращении должно быть распространено вечером 13 апреля. Если чрезвычайное положение будет продлено, то проект должен быть принят парламентом. Кстати, 14 апреля стартуют очередные четырехдневные заседании парламента», - пишет газета.