Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատական նախնական նիստ է նշանակվել մայիսի 13-ին։ Panorama.am-ն այս մասին տեղեկացավ Դատական տեղեկատվական համակարգից։
Ըստ աղբյուրի, ծանուցումը կողմերին ուղարկվել է մարտի 31-ին։
Հիշեցնենք, որ Հրայր Թովմասյանը քաղաքացիական հայց է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի։
Հայցի պահանջն է Փաշինյանին պարտավորեցնել ներողություն խնդրել վիրավորանք հանդիսացող արտահայտությունների համար և հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները։
Հայցը փետրվարի 21-ին մակագրվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գայանե Խաչատրյանին, այն վարույթ է ընդունվել մարտի 3-ին։ Դատարանում Հրայր Թովմասյանի ներկայացուցիչը Արթուր Հովհաննիսյանն է։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Կապանում տված ասուլիսից հետո ՍԴ նախագահը պահանջել էր, որ Փաշինյանը հրապարակավ վկայակոչի գոնե մեկ արժանահավատ փաստ, որը կվկայի, որ ինքն իր ծառայություններն է առաջարկել գործող քաղաքական ուժին։
«Այս պահից սկսած` ես ուղիղ 20 օր համբերատար սպասելու եմ, որ Փաշինյանը հրապարակի իր խոսքերը հիմնավորող որևէ օբյեկտիվ փաստ, ցանկացած վստահելի ապացույց։ Դա չանելու դեպքում իմ փաստաբաններին խնդրելու եմ զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ»,-հունվարի 25-ին տարածած հայտարարության մեջ նշել էր Թովմասյանը։
Ի պատասխան Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր.«Երևան հասնեմ՝ Հրայր Թովմասյանի ակնկալած օբյեկտիվ, արժանահավատ փաստը կհրապարակեմ (փաստը պարզապես հիմա հետս չէ, այլ Երևանում)։ Միայն խնդրում եմ՝ ինձ չմեղադրեք անհամաչափ ուժեղ հակահարված տալու մեջ»։
Դրանից հետո հրապարակեց արդեն հայտնի գրիչի լուսանկարն ու գրառումը։
Սրան հետևեց փաստաբան Արամ Մակինյանի հայտարարությունը. «Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընթերցել է Նիկոլ Փաշինյանի «անհամաչափ հարվածը» և խնդրել մեզ պատրաստել հայցադիմումը»։

Initial court hearing in Hrayr Tovmasyan v. Nikol Pashinyan case set for May 13
The initial court hearing in Hrayr Tovmasyan v. Nikol Pashinyan case has been set for May 13, Panorama.am learned from DataLex, an online database providing information regarding court cases in Armenia.
According to the source, the sides were notified of the date of the court hearing on March 31.
The Constitutional Court chairman filed a civil lawsuit against the prime minister in February, demanding an apology for his “slanderous remarks” made in the town of Kapan.
The case was assigned to judge Gayane Khachatryan of the Yerevan Court of General Jurisdiction on 21 February.
Speaking at a big press conference in Kapan on 25 January, Pashinyan stated that Tovmasyan had “repeatedly offered him his services”, which was strongly denied by Tovmasyan in a subsequent statement.
"From now on, I will wait patiently for 20 days for Pashinyan to publish any objective fact or credible evidence substantiating his allegations. In case of a failure to do so, I will ask my lawyers to file a lawsuit against Nikol Pashinyan for slander,” Tovmasyan said.
In a Facebook post later in the day, the PM promised to publicize the requested credible proof upon reaching Yerevan. As proof of what he was saying, he posted a photo of a pen on Facebook, claiming that it was a gift from the top court head to him.