Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատական նախնական նիստ է նշանակվել մայիսի 13-ին։ Panorama.am-ն այս մասին տեղեկացավ Դատական տեղեկատվական համակարգից։
Ըստ աղբյուրի, ծանուցումը կողմերին ուղարկվել է մարտի 31-ին։
Հիշեցնենք, որ Հրայր Թովմասյանը քաղաքացիական հայց է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի։
Հայցի պահանջն է Փաշինյանին պարտավորեցնել ներողություն խնդրել վիրավորանք հանդիսացող արտահայտությունների համար և հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները։
Հայցը փետրվարի 21-ին մակագրվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գայանե Խաչատրյանին, այն վարույթ է ընդունվել մարտի 3-ին։ Դատարանում Հրայր Թովմասյանի ներկայացուցիչը Արթուր Հովհաննիսյանն է։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Կապանում տված ասուլիսից հետո ՍԴ նախագահը պահանջել էր, որ Փաշինյանը հրապարակավ վկայակոչի գոնե մեկ արժանահավատ փաստ, որը կվկայի, որ ինքն իր ծառայություններն է առաջարկել գործող քաղաքական ուժին։
«Այս պահից սկսած` ես ուղիղ 20 օր համբերատար սպասելու եմ, որ Փաշինյանը հրապարակի իր խոսքերը հիմնավորող որևէ օբյեկտիվ փաստ, ցանկացած վստահելի ապացույց։ Դա չանելու դեպքում իմ փաստաբաններին խնդրելու եմ զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ»,-հունվարի 25-ին տարածած հայտարարության մեջ նշել էր Թովմասյանը։
Ի պատասխան Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր.«Երևան հասնեմ՝ Հրայր Թովմասյանի ակնկալած օբյեկտիվ, արժանահավատ փաստը կհրապարակեմ (փաստը պարզապես հիմա հետս չէ, այլ Երևանում)։ Միայն խնդրում եմ՝ ինձ չմեղադրեք անհամաչափ ուժեղ հակահարված տալու մեջ»։
Դրանից հետո հրապարակեց արդեն հայտնի գրիչի լուսանկարն ու գրառումը։
Սրան հետևեց փաստաբան Արամ Մակինյանի հայտարարությունը. «Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընթերցել է Նիկոլ Փաշինյանի «անհամաչափ հարվածը» և խնդրել մեզ պատրաստել հայցադիմումը»։

Известна дата судебного заседания по иску Грайра Товмасяна против Никола Пашиняна
Судебное заседание по иску председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна против премьер-министра РА Никола Пашиняна назначено на 13 мая. Об этом Panorama.am узнал из общественно-информационного портала DataLex.
Согласно информации, извещение об этом было направлено сторонам 31 марта.
Напомним, председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян подал в суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван гражданский иск против премьер-министра РА Никола Пашиняна.
Исковое заявление с требованием обязать главу правительства принести извинения за оскорбительные высказывания и опровергнуть сведения, являющиеся клеветой.
Иск поступил в суд 21-го февраля и завизирован на имя судьи Гаяне Хачатрян. Представителем Грайра Товмасяна в суде является Артур Ованнисян.
Отметим, что после пресс-конференции премьер-министра в Капане, председатель КС потребовал следующее: «Чтобы Пашинян публично сослался хотя бы на один достоверный факт, одно объективное фактическое данное о том, что я с мая 2018 года хотя бы один раз прямо или косвенно, лично или опосредованно ему или какому-либо другому представителю власти предлагал "свои услуги", "предлагал им предпринять какой-либо шаг", который поспособствует тому, чтобы Пашинян или его политическая сила каким-то способом поддержали меня или Конституционный суд РА».
«Начиная с этого момента, я буду терпеливо ждать ровно 20 дней, чтобы Пашинян опубликовал любой объективный факт, обосновывающий его слова, любые достоверные доказательства.
В противном случае я попрошу своих адвокатов представить против Никола Пашиняна иск за клевету», – говорилось в заявлении Грайра Товмасяна.
В ответ на это Н. Пашинян на своей странице в соцсети Facebook написал: «По возвращении в Ереван обнародую ожидаемый Товмасяном объективный и достоверный факт (его просто сейчас нет при мне). Только прошу, не винить меня в несоразмерном контрударе».
После этого он обнародовал уже известную фотографию ручки, сопроводив фото записью.
За этим последовало заявление адвоката Амрама Макиняна, он сообщил, что глава КС прочитал «несоразмерный контрудар» премьер-министра Никола Пашиняна и попросил подготовить иск в суд.