Ցիտրուսային որոշ մրգեր թանկացել են, իսկ ալյուրի գինը նվազել է 5 դրամով. Գևորգյան
«ՏՄՊՊՀ-ն դեռևս ուսումնասիրությունը չի ավարտել, ուստի «Յուքոմի» և «Բիլայնի» համակենտրոնացումը թույլ տալու կամ չտալու վերաբերյալ որևէ որոշում դեռևս չկա»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
Նա վստահեցրեց, որ երեկ «Յուքոմ»-ում տեղի ունեցածը որևէ կապ չունի ՏՄՊՊՀ-ի հետ. «Ընկերությունների համակենտրոնացման հայտը եղել է նախորդ տարվա վերջին, և քննարկումներ են սկսվել, որոնք դադարեցվել են մարտի 19-ին՝ կորոնավիրուսի տարածման պատճառով։ Հանձնաժողովը դեռևս որևէ որոշում չունի»։
Ըստ Գևորգյանի, եթե երկու ընկերությունները միանան և կենտրոնացվածության բարձրացում լինի, ապա պետությունը պետք է կարգավորման հստակ սխեմա ունենա, որպեսզի հեռահաղորդակցության ոլորտի աշխատանքները անխափան լինեն։
Անդրադառնալով արտակարգ իրավիճակի պայմաններում ապրանքային շուկաների ուսումնասիրությանը՝ Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ առկա պաշարների մասով անհանգստանալու կարիք չկա, ինչ վերաբերում է գնային դինամիկային, ապա վերջին երկու օրերին գների նվազման միտում է նկատվում։
«Դա չի նշանակում, որ գները եկել են փետրվարի մակարդակին, բայց գների պիկը իջնում է։ Կարագի գինն, օրինակ, փետրվարի 26-ին եղել է 3730 դրամ, պիկը եղել է մարտի 27-30-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ 3870 դրամ, իսկ այսօր կարագի մանրածախ գինը 3790 դրամ է։ Բուսական յուղը ևս 705 դրամ է եղել ուսումնասիրման ժամանակահատվածում, պիկը եղել է 735 դրամ, իսկ ապրիլի 9-ի դրությամբ՝ ձեթի գինը 710 դրամ է»,- ներկայացրեց Գևոգյանը։
Նա նշեց, որ նկատվում է որոշակի ցիտրուսային մրգերի գների բարձրացում։ Օրինակ, նարնջի գինը բարձրացել է, իսկ մանդարինինը՝ նվազել 60 դրամով, սակայն այն դեռևս հեռու է փետրվարի գներից։
«Տեղական արտադրության ապրանքների գները, բնականաբար նվազում են, կախված սեզոնային բնույթից։ Լոլիկի ու վարունգի գինը նույնիսկ ցածր է փետրվարին եղած գնից, ինչը բնական է։ Ինչ վերաբերում է ալյուրին, ապա ապրիլի 8-ի դրությամբ, մեկ կգ ալյուրի գինը 5 դրամով նվազել է՝ 290 դրամից դառնալով 285 դրամ։ Նախնական գինը եղել է 275 դրամ։ Հացի գինը Երևան քաղաքի խոշոր ցանցերում որևէ կերպ չի փոխվել։ Հետաքրքիրն այն է, որ նախքան պանդեմիան արդեն իսկ ալյուրի գինը մարտի 14-ին բարձրացել էր 5 դրամով»,- ներկայացրեց Գևորգյանը։
Անդրադառնալով վերջերս Վանաձորում հացի գնի բարձրացման խնդրին՝ Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպում են ունեցել Վանաձորի հաց արտադրողների հետ, և պարզվել է, որ հանրապետության մասշտաբով Վանաձորում հացի գինն ամենացածրն է եղել. «Այնտեղ գործում են 40-ից ավելի տնտեսվարող սուբյեկտներ, դաշտը մրցակցային է, չկան խոշոր սուբյեկներ, որոնք ունեն գերիշխող դիրք։ Իսկ այս օրերին հացի գնի բարձրացումը պայմանավորված է եղել մի շարք հանգամանքներով՝ ալյուրի գնի բարձրացում, հացի ավելի պաշտպանված փաթեթավորում, սպառման ծավալների նվազում։ Եվ միայն մեկ-երկու տեսակի մատնաքաշի գինն է բարձրացել, հակառակ դրան՝ իջել է լավաշի գինը»։
Գևորգյանը նշեց, որ 2018 թվականի գների հետ համեմատություն է անցկացվել և պարզվել, որ օրինակ, շաքարավազի գինը 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածում եղել է 380 դրամ, կարագը 4700-5000 դրամ, իսկ ձուն եղել է 60-70 դրամ։ Ըստ Գևորգյանի, 2020 թվականին ապրանքների գներն ավելի քիչ են բարձրացել, քան նախորդ տարիներին։
Ինչ վերաբերում է ձվի գնին, ապա Գևորգյանը հայտնեց, որ ձվի միջին ինքնարժեքը 36 դրամ է, հիմա այն վաճառվում է 46 դրամով։
ՏՄՊՊՀ նախագահը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը տարբեր ապրանքային շուկաներում՝ շաքարավազ, ալյուր, ձեթ, հավի միս և այլն, վարույթներ է հարուցել։
«Հանձնաժողովը ուշի ուշով հետևում է գների դինամիկային, և չի լինի տնտեսվարող սուբյեկտ, ով կխախտի օրենսդրությունը և պատասխանատվության չի ենթարկվի, ավելին, հանձնաժողովը արդեն որոշել է՝ արտակարգ դրության պայմաններում տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին օրենսդրության խախտումը կդիտարկվի ծանրացնող հանգամանք, որի մասին զգուշացումը տրամադրվել է բոլորին»,- շեշտեց Գևորգյանը։
ՏՄՊՊՀ նախագահը պատասխանեց նաև լրագրողների հարցերին։
Հարց. Եթե պարզվի, որ խոշոր տնտեսվարողները ապրանքների գները բարձրացրել են համաճարակի պատճառով, ի՞նչ քայլեր է անելու հանձնաժողովը։
Գևորգյան. Բոլոր խախտումների դեպքում հանձնաժողովն արձագանքում է նույն կերպ՝ օրենսդրությանը համապատասխան պատասխանատվության է ենթարկվում, իսկ այդ պատասխանատվության չափերը մեծ են։ Հակամրցակցային համաձայնությունների դեպքում, օրինակ, համաձայնության եկած սուբյեկտը կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել, անբարեխիղճ մրցակցության դեպքում կարող է նախորդ տարվա հասույթի 5%-ի չափով տուգանվել։
Հարց. Ի՞նչ ազդեցություն կունենա արտարժույթի տատանումը և դրամի ամրապնդումը ապրանքների գների վրա։
Գևորգյան. Ապրանքների գնի վրա էական ազդեցություն ունի արտարժույթը։ Ներմուծվող ապրանքները գերազանցապես ձեռք են բերվում դոլարով, և դրա թանկացումը կարող է ազդեցություն ունենալ ապրանքի գնի վրա։ Ամբողջ աշխարհում այդ նույն մոտեցումն է։ Արտարժույթի նվազման դեպքում ցածրանում է նաև ներկրվող ապրանքի գինը։
Հարց. Մարդիկ ահազանգում են, որ թանկացել է ոսպը, հնդկաձավարը, ձեթը նաև ձուն։ Հնարավո՞ր է վերահսկել առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնաճը։
Գևորգյան. Մենք բնականաբար հսկում ենք գների դինամիկան, բայց ոչ գնաճը։ Ինչ վերաբերում է վերին գին սահմանելուն, նման փորձ մի քանի երկիր ունեցել է, բայց ժամանակը ցույց է տվել, որ դա սխալ է։ Քանի որ հնարավոր է այդ գնով չկարողանան ապրանք ձեռք բերել, և դեֆիցիտ առաջանա, կամ կարող է սև շուկա առաջանալ։ Երրորդ ռիսկն այն է, որ օրենսդրական նման կարգավորում չկա։ Եվ այդ գները շուկան է սահմանում, ո՞նց կարող է սահմանվել հնդկաձավարի գինը 600 դրամ, եթե այն ՌԴ-ից ձեռք է բերվում 700 դրամով։

Некоторые цитрусовые в Армении подорожали, а цена на муку снизилась на 5 драмов – глава ГКЗЭК
«ГКЗЭК пока не завершила исследования, посему решения касательно заявки компаний Ucom и Beeline пока нет», – заявил на пресс-конференции 10 апреля глава Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Гегам Геворкян.
Он заверил, что вчерашние процессы в компании Ucom никак не связаны с решением Комиссии. «Заявка от компаний поступила в конце прошлого года, начались обсуждения, которые были приостановлены 19 марта – по причине распространения коронавируса. Пока у комиссии нет решения», – отметил он.
По словам Геворкяна, если компании объединятся, то у государства должна быть четкая схема регулирования, чтобы работа в сфере телекоммуникаций была бесперебойной.
Говоря мониторингов на рынках в условиях ЧП, Геворкян сообщил, что нет необходимости беспокоиться по части запасов у крупных хозяйствующих субъектов, что касается динамики цен, то в последние два дня наблюдается тенденция к снижению цен.
«Это не значит, что цены достигли уровня февраля, но пик цен снижается. Например, 26 февраля цена на сливочное масло составляла 3730 драмов, пик пришелся на 27-30 марта – 3870 драмов, а сегодня розничная цена сливочного масла – 3790 драмов. В период исследования растительное масло стоило 705 драмов, во время пика – 735 драмов, а по состоянию на 9 апреля цена составляла 710 драмов», – представил Геворкян.
Он отметил, что наблюдается определенный рост цен на некоторые цитрусовые фрукты. Например, стоимость апельсина выросла, а мандарина упала – на 60 драмоа, но она все еще далека от февральских цен.
«Цены на товары местного производства, естественно, снижаются в зависимости от сезона. Цена на помидоры и огурцы даже ниже, чем в феврале, что естественно. Что касается муки, то по состоянию на 8 апреля цена на один килограмм муки снизилась на 5 драмов – из 290 драмов до 285 драмов. Начальная цена составляла 275 драмов. Цена на хлеб в крупных сетях Еревана никак не изменилась. Интересно, что до пандемии, 14 марта, стоимость муки уже выросла на 5 драмов», – указал Геворкян.
Он подчеркнул, что планируется провести проверки на рынке бензина, дизельного топлива, мяса курицы, яиц, сливочного масла.
«Комиссия внимательно следит за динамикой цен, и не будет ни одного хозяйствующего субъекта, который нарушит законодательство и не будет привлечен к ответственности. Более того, комиссия решила: нарушения законодательства о защите экономической конкуренции в условиях чрезвычайного положения будут считаться отягчающим фактором. Об этом извещены все», – подчеркнул он.
Председатель ГКЗЭК также ответил на вопросы журналистов.
– Если выяснится, что крупные хозяйствующие субъекты подняли цены на товары из-за пандемии, какие шаги предпримет комиссия?
– В случае всех нарушений комиссия реагирует одинаково: привлекает к ответственности в соответствии с законодательством, и размер этой ответственности велик. Например, в случае антиконкурентных соглашений пришедший к соглашению субъект может привлекаться к уголовной ответственности, в случае недобросовестной конкуренции он может быть оштрафован на 5% от дохода, полученного за предыдущий год.
– Какое влияние окажет колебание валюты и укрепление драма на стоимость товаров?
– Валюта оказывает существенное влияние на стоимость товаров. Импортируемые товары в основном приобретаются в долларах, и его подорожание может повлиять на стоимость товара. Этот подход одинаков во всем мире. В случае, если валюта дешевеет, цена импортируемого товара также снижается.
– Люди сообщают, что выросли цены на чечевицу, гречку, масло, яйца. Можно ли контролировать рост цен на товары первой необходимости?
– Естественно, мы контролируем динамику цен, но не инфляцию. Что касается установления верхнего порога цены, такой опыт был у нескольких стран, но время показало, что это неправильно. Поскольку возможно, что они не смогут приобрести товары по этой цене, возникнет нехватка или может появиться черный рынок. Еще риск заключается в том, что такого законодательного регулирования не существует. И эти цены устанавливаются рынком, как можно установить цену на гречку в 600 драмов, если ее покупать в России за 700 драмов?