ԱՄՀ-ի կանխատեսումները՝ Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (IMF) տեղեկացնում է՝  Հայաստանի իշխանությունները դիմել են ԱՄՀ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական օժանդակությունն ավելացնելու խնդրանքով և Գործադիր խորհրդի կողմից հաստատվելու դեպքում՝ Խորհրդի նիստից անմիջապես հետո հասանելի կդառնա մոտավորապես 280 միլիոն դոլար:
Հիմնադրամի փորձագետների կանխատեսումների համաձայն, կորոնավիրուսային (COVID-19) համավարակը, նավթի գների հետ կապված վերջին ցնցման և համաշխարհային ֆինանսական պայմանների խստացման հետ մեկտեղ, զգալիորեն փոխելու է Հայաստանի առաջիկա տնտեսական հեռանկարը և հանգեցնելու իր արտաքին և հարկաբյուջետային հաշիվների վատթարացման մասին:
Հիմնադրամի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է՝  ԱՄՀ ֆինանսավորման ավելի մեծ հասանելիությունն իշխանություններին կօգնի կարճաժամկետ ռիսկերի զսպման հարցում և վարակի բռնկման գագաթնակետին կտրամադրի ռեսուրսներ` հրատապ բժշկական և սոցիալ-տնտեսական կարիքները հոգալու համար:
ԱՄՀ թիմը, Նեյթըն Փորթերի ղեկավարությամբ, 2020 թվականի մարտի 12-ից ապրիլի 8-ի ընթացքում քննարկումներ է անցկացրել ԱՄՀ-ի «Սթենդ-բայ» ծրագրի օժանդակությամբ իրականացվող Հայաստանի բարեփոխումների ծրագրի երկրորդ հերթական ստուգման շուրջ: Առաքելության ավարտին Ն. Փորթերը հայտարարել է, որ
Աշխատակազմը առաջարկելու է նաև ԱՄՀ-ի կողմից Հայաստանին ուղղվող ֆինանսական օժանդակության 128.80 միլիոն ՓՀԻ-ով (շուրջ 175 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար) ավելացում, ինչը «Սթենդ-բայ» ծրագրի շրջանակում կուտակված փոխառության իրավունքներից օգտվելու իշխանությունների մտադրության հետ միասին, Խորհրդի նիստից անմիջապես հետո օգտագործման համար հասանելի կդարձնի շուրջ 280 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Այս ավելացումը հիմնավորված է վճարային հաշվեկշռի ֆինանսավորման հրատապ կարիքների համատեքստում, որոնք առաջացել են կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) տարածման հետևանքով: Նշված ֆինանսավորումը կհատկացվի բյուջեին՝ վարակի բռնկման գագաթնակետին հրատապ բժշկական և սոցիալ-տնտեսական կարիքները հոգալուն ուղղված իշխանությունների ջանքերին օգնելու համար՝ այդպիսով պահպանելով Հայաստանի՝ տնտեսական ներուժի և ներառականության վերջին տարիների ձեռքբերումները»։
Նշվում է, որ ինչպես այլ երկրներում, համաշխարհային ներկա ճգնաժամի հետևանքով Հայաստանի տնտեսության հեռանկարը առաջիկայում զգալիորեն թուլանալու է: Թեև կանխատեսումների անորոշությունը շատ բարձր է, քանի որ դժվար է կանխատեսել սահմանափակող միջոցառումների տևողությունը, 2020 թվականին սպասվում է -1.5 տոկոս տնտեսական աճ՝ հաշվի առնելով տեղաշարժման և գործունեության ներքին սահմանափակումները, արտաքին պահանջարկի զգալի նվազումը, ֆինանսական պայմանների խստացումը և համաշխարհային առևտրի և մատակարարման շղթաների խաթարումները:
Հիմնադրամի փորձագետների հաշվարկներով, 2020 թվականին սպասվում է, որ բյուջեի պակասուրդը կավելանա մինչև ՀՆԱ-ի մոտավորապես 5 տոկոսը՝ եկամուտների նվազման և առողջապահության և տնտեսության աջակցության ուղղությամբ ծախսերի մեծացման հետևանքով:
Առաջացող ֆինանսական ճեղքը կփակվի ԱՄՀ-ից և այլ գործընկերներից ֆինանսական միջոցներ ներգրավելով՝ կապիտալի ներքին շուկայի հասանելի միջոցները լրացնելու համար:
«Թեև ակնկալվում է, որ 2020 թվականին կառավարության պարտքը կգերազանցի ՀՆԱ-ի 60 տոկոսը, ճգնաժամի մեղմմանը զուգընթաց՝ իշխանությունները հավատարիմ են պարտքի կայունության միջնաժամկետ հարկաբյուջետային նպատակներին, որոնցով նախատեսվում է միջնաժամկետ հեռանկարում կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության աստիճանական նվազում՝ Հայաստանի հարկաբյուջետային կանոնին համահունչ, միաժամանակ հնարավորություններ պահպանելով ներդրումների և սոցիալական ծախսերի համար:
ՀՀ կենտրոնական բանկն իր երկակի՝ գների և ֆինանսական կայունության ապահովման իրավասությունների շրջանակում, ձեռնարկեց կորոնավիրուսային վարակով (COVID-19) պայմանավորված ճգնաժամին արձագանքելու արագ քայլեր:
Այն անհապաղ իջեցրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ գնաճը խթանելու և տնտեսական աշխուժությանն աջակցելու, սակայն պատրաստ է քաղաքականության ճշգրտմանը՝ կապիտալ արտահոսքի ճնշումների և փոխարժեքի անկանոն տեղաշարժերի դեպքում ֆինանսական կայունությունը պահպանելու համար: Ներքին ֆինանսական շուկաներն համավարակի սկզբից էլ ընդհանուր առմամբ անխափան են գործել, ինչին օգնել է ՀՀ ԿԲ կողմից իրացվելիության տրամադրումը:
ՀՀ ԿԲ կարգավորման և վերահսկողական արձագանքը եղել է ֆինանսական կայունության, առողջ բանկային համակարգի և տնտեսական ակտիվության պահպանումը»,-ասված է ԱՄՀ զեկույցում։

The Armenian authorities have requested an increase in financial support provided by the International Monetary Fund (IMF) for the country and, pending Executive Board approval, around $280 million will be available immediately after the Board meeting, IMF said in a press release on Thursday.
The COVID-19 pandemic, together with the recent oil price shock and the tightening of global financial conditions, will significantly change Armenia’s near-term economic outlook and prompt a deterioration of its external and fiscal accounts, IMF experts forecast.
Higher access to IMF financing will help the authorities contain short-term risks and will provide resources to meet urgent medical and socio-economic needs during the peak of the virus outbreak, the statement said.
An International Monetary Fund (IMF) team led by Nathan Porter conducted discussions on the second review of Armenia’s reform program supported by the IMF Stand-By Arrangement (SBA) during March 12-April 8, 2020. At the conclusion of the mission, Mr. Porter issued a statement, which reads in part:
“We are happy to announce that the IMF team reached a staff-level agreement with the Armenian authorities on the conclusion of the second review under their economic reform program supported by a three-year SBA. The agreement is subject to approval by the IMF’s Executive Board, which is scheduled to consider the review in mid-May. The staff will also recommend an increase in IMF financial support for Armenia by SDR128.80 million (about US$175 million), which together with the authorities’ intention to draw purchase rights accumulated under the SBA would make SDR 206 million (about US$280 million) available to be disbursed immediately after the Board meeting. Such an increase is justified in the context of the urgent balance of payments financing needs resulting from the consequences of the spread of the COVID-19 virus. This financing will be allocated to the budget to help the authorities’ efforts in meeting urgent medical and socio-economic needs during the peak of the virus outbreak, thereby preserving the gains in economic potential and inclusion that Armenia has achieved over recent years.
“As elsewhere, the current global crisis will significantly weaken Armenia’s near-term economic outlook. Although projections are subject to very high uncertainty, since the duration of the containment measures is hard to predict, economic growth is expected at -1.5 percent in 2020 given COVID-related restrictions on domestic mobility and activity, substantially lower external demand, tighter financial conditions, and disruptions in global trade and supply chains.
“The fiscal deficit in 2020 is expected to widen to about 5 percent of GDP, due to lower revenues and higher spending on healthcare and economic support. The emerging financing gap would be closed by mobilizing financing from the IMF and other partners to complement that available from domestic capital market. While the government debt is projected to exceed 60 percent of GDP in 2020, as the crisis abates, the authorities are committed to the medium-term fiscal goal of debt sustainability, which will see government debt-to-GDP gradually decline over the medium term in line with Armenia’s fiscal rule, while maintaining space for investment and social spending.
“The Central Bank of Armenia has moved quickly to respond to the COVID-19 crisis within its dual mandate of price and financial stability. It promptly reduced the policy rate to boost inflation and support economic activity, yet it stands ready to adjust policies in case of capital outflow pressures and disorderly exchange rate movements to preserve financial stability. Domestic financial markets have generally functioned smoothly since the onset of the pandemic helped by CBA liquidity provision. The CBA’s regulatory and supervisory responses have been appropriately balancing the goals of preserving financial stability, maintaining banking system soundness, and sustaining economic activity.”