OPEC+.10 ժամ տևած վիրտուալ հանդիպման արդյունքում պատմական գործարքին խանգարեց մի երկիր
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության՝ OPEC+-ի անդամ երկրների վիրտուալ հանդիպումը, որը տևել է տասը ժամ շարունակ, վաղ առավոտյան ավարտվել է։
«ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ, ավարտին երկրների մեծ մասը համաձայնության են եկել։
Ըստ աղբյուրի, ամենակարևոր համաձայնությունը եղել է Ռուսաստանի ու Սաուդյան Արաբիայի հետ, նրանք կնվազեցնեն նավթի արտահանումը 23 տոկոսով՝ հասնելով օրական 8.5 մլն բարել ծավալի։
Դաշինքի անդամ բոլոր երկրները ամրապնդել են սահմանափակումների պարտատոմսերը մինչև 2022 թվականի ապրիլի վերջ:
Այս պատմական գործարքի կայացմանն անսպասելիորեն խանգարել է Մեքսիկան՝ որոշելով հակառակվել մերձավորարևելյան երկրներին։
«Ռիա Նովոստի»-ի աղբյուրի փոխանցմամբ, հանդիպումը կշարունակվի նաև այսօր՝ ուրբաթ օրը։
Financial Times-ին հղում անելով, տարբեր լրատվամիջոցներ գրում են, որ Ռուսաստանն ու Սաուդյան Արաբիան յուրաքանչյուրը նավթի արտահանումը կկրճատի 2.5 մլն բարելով։
«Չնայած թվերը նույնն են, բայց Էր-Ռիադի համար դա ոչ էական նվազեցում է, մինչդեռ Մոսկվայի համար արտահանման ծավալների լուրջ անկում է։ Ընդ որում, շուկան չգնահատեց ձեռնարկված դիվանագիտական քայլերը, նավթի գները կրկին նվազեցին»,- նշում է աղբյուրը։

OPEC+: Заключить историческую сделку по итогам продлившейся 10 часов виртуальной встречи помешала Мексика
10:42 10/04/2020
Виртуальная встреча стран ОПЕК+, затянувшаяся на 10 часов с вечера четверга до раннего утра пятницы, завершилась соглашением большинства.
Главным образом, договориться удалось России и Саудовской Аравии, которые снизят добычу на 23% до одинакового уровня – 8,5 млн баррелей в сутки.
Как сообщает ТАСС, всего страны альянса закрепили узы ограничений до конца апреля 2022 года.
Заключить историческую сделку до конца неожиданно помешала Мексика, решившаяся противоречить ближневосточным странам.
По информации РИА Новости, обсуждения продолжатся сегодня, в пятницу. «Завершилось. Продолжение в пятницу», – сказал один из собеседников агентства.
Различные СМИ со ссылкой на Financial Times пишут, Россия и Саудовская Аравия сократят добычу примерно на 2,5 миллиона баррелей каждая. Хотя формально цифры одинаковые – отмечает газета «Коммерсант» — для Эр-Рияда это несущественное снижение, тогда как для Москвы – реальное падение добычи. При этом рынок не оценил предпринятых дипломатических усилий – цены на нефть снова пошли вниз.