«Մենք չենք կարող համարել, որ կորոնավիուսի տարածումը կանգնում է, կամ այն 100% մարում է»,-ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նիստում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով, եթե նախկինում գրանցվում էր 50 դեպք, բայց մեկ աղբյուրից, ապա հիմա լինում է 16-20 դեպք՝ տարբեր աղբյուրներից. «Հետևաբար, վիրուսի շրջանառությունը՝ որպես էդպիսին դուրս է եկել վերահսկողությունից, և հիմա մեր խնդիրն է ամեն հնարավոր աղբյուրը գտնել, շփման մեջ եղած մարդկանց մեկուսացնել, թեստավորել, վիրուսը հայտնաբերել և բուժել»։
Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ այդ գործողությունը արվելու է, քանի դեռ պետությունն ուժ ունի, և երբ ազգովի ուժասպառ լինենք, այդ ժամանակ որոշ գործողություններ արանքից դուրս կգան, միայն թեստավորումն ու բուժումը կիրականացվի, մեկուսացումն էլ իմաստ չի ունենա, քանի որ տարածումը արդեն շատ մեծ կլինի։
«Այս համատեքստում է պետք դիտարկել բոլոր սահմանափակող միջոցառումների խստացումը կամ փոփոխումը, այլ ոչ թե թվերի։ Ասել, որ թվերը դանդաղ են աճում և կարելի է արդեն ոչինչ չանել, սխալ է։ Տեսեք, օրինակ 10 մլն բնակչություն ունեցող Շվեդիան, որ ոչինչ չարեց, ասաց մենք կդիմանանք, մոտ 800 մահ ունի արդեն, ու եթե մեր 2.5 մլն բնակչության վրա դա հաշվենք, դուրս կգա, որ մենք արդեն 200 մահ պետք է ունենայինք մենակ կորոնավիրուսից, իսկ մենք ունենք շատ ավելի քիչ դեպք։ Էդ ամենը էս մեր երկու ամսվա միջոցառումների շնորհիվ է։ Դա արդյունք է, որ մենք այս պահին ունենք 12 մահ։ Մեկ մահ այօր է գրանցվել, և դա վաղվա թվերի մեջ կերևա, որ 81-ամյա մեր քաղաքացին մահացել է։ Մեր խնդիրն է էս մահերի թիվը ցածր պահելով առաջ գնալը»,- շեշտեց Թորոսյանը։
Նա ասաց, որ այս պահին առողջապահական համակարգն իրեն ավելի վստահ է զգում մահճակալային ֆոնդի, թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերի միջոցով, թեև մինչ այդ սարքերի ձեռք բերելը ևս Հայատանը 80 օդափոխամն սարք ուներ։
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք վատագույնին՝ թե մահճակալային ֆոնդով, թե դեղերով, թե այլ վայրերում հիվանդների սպասարկման պատրաստվածությամբ»,- նշեց Թորոսյանը։

Число случаев смерти от коронавируса в Армении достигло 12 – Арсен Торосян
«Мы не можем считать, что распространение коронавируса останавливается, или что оно на 100% угасает», – заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян на заседании Постоянной комиссии Национального Собрания по здравоохранению и социальным вопросам.
По его словам, если раньше регистрировалось 50 случаев, но из одного источника, то сейчас – 16-20 случаев, но из разных источников. «Следовательно, циркуляция вируса как таковая вышла из-под контроля, и теперь наша задача состоит в том, чтобы найти все возможные источники, изолировать людей, находящихся в контакте, протестировать, лечить при выявлении вируса», – сказал министр.
Торосян сообщил, что эти действия будут проводиться до тех пор, пока у государства есть силы, когда же наступит истощение, тогда некоторые действия выйдут из повестки, будут осуществляться только тестирование и лечение, а изоляция более не будет иметь смысла, поскольку распространение будет очень большим.
«В контексте этого и необходимо рассматривать ужесточение или изменение всех ограничительных мер, а не цифр. Говорить, что цифры растут медленно и можно уже больше ничего не делать, – неверно. Посмотрите, например, на Швецию с населением 10 миллионов человек, которая решила ничего не предпринимать: там уже около 800 смертей. И если проектировать это на нашу страну с 2,5-миллионным населением, то выйдет, что у нас уже должно было быть 200 смертей только от коронавируса. Но у нас гораздо меньше случаев. И все это благодаря нашим мероприятиям, осуществленным за эти 2 месяца. На данный момент у нас 12 случаев смерти. Еще один случай смерти зарегистрирован сегодня, это будет отражено в завтрашних данных. Скончался 81-летний пациент. Наша задача – двигаться вперед с максимально низкими показателями смертности», – подчеркнул Торосян.
Он отметил, что в настоящее время система здравоохранения чувствует себя более уверенно благодаря наличию фонда коек, аппаратов искусственной вентиляции легких, хотя и до их приобретения в Армении было 80 аппаратов ИВЛ.
«Мы должны быть готовы к худшему – как с фондом коек, так и с медикаментами и готовностью обслуживать пациентов в других местах», – указал Торосян.