Բաբկեն Պիպոյան. Պետբյուջեից կամայական գումար պետք է ծախսվի ռացիոնալ
Կառավարության արտահերթ նիստում այսօր ընդունած 11-րդ միջոցառումն ավելի շատ ծաղրի ու քննադատության արժանացավ քաղաքացիների կողմից։ Սոցիալական ցանցերի օգտատերերի մեծ մասը նկատում են՝ երևի նման ընտանիքներ չգտնվեն, որոնք փետրվարին սպառել են մինչև 10 հազար դրամի գազ ու 5 հազար դրամի էլեկտրաէներգիա։
Կառավարության այս ծրագրի շահառուները հենց նման բաժանորդներն են, գործադիրը որոշել է բյուջեից վճարել նրանց պարտքի 50 տոկոսը, իսկ եթե արդեն վճարել են՝ ուրեմն այն կդառնա կանխավճար հաջորդ ամսվա համար։
Նույնսիկ գյուղերում, որտեղ մարդիկ վառարաններում փայտ ու աթար են վառում տները տաքացնելու համար, այսքան քիչ սպառում ապահովել այն էլ ձմռան ամսվա ընթացքում չեն կարող։ Այս անգամ էլ ստացվեց ռուսական հայտնի ասացվածքի պես։
Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, այս ծրագրի շահառու է հանդիսանում 220 հազար բաժանորդ և 660 հազար քաղաքացի։
«Սա աջակցություն չէ, այլ աջակցության իմիտացիա է, սխալ շահառուներ են առանձնացվելու: Այդքան ծախսին մոտ են այն բնակարանները, որտեղ մարդը հիմնական չի բնակվում: Այսինքն՝ մարդու երկրորդ կամ երրորդ տունն է: Չշարունակեմ»,- ֆեյսբուքյան իր էջում նման գրառում է կատարել «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող փորձագետը նկատեց, այո, այս ծրագիրն ինչ-որ չափով կարող է լուծել սոցիալական խնդիր, շահառուների թվում կլինեն մարդիկ, ովքեր դրա կարիքն իսկապես ունեն, առաջնային օգնության ենթակա խմբում կլինեն։
«Բայց այս որոշումն աջակցության դաշտ է ստեղծում այնպիսի անձանց համար, որոնց չարժե այս փուլում աջակցություն ցուցաբերել՝ հաշվի առնելով սոցիալ-տնտեսական իրավիճակն ու բյուջեի հնարավորությունները»,- ասաց Պիպոյանը։
Նա նկատեց, որ շահառուների առումով էլ կան դեռևս պատասխաններ չստացած հարցեր, տեղեկատվությունը թերի է, իսկ արտակարգ իրավիճակում նման ծրագրերը հանրային դաշտ բերելուց առաջ տեղեկատվությունը պետք է մանրակրկիտ կերպով տրամադրվի, ինչը չի արվել։
«Կամայական սոցիալական ծրագիր այս փուլում ողջունելի է, բայց պետք է դրանք արդյունավետ իրականացվեն։ Մենք մտնում են կառավարության դրության մեջ, հասկանում ենք, որ բյուջեի հնարավորությունները սահմանափակ են, այդ դեպքում, պետք է կամայական գումար ծախսվի խիստ ռացիոնալ»,- ընդգծեց ՀԿ նախագահը։
Նա մի օրինակ է, բերում, ենթադրենք մի ընտանիք, տունը տաքացնում է էլեկտրաէներգիայով, արդյունքում ամսական գազի սպառումը կազմել է 8 հազար դրամ, իսկ հոսանքինը՝ պայմանական 45 հազար դրամ, արդյունքում այս ընտանիքը 53 հազար դրամ ընդհանուր գումար է վճարում, և ունի այդ հնարավորությունը, իսկ պետությունից ստանում է 4 հազար դրամ, սպառած գազի գումարի 50 տոկոսը։
Միաժամանակ կարելի է դիտարկել մի ընտանիք, որը ծայրը ծայրին հասցնելով տունը ջեռուցելու համար ծախսել է 12 հազար դրամի գազ, նա փաստորեն չի դառնա սոցիալական խնդիր լուծելուն կոչված այս ծրագրի շահառու։
«Իրականում ճշգրիտ առաջարկություն անելու համար պետք է մի շարք թվեր ունենալ, բայց հեչ պարտադիր չէ գնալ Վրաստանի ճանապարհով, կարելի էր գնալ այլ ճանապարհով, բայց եթե որոշվել է գնալ այս ուղիով, ապա պետք էր ամեն ինչ անել՝ բացառելու անարդյունավետ ծախսը»,- նշեց նա։

Бабкен Пипоян: Любая сумма из госбюджета должна тратиться рационально
Принятые на сегодняшнем внеочередном заседании правительства Армении 11 мероприятий больше стали предметом насмешек и критики со стороны граждан. Большая часть пользователей соцсетей отмечают, что не знают таких семей, которые бы за февраль потребили газ на сумму до 10 тыс. драмов и электроэнергии на 5 тысяч драмов.
Бенефициарами данной программы правительства являются именно такие абоненты, кабмин принял решение возместить 50% их долга, если задолженности у абонента нет, сумма перечисляется в качестве предоплаты за следующий месяц.
Даже в сёлах, где люди используют дрова и кизяк в целях отопления домов, не смогут обеспечить столько низкого потребления, тем более в зимний период. На этот раз также вышло как в крылатой фразе: «Хотели как лучше, а получилось как всегда».
Согласно официальным данным, бенефициарами данной программы являются 220 тысяч абонентов и 660 тысяч граждан.
«Это не поддержка, а имитация поддержки, будут выделены неверные бенефициары. Коммунальные платежи ближе к озвученным цифрам лишь для жилплощади, где люди не живут на постоянной основе. Не буду продолжать», – написал на своей странице в соцсети Facebook член Общественного совета (ОС), председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян
В беседе с корреспондентом Panorama.am Бабкен Пипоян отметил, что данная программа в определенной степени может решить социальную проблему, в числе бенефициаров могут быть люди, которые действительно нуждаются в этом.
«Но данное решение предоставляет возможность поддержки для тех лиц, которым не стоит предоставлять содействие на данном этапе, с учетом социально-экономической ситуации и возможностей бюджета», – отметил Б. Пипоян.
Он подчеркнул, что по части выборки бенефициаров также есть вопросы, на которые не получены ответы, сведения не являются полными, а прежде, чем представлять общественности подобную программу следует предоставить подробную информацию касательно этого, чего не сделано.
«Произвольная социальная программа на данном этапе приветствуется, однако, следует осуществлять её эффективно. Мы входим в положение правительства, понимаем, что возможности госбюджета ограничены, в таком случае, любая сумма должна расходоваться строго рационально», – подчеркнул председатель Общественной организации.
Он привел один пример, предположим, что некоторые люди отапливают дома электричеством, в результате – газ потребляется на сумму 8 тысяч драмов, а электричество – условно на 45 тысяч драмов, в результате, эта семья в общем оплачивает 53 тысячи драмов, и у неё есть эта возможность, а от государства получает 4 тысячи драмов, то есть – 50% от суммы потребляемого газа.
В то же время можно рассмотреть семью, которая еле сводит концы с концами и отапливает дом газом на сумму 12 тысяч драмов, фактически, эта семья не станет бенефициаром программы, призванной оказать социальную поддержку.