Կառավարությունը փետրվարին մինչև 10 հազար դրամի գազ և մինչև 5 հազար դրամի հոսանք սպառածների գումարի 50 տոկոսը կվճարի
Կառավարության արտահերթ նիստում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը գործադիրի անդամների հաստատմանը ներկայացրեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման տասնմեկերորդ միջոցառումը։
Ինչպես նշեց Գրիգորյանը, այս միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով գոյացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջև կանգնած մի խումբ անձանց:
Միջոցառման շահառու են բնական գազի մատակարարման և էլեկտրական էներգիայի մատակարարման պայմանագիր կնքած այն բնակիչ բաժանորդները, որոնց 2020 թվականի փետրվար ամսվա ծախսը չի գերազանցել ՝
բնական գազի սպառման գծով՝ 10 000 ՀՀ դրամը,
էլեկտրական էներգիայի սպառման գծով 5 000 ՀՀ դրամը:
Աջակցությունը տրամադրվում է շահառու յուրաքանչյուր բաժանորդի կողմից փետրվար ամսվա ընթացքում սպառված համապատասխանաբար բնական գազի և էլեկտրական էներգիայի դիմաց վճարի 50% -ի չափով:
Փոխվարչապետը մանրամասնեց, օժանդակում են բոլոր բաժանորդներին, անկախ ժամկետանց պարտք ունենալու կամ չունենալու հանգամանքից, փախանցումն իրականացվելու է միանգամից հանրային ծառայություն մատուցող ընկերությանը բաժանորդի հաշվին։
«Ովքեր ունեն պարտք, պարտքը կնվազեցվի այդ չափով, ովքեր չունեն պարտք, կառաջան կանխավճար, ապագա վճարումները կնվազեցվեն այդքան գումարով։ Ծրագրի իրականացումը կլինի շատ արագ, դիմել ենք Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին, այն 1-2 օրվա ընթացքում կոմունալ ծառայություն մատուցող ընկերությունների հետ կճշգրտի ցուցակները և վճարումը կիրականացնի»,-մանրամասնեց փոխվարչապետն ու առաջարկեց այն հաստատել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ Հայաստանում կոմունալ վճարումները կատարելու առումով բարձր կուլտուրա կա, և իրենք ցանկանում են 50 տոկոս վճարելու քաղաքականությամբ չվնասել այդ կուլտուրային։
Նա նկատեց, որ այս միջոցառման շահառուները կարող են օգտվել նաև աջակցության այլ ծրագրերից։
«Այստեղ աջակցության նոմինալ չափը կարող է քիչ թվալ, բայց նա կարող է օգտվել աջակցության այլ ծրագրերից»,-ասաց նա։
Փոխվարչապետ Գրիգորյանը նկատեց՝ փետրվար ամսվա բազան են վերցրել, քանի որ այդ ընթացքում սպառումը մեծ է։
Փաշինյանն էլ ավելացրեց, փետրվարն ավելի խստաշունչ ամիս է , քան մարտը, և այն շահառուները, ովքեր արդեն վճարել են կանխավճար կունենան հաջորդ ամսվա վճարման համար։

Группа абонентов в Армении получит скидку в 50% при оплате за коммунальные услуги
Вице-премьер Армении Мгер Григорян на созванном сегодня, 13 апреля, внеочередном заседании правительства представил на утверждение кабмина 11-й проект по нейтрализации экономических последствий  пандемии коронавируса.
Как он указал, цель 11-й программы – оказание содействия группе лиц, которые столкнулись с серьезными социальными проблемами в результате распространения коронавируса.
Бенефициарами этой программы являются абоненты, подписавшие договор о поставках природного газа и электроэнергии, расходы которых в феврале 2020 года не превысили: по линии потребления природного газа – 10 000 драмов, по линии потребления электроэнергии – 5 000 драмов.
Содействие будет предоставлено в размере 50% от платы за потребленный в феврале 2020 года природный газ и электроэнергию.
Как пояснил вице-премьер, государство в рамках данной программы оказывает содействие всем абонентам – вне зависимости от наличия или отсутствия у них просроченной задолженности, средства сразу же перечисляются на счет абонента в компании, оказывающей коммунальные услуги.
У кого есть задолженность, она будет уменьшена в этом размере. Если задолженности у абонента нет, сумма автоматически перечисляется ему как предоплата за следующий месяц.
Программа будет осуществлена в ускоренном порядке. Мы обратились в Комиссию по регулированию общественных услуг. Комиссия в течение 1-2 дней уточнит списки с коммунальными компаниями и произведет платежи», – сказал вице-премьер.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что в Армении существует высокая культура в плане оплаты коммунальных услуг, и они хотят не наносить ущерба этой культуре с помощью политики оплаты 50%.
Глава правительства указал, что бенефициары данного мероприятия могут также воспользоваться другими программами поддержки.
«Здесь номинальный объем поддержки может показаться небольшим, но он может пользоваться и другими программыами поддержки», – сказал он.
Вице-премьер М. Григорян отметил, что они взяли базу за февраль, так как потребление в этом месяце является большим.
Пашинян добавил, что февраль является более тяжелым месяцем, чем март, и бенефициары, которые уже заплатили, получат предоплату в плане платежей в следующем месяце.