Ֆրանսիայում կորոնավիրուսից մահացածների թիվն անցել է 14,400-ից․ վերջին զարգացումները.
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսից մահացության ընդհանուր թիվը հասել է մոտ 14.400-ի, բայց արդեն չորրորդ օրն անընդմեջ, մի փոքր ավելի քիչ մարդ է ընդունվում ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքներ: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
35 մարդու հաշվով կրճատումը առողջապահության ոլորտի պաշտոնյաները բարի լուր են համարում՝ այսօր նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից հնարավոր համընդհանուր փակման երկարացման մասին հայտարարությունից առաջ:
Առողջապահության նախարարությունը կիրակի օրը հայտնել է, որ ներկայումս COVID-19- ով հոսպիտալացված 31.836 մարդուց 1600-ն հոսպիտալացվել է վերջին 24 ժամում։
Իտալիայում մեկ օրվա ընթացքում գրանցվել է 431 մահվան դեպք, որն ամենաքիչն է՝ մարտի 19-ից ի վեր: Երկրում գրանցվել է վարակի 156 363 հաստատված դեպք, մահացել է մոտ 20 000 մարդ:
Իսպանիան հայտարարել է, որ կորոնավիրուսից մահացել է 619 մարդ շաբաթ և կիրակի օրերին, ինչը նույն ժամանակահատվածի 24 ժամվա ընթացքում աճել է գրեթե 100-ով:
Մեծ Բրիտանիայում, Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը դուրս գրվեց հիվանդանոցից՝  հայտարարելով, որ իր կյանքի համար պարտական է բուժանձնակազմին:
Մեծ Բրիտանիայի զոհերի թիվն անցել է 10,000-ը, քանի որ երկիրը մեկ օրվա ընթացքում գրանցել է 737 մահվան դեպք: Անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիան գրանցեց Եվրոպայում մահացության ամենաբարձր ցուցանիշը։
Եվրոպական երկրները, ներառյալ Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան, պատրաստում են երկարաձգել արգելափակումը, Միացյալ Նահանգների վարակիչ հիվանդությունների առաջատար մասնագետն ասում է, որ երկրի որոշ մասերում տնտեսությանը կարող է թույլ տրվել վերաբացվել արդեն հաջորդ ամսվա սկզբից:

France's overall death toll from the coronavirus has risen to nearly 14,400 - but for the fourth day in a row, slightly fewer people were admitted into intensive care, Euronews reported.
The reduction by 35 people gave health officials a reason to grasp for good news ahead of a likely likely announcement to the nation Monday by President Emmanuel Macron.
The French president is expected to announce the lengthening of a country-wide lockdown which began on March 17 and were renewed two weeks later.
Of the 31,836 people currently hospitalized for COVID-19, more than 1,600 were admitted in the past 24 hours, the Health Ministry said Sunday.
Elsewhere in Europe, Italy recorded 431 deaths in a day due to COVID-19, the country's lowest daily death toll since March 19. The country has had 156,363 confirmed cases of the virus. Nearly 20,000 people have died.
Spain announced that 619 people had died from coronavirus between Saturday and Sunday, an increase of almost 100 people over the same period 24 hours earlier.
In the UK, Boris Johnson, the British prime minister, was released from hospital this weekend after contracting COVID-19. He has since said that he owes his life to medical staff.
Britain's death toll passed 10,000 as the country recorded 737 deaths in a day. Last week, the UK recorded the highest daily death toll in Europe and some say it could become the most impacted country in Europe.
But as European nations including France and the UK are expected to extend lockdowns, the United States’ top infectious disease expert says the economy in parts of the country could be allowed to reopen as early as next month.