3 ամսով արգելվում է առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքների արտահանումը ԵԱՏՄ տարածքից դուրս
Երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ տարածք ներկրվող պարենային և գյուղատնտեսական որոշ ապրանքների մաքսատուրքերը մինչև հունիսի 30-ը կզրոյացվեն: Այս մասին ասվում է ՀՀ կառավարության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված տեսանյութում:
«Սա այլընտրանքային ճանապարհ է ապահովելու տեղական պահանջարկը, պարենային ապահովվածությունը, ոչ միայն ՀԱյաստանում, այլև ԵԱՏՄ ամբողջ տարածքում»,-տեսանյութում մանրամասնում է էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը։
Նա նաև տեղեկացնում է, որ 6 ամիս՝ մինչև սեպտեմբերի 30֊ը, ԵԱՏՄ տարածք արտոնյալ պայմաններով կներմուծվեն նաև բժշկական նշանակության ապրանքները։
3 ամսով՝ մինչև հունիսի 30-ը, արգելվում է առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքների արտահանումը ԵԱՏՄ տարածքից դուրս։

Exports of essential foodstuffs from EAEU banned for three months
Imports of some food and agricultural products from third countries to the Eurasian Economic Union (EAEU) territory will be exempt from customs duties by June 30, a video posted on the Facebook page of the Armenian government revealed.
"This is an alternative way to meet the local demand and ensure food provision not only in Armenia, but also in the entire EAEU territory," Deputy Minister of Economy Varos Simonyan said in the video.
The minister also informed that for six months, until September 30, medical supplies will be imported to the EAEU on preferential terms.