3 ամսով արգելվում է առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքների արտահանումը ԵԱՏՄ տարածքից դուրս
Երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ տարածք ներկրվող պարենային և գյուղատնտեսական որոշ ապրանքների մաքսատուրքերը մինչև հունիսի 30-ը կզրոյացվեն: Այս մասին ասվում է ՀՀ կառավարության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված տեսանյութում:
«Սա այլընտրանքային ճանապարհ է ապահովելու տեղական պահանջարկը, պարենային ապահովվածությունը, ոչ միայն ՀԱյաստանում, այլև ԵԱՏՄ ամբողջ տարածքում»,-տեսանյութում մանրամասնում է էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը։
Նա նաև տեղեկացնում է, որ 6 ամիս՝ մինչև սեպտեմբերի 30֊ը, ԵԱՏՄ տարածք արտոնյալ պայմաններով կներմուծվեն նաև բժշկական նշանակության ապրանքները։
3 ամսով՝ մինչև հունիսի 30-ը, արգելվում է առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքների արտահանումը ԵԱՏՄ տարածքից դուրս։

ЕАЭС до 30 июня ввел запрет на вывоз продовольственных товаров первой необходимости из стран Союза
Таможенные пошлины на некоторые импортируемые в ЕАЭС из третьих стран продовольственные и сельскохозяйственные товары до 30 июня будут обнулены. Об этом сообщается в видеоматериале, опубликованном на странице правительства Армении.
«Это альтернативный путь для обеспечения местного спроса, продовольственной обеспеченности – не только в Армении, но и на всем пространстве ЕАЭС», – поясняет в видеоматериале заместитель министра экономики Армении Варос Симонян.
Он также сообщает, что на протяжении 6 месяцев – до 30 сентября – в ЕАЭС на льготных условиях будут импортироваться товары медицинского назначения.
На 3 месяца, до 30 июня, запрещается экспорт продовольственных товаров первой необходимости из ЕАЭС.