Կարանտինի պայմաններում աշխարհում աճել է ընտանեկան բռնությունը. Հռոմի պապի արձագանքը
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կոչ է արել պաշտպանել կանանց, ովքեր ենթարկվում են ընտանեկան բռնությունների, որոնց թիվն աճել է կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը բարձր է գնահատել կանանց դերը հասարակությունում ճգնաժամի ժամանակ ՝ նշելով բժիշկներին, բուժքույրերին, ոստիկաններին, կին բանտապահներին և այլ մասնագիտությամբ կանանց: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Հռոմի Պապը, խոսելով Իտալիայում և այլ երկրներում կրոնական և ազգային տոնի առթիվ, բարձր գնահատեց նաև կնոջ դերը ընտանիքում, ուր նրանք օգնում են երեխաներին, տարեցներին և հաշմանդամներին՝ ընդգծելով սակայն, որ այստեղ էլ նրանք դառնում են զոհ:
«Երբեմն նրանք (կանայք) կանգնած են զոհ դառնալու վտանգի առջև իրենց համատեղ կյանքի ընթացքում և դժվարությամբ կրում են այդ ծանր բեռը», - ասաց Ֆրանցիսկոս Պապը ՝ խոսելով իր պաշտոնական գրադարանից, այլ ոչ թե պատուհանից, որը նայում է Սուրբ Պետրոսի հրապարակին:
Այսօր շատ երկրներ համաճարակի պատճառով ավելի խիստ սահմանափակումներ են մտցրել տեղաշարժի առումով: Դրան զուգահեռ գրանցվել է ընտանեկան բռնության աճ:
Ընտանեկան բռնության ծրագրերով զբաղված կազմակերպությունները Միացյալ Նահանգներում արձանագրում են օգնության ազդարարման աճ: Հյուսիսային Նյու Ջերսիում գործող նմանատիպ կառույցներից մեկը տեղեկացնում է մինչև 24% աճի մասին:
Միացյալ Նահանգներում զենքի վաճառքի սահմանափակման կողմնակիցները մտահոգություն են հայտնում, որ համաճարակի ժամանակ հրազենի վաճառքի մեծացումը կարող է հանգեցնել ավելի մեծ ընտանեկան բռնությունների:
Իտալիայում կանանց իրավապաշտպան խմբերը հայտնում են, որ իրենք անհանգստացած են ընտանեկան բռնության մասին պաշտոնական զեկույցներում դեպքերի կտրուկ նվազեցմամբ, որը կարող է ազդանշան հանդիսանալ, որ կանայք խուսափում են ահազանգելուց՝ վախենալով զուգընկերոջ կողմից կրկին բռնության ենթարկվելուց, քանի որ մեկուսացման ժամանակ ավելի դժվար է կազմակերպել կանանց անվտանգությունը:

Pope Francis said on Monday society had to stand behind women victims of domestic violence, as abuse increased around the world during coronavirus lockdowns.
Francis praised women in frontline roles in helping society weather the crisis, mentioning doctors, nurses, police officers, prison guards and sales staff in stores selling essential goods, Reuters reported.
The pope, speaking on a religious and national holiday in Italy and other countries, also praised the many women at home helping children, the elderly and the disabled.
But, speaking from his official library rather than from a window overlooking St. Peter’s Square, Francis said: “Sometimes they (women) risk being victims of violence in a cohabitation that they bear like a weight that is far too heavy.”
“Let us pray for them, so the Lord grants them strength and that our communities support them along with their families,” he said.
Domestic violence has risen as many countries imposed tougher restrictions on people leaving their homes to halt the spread of the coronavirus.
Domestic violence programs across the United States have cited increases in calls for help. The YWCA of Northern New Jersey said domestic violence calls have risen by up to 24%.
In Spain, calls to a helpline for victims of violence increased by 12.4% in the first two weeks of the lockdown compared to the same fortnight last year. Online consultations of the helpline’s website grew by 270%, the Equality Ministry said.
Gun control advocates in the United States, where gun stores have been allowed to remain open, have said they feared increased ownership of firearms during the pandemic could lead to more domestic violence.
In Italy, support groups said they were concerned that a sharp fall in official reports of domestic violence was a signal that women risked being even more exposed to control and aggression by a partner because victims have more difficulty communicating during a lockdown.