Կին առաջնորդներ․ Ի՞նչ ընդհանրություն ունեն կորոնավիրուսին լավագույնս պատասխանած երկրները
Փնտրում եք ճգնաժամի պայմաններում իրական առաջնորդության օրինակնե՞ր․ Իսլանդայից մինչև Թայվան և Գերմանիայից՝ Նոր Զելանդիա, կանայք ցույց են տալիս աշխարհին, թե ինչպես կառավարել մեր մարդկային ընտանիքը։ Ավելացնենք Ֆինլանդիան, Դանիան: Այս մասին գրում է Forbes-ը:
Շատերը կասեն, որ դրանք փոքր երկրներ են, կամ կղզիներ կամ այլ բացառություններ: Բայց Գերմանիան մեծ է և առաջատար, իսկ Մեծ Բրիտանիան կղզի է և այս երկրները կորոնավիրուսի շատ տարբեր արդյունքներ ունեն։
Ըստ Forbes-ի ու ցուցանիշների, կորոնավիրուսին առավել լավ արձագանքել են այն երկրները, որտեղ կառավարում են կանայք։
Ինչ են մեզ սովորեցնում այս երկրները
Ճշմարտություն
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ոտքի կանգնեց շուտ և հանգիստ՝ իր հայրենակիցներին ասելով, որ սա լուրջ վարակ է, որը կարող է վարակել բնակչության մինչև 70%-ին:
«Այն լուրջ է, լուրջ վերաբերվեք դրան»,- ասաց Մերկելը։
Այդպես վարվեց ինքն ու այդպես վարվեցին մյուսները։ Թեստավորումը սկսվեց հենց սկզբից: Գերմանիան անմիջապես անցավ մերժման, զայրույթի և անտարբերության փուլերից, որոնք մենք տեսել ենք այլուր: Երկրում վարակի թվերը շատ ցածր են՝ եվրոպական հարևանների հետ համեմատ, և կան նշաններ, որ հնարավոր է շուտ սկսեն սահմանափակումների թուլացումը:
Առաջին և ամենաարագ քայլերից մեկը կատարեց Թայվանում նախագահ Ցայ Ինգ-վենը։ Դեռևս հունվարին, նոր հիվանդության առաջին նշանների ի հայտ գալուց ի վեր, նա ներմուծեց վարակի տարածումն արգելափակող 124 միջոց՝ առանց դիմելու այն արգելափակումներին, որոնք սովորական դարձան այլուր: Այժմ նա 10 միլիոն դիմակ է ուղարկում ԱՄՆ և Եվրոպա: Ինգ-վենն արեց այն, ինչ CNN-ն անվանել է «աշխարհի լավագույն» արձագանքը՝ համաճարակը հսկողության տակ պահելու համար, որտեղ մինչ այժմ 6 մարդ է մահացել։
Նոր Զելանդիայի վարչապետ Յասինդա Արդերնը վաղաժամ կիրառեց արգելափակումն ու բյուրեղից պարզ հայտնեց զգոնության առավելագույն մակարդակի մասին։ Նա ինքնամեկուսացում պարտադրեց Նոր Զելանդիա մուտք գործած մարդկանց նկատմամբ, ինչը զարմանալիորեն վաղ էր համարվում, երբ ամբողջ երկրում ընդամենը 6 դեպք կար, և արտասահմանցիներին ամբողջովին արգելեց մուտք գործել երկիր։
Պարզությունն ու վճռականությունը Նոր Զելանդիան փրկեց փոթորկից: Ապրիլի կեսի դրությամբ նրանք միայն չորս մահվան դեպք ունեին (4 մահ գրանցվել է այսօր-խմբ․) և այնտեղ արդեն խոսում են սահմանափակումների վերացման մասին։ Արդերնը նաև երկիր վերադարձող բոլոր զելանդացիներին պարտադրում էր 14-օրյա կարանտին։
Իսլանդիան, վարչապետ Կատրին Յակոբսդոթիրի գլխավորությամբ, անվճար կորոնավիրուսի թեստեր է առաջարկում իր բոլոր քաղաքացիներին։ Երկրներից շատերը սահմանափակ թեստավորում են կատարում այն մարդկանց, որոնց մոտ առկա է վարակի ախտանիշներ։
Իսլանդիան արդեն 5 անգամ ավելի թեստավորում է կատարել, իր բնակչության համեմատ, քան Հարավային Կորեան, որի արդյունքում նրանք երկիրը արգելափակման տակ չեն դրել, դպրոցներն էլ չեն փակել։
Նշենք, նաև, որ Ֆինլանդիայում, որտեղ երկրի վարչապետն է Սաննա Մարինը, գրանցվել է վարակի 3064 դեպք ու 59 մահ։

What do countries with the best coronavirus responses have in common? Women leaders
Looking for examples of true leadership in a crisis? From Iceland to Taiwan and from Germany to New Zealand, women are stepping up to show the world how to manage a messy patch for our human family. Add in Finland, Iceland and Denmark, and this pandemic is revealing that women have what it takes when the heat rises in our Houses of State, Forbes reports.
Many will say these are small countries, or islands, or other exceptions. But Germany is large and leading, and the UK is an island with very different outcomes. These leaders are gifting us an attractive alternative way of wielding power. What are they teaching us?
Truth
Angela Merkel, the Chancellor of Germany, stood up early and calmly told her countrymen that this was a serious bug that would infect up to 70% of the population. “It’s serious,” she said, “take it seriously.” She did, so they did too. Testing began right from the get go. Germany jumped right over the phases of denial, anger and disingenuousness we’ve seen elsewhere. The country’s numbers are far below its European neighbours, and there are signs they may be able to start loosening restrictions relatively soon.
Decisiveness
Among the first and the fastest moves was Tsai Ing-wen’s in Taiwan. Back in January, at the first sign of a new illness, she introduced 124 measures to block the spread, without having to resort to the lockdowns that have become common elsewhere. She is now sending 10 million face masks to the US and Europe. Ing-wen managed what CNN has called “among the world’s best” responses, keeping the epidemic under control, still reporting only six deaths.
Jacinda Ardern in New Zealand was early to lockdown and crystal clear on the maximum level of alert she was putting the country under – and why. She imposed self-isolation on people entering New Zealand astonishingly early, when there were just 6 cases in the whole country, and banned foreigners entirely from entering soon after. Clarity and decisiveness are saving New Zealand from the storm. As of mid-April they have suffered only four deaths, and where other countries talk of lifting restrictions, Ardern is adding to them, making all returning New Zealanders quarantine in designated locations for 14 days.
Tech
Iceland, under the leadership of Prime Minister Katrín Jakobsdóttir, is offering free coronavirus testing to all its citizens, and will become a key case study in the true spread and fatality rates of Covid-19. Most countries have limited testing to people with active symptoms. Iceland is going whole hog. In proportion to its population the country has already screened five times as many people as South Korea has, and instituted a thorough tracking system that means they haven’t had to lockdown… or shut schools.
To note, Finland, under the leadership of Prime Minister Sanna Marin, reported 3,064 cases of coronavirus and 59 deaths.
Norway, under the leadership of Prime Minister Erna Solberg, reported 6,605 COVID-19 cases and 134 deaths.