Կաննի միջազգային 73-րդ կինոափառատոնի կազմակերպիչները որոշել են, որ 2020 թվականի միջոցառումը հունիսին չի կայանա։ Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, չեն պատրաստվում չեղարկել փառատոնը, բայց չի անցկացվի դասական ձևաչափով։ Կազմակերպիչները հրաժարվել են փառատոնը հունիսի վերջին հուլիսի սկզբին անցկացնելու գաղափարից Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունից հետո, որը նախօրեին հայտարարել է, որ բոլոր փառատոներն ու միջոցառումները մինչև ամառվա կեսեր չեն անցկացվելու։
«Կաննի կինոփառատոնը պետք է շարունակի քննարկել բոլոր հնարավորությունները»,- նշված է կազմակերպիչների հայտարարության մեջ։

Организаторы 73-го международного Каннского кинофестиваля решили не проводить его в июне
Организаторы 73-го международного Каннского кинофестиваля решили, что в 2020 году мероприятие в июне не состоится, передает «Газета.Ru».
Отменять фестиваль не собираются, однако он не будет проходить в классической форме. Организаторы отказались от идеи перенести мероприятие на конец июня-начало июля после заявления президента Франции Эмманюэля Макрона, который накануне объявил, что все фестивали и мероприятия не будут проводиться вплоть до середины лета.
«Каннский кинофестиваль <...> должен продолжать изучать все возможности», — говорится в заявлении организаторов.
Фестиваль должен был проходить с 12 по 23 мая. О том, как будет проходить Каннский кинофестиваль в 2020 году планируется сообщить позже.