Դանիան առաջինն է Եվրոպայում, որը վերաբացեց դպրոցները՝ կորոնավիրուսային արգելափակումից հետո
Դանիան այսօր սկսել է վերաբացել դպրոցները՝ նոր կորոնավիրուսի պատճառով մարտի 12-ից մոտ մեկ ամիս փակ լինելուց հետո։ Այսպիսով, Դանիան դարձավ Եվրոպայում առաջին երկիրը, որը բացում է դպրոցները։ Այս մասին գրում է The Local-ը։
AFP-ի թղթակցի հաղորդմամբ, վերաբացվել են մանկապարտեզները և հիմնական դպրոցները։
Այնուամենայնիվ, դասերը վերսկսվում են դպրոցների մի մասում և Կոպենհագենի դպրոցների մոտ 35 տոկոսում, քանի որ մյուսները ժամանակ են խնդրել՝ առողջապահական պրոտոկոլներին հարմարվելու համար: Ակնկալվում է, որ բոլոր դպրոցները կվերաբացվեն մինչև ապրիլի 20-ը:
Դանիայի վարչապետ Մեթե Ֆրեդերիկսենն անակնկալ այցով ժամանել է Կոպենհագենից դուրս գտնվող մի դպրոց՝ մասնակցելու իրադարձությանը։
«Ես շատ տպավորված եմ։ Երեխաները շատ ուրախ են, որ նորից են տեսնում իրենց համադասարանցիներին», - ասել է վարչապետը։

Denmark first in Europe to reopen schools after coronavirus lockdown
Denmark began reopening schools on Wednesday after a month-long closure over the novel coronavirus, becoming the first country in Europe to do so, The Local reported.
Nurseries, kindergartens and primary schools were reopening, according to an AFP correspondent, after they were closed on March 12 in an effort to curb the COVID-19 epidemic.
However classes are only resuming in about half of Denmark's municipalities and in about 35 percent of Copenhagen's schools, as other have requested more time to adjust to health protocols still in place. All are expected to reopen by April 20.
In the centre of the capital Copenhagen, some 220 pupils up to the second grade arrived at the Norrebro Park Skole, welcomed by their teachers who waved Danish flags. Children in the third and fourth grade will follow on Thursday. The children quickly settled into the reorganised classrooms designed to comply with strict new sanitary guidelines.