Հարութ Սասունյան. Հայամետ և քրդամետ թուրք բարերարը բանտարկված է Թուրքիայում
Հանրահայտ է, որ Թուրքիայի կառավարությունը զրկում է իր երկրում ապրող փոքրամասնություններին իրենց իրավունքներից, լինեն նրանք հայեր, ասորիներ, հույներ, հրեաներ կամ քրդեր: Այնուամենայնիվ, հասարակության ճնշող մեծամասնությունը կազմող թուրքերը Թուրքիայի իշխանությունների բռնությունների ամենամեծ զոհերն են: Տասնյակ հազարավոր անմեղ թուրքեր բանտարկված են շինծու պատրվակներով։
Նման անմարդկային վերաբերմունքի հայտնի օրինակ է թուրք գործարար, բարերար և իրավապաշտպան Օսման Քավալան, որը երկու անգամ ձերբակալվել է կեղծ մեղադրանքներով։ Անցյալ փետրվարին նա ազատ էր արձակվել բանտից (որտեղ գտնվում էր իբր կառավարությունը տապալելու համար), իսկ հետո կրկին բանտարկվեց նույն օրը՝ նախքան իր ազատ արձակվելը։
Քավալայի բանտարկությունը վերնագրերի պատճառ դարձավ ամբողջ աշխարհում։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն անցյալ տարվա դեկտեմբերին որոշում կայացրեց, որ Թուրքիան նրան բանտարկել է առանց ողջամիտ պատճառի։ «Նրա կալանավորմամբ նպատակ ունեին պատժել նրան որպես Կառավարության քննադատի՝ ստիպելով լռել որպես հասարակական կազմակերպության գործիչ և մարդու իրավունքների պաշտպան՝ մյուսներին զրկել նման գործունեությամբ զբաղվելուց և կաթվածահար անել քաղաքացիական հասարակությունը»: Չարամիտ պատճառը, որով Քավալան ազատվեց բանտից և նույն օրը բանտարկվեց, այն էր, որպեսզի ժամանակավորապես ի կատար ածվի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը, այնուհետև նրան նոր մեղադրանքով բանտարկեն ու մի քանի տարով պահեն բանտում, մինչ Քավալայի փաստաբանները կվիճարկեն նոր մեղադրանքը թուրքական դատարաններում, այնուհետև՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
2020 թ․ ապրիլի 9-ին «Նյու Յորք թայմս» թերթը հրապարակեց Քարլոտա Գալի ծավալուն հոդվածը՝ «Հայտնի թուրք բարերարից մինչև քաղբանտարկյալ» վերնագրով։ Գալը գրել է․ «Քավալան դարձել է Թուրքիայի ամենանշանավոր քաղբանտարկյալը, և ինչպես ինքն է ցավով խոստովանել իր կրկնակի բանտարկությունից հետո՝ իր գործը Թուրքիայում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի իշխանության օրոք տիրող անարդարության վառ օրինակ է։ Նրա գործը ընդամենը մեկուկես միլիոն դատական հետապնդումներից մեկն է, որը կատարվում է կառավարության պատժիչ գործողությունների ֆոնին 2016 թ․ հեղաշրջման փորձից հետո, բայց այն ամենաամոթալին է։ Լավագույնս հայտնի իր բարի գործերով, նրան տարբեր մեղադրանքներ է առաջադրվել լրտեսության, ահաբեկչական խմբավորումների հետ կապեր ունենալու և կառավարությունը տապալելու մեջ: Նույնիսկ փորձառու փաստաբանները, որոնք սովոր էին տասնամյակներ շարունակ Թուրքիայում անցկացվող քաղաքական դատավարություններին, նրա դեմ տարատեսակ մեղադրանքները որակել են որպես «ծիծաղելի»»:
Քավալան տնտեսագիտություն է ուսանել Միացյալ Թագավորության Մանչեստրի համալսարանում և սկսել է աշխատել իր  դոկտորականի վրա Նյու Յորքի Սոցիալական հետազոտությունների դպրոցում, սակայն ընդհատել է ուսումը, երբ հայրը մահացել է 1982 թվականին։
Այնուհետև Քավալան ներգրավվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում: Նա հիմնել է «Անադոլու կուլտուր» կազմակերպությունը, որն աջակցում է արվեստի ու մշակութային համագործակցությանը: Գալը հայտնել է, որ « նա աջակցում էր արվեստների  կենտրոնին Դիարբեքիրում՝ հարավ-արևելքում գտնվող ամենամեծ քրդական քաղաքում․ մշակութային հիշողության նախագծերին՝ եզդիների, քրդերի, հայերի և այլ փոքրամասնությունների համար․ և Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև հարաբերությունների նորմալացման խրախուսման ծրագրին․․․․ Նա դարձավ երկրի առաջատար բարերարներից մեկը, հանրաճանաչ դեսպանատների և միջազգային նվիրատուների շրջանում և քաղաքացիական ու իրավապաշտպան խմբերի եռանդուն պաշտպան»։
Գալը հայտարարել է, որ Քավալան բանտարկված է, քանի որ «նա ներկայացնում է ձախակենտրոն, աշխարհիկ էլիտան, որը Թուրքիայի բևեռացված հասարակության մեջ, հակառակ նախագահին և նրա կողմնակիցներին: Նրանք կրոնական պահպանողական, իսլամիստական շրջանակներից են, որ երկար ժամանակ հեռու են պահվել իշխանությունից: «Օսմանը ներկայացնում է մեկ այլ մշակույթ», ասում է Ասենա Գյունալը, որը ղեկավարում է առաջատար «Անադոլու կուլտուր» կազմակերպությունը։ «Որևէ մեկը, որն անկաշկանդ է, կրթված, խոսում է անգլերեն, կարող է խոսել օտարերկրացիների հետ, գործունյա է հասարակության մեջ․ ինչ-որ բան նրանք համարում են վտանգավոր»։ Երբ նա բանտում 16 ամիս անցկացրեց՝ առանց իմանալու իր դեմ առաջադրված մեղադրանքները, իշխանական լրատվամիջոցները և նույնիսկ Էրդողանը նրան մեղադրում էին նողկալի կապերի մեջ, ներառյալ Սորոսի գլխավորած հրեական դավադրության մաս լինելը: Որոշ վերլուծաբաններ ասում են, որ նրա աշխատանքը հայերի և քրդերի հետ ատելի էր Թուրքիայի անվտանգության հաստատությունում առկա տարրերի համար»:
Քավալան կոչ էր անում Թուրքիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: 2016 թ․ ապրիլի 24-ին նա այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը Երևանում: Նա ասել է «Նյուս․ամ» կայքին․ «Նախ և առաջ պետք է լինի անկեղծ մտադրություն պատմությունը դիտելու, կատարվածը նայելու, արխիվները պատշաճ կերպով բացելու համար, և շատ անկեղծ երկխոսություն ունենալ հայերի հետ: Բարեբախտաբար, կան որոշ քայլեր, բայց մենք դեռևս չենք կարող դա տեսնել քաղաքական մակարդակում»:
Հայաստանում «Սիվիլնեթ» կայքին տված հարցազրույցում, Քավալան բարձր է գնահատել Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը «որպես առողջ ներկուսակցական համաձայնության օրինակ, որը վերանայում է ազգային պատմության ավելի մութ էջերը»: Քավալան մասնակցել է նաև Դիարբեքիրի Սուրբ Կարապետ եկեղեցու վերաբացմանը՝ դրա վերանորոգումից հետո։
Սակայն, չնայած իր լիբերալ և ձախակողմյան հակումներին, Քավալան խուսափում էր հայկական պահանջներից Թուրքիայից՝ հայերին վերադարձնելու իրենց պատմական հողերը: 2007 թ․ դեկտեմբերին, ես նրան մեջբերել էի իմ ՝ «Թուրքիան կարող է ավելի շատ շահել, քան հայերը՝ ճանաչելով Ցեղասպանությունը» վերնագրով հոդվածում, նշելով, որ «հնարավոր չէ այդպես հեշտությամբ մերժել փոխհատուցման հարցը»։ Քավալան պատասխանել էր ինձ էլեկտրոնային նամակով՝ ասելով․ « Չեմ կարծում, որ «հող վերադարձնելը» օրինական պահանջ է, որը կարող է լրջորեն ընդունվել: Այդ հարցի բարձրացումը կվարկաբեկի արդարության և հաշտեցման փաստարկները»։ Նա միամտորեն առաջարկեց, որ մենք պետք է «երկրի հարցը» թողնենք Աստծո ձեռքերում», հավելելով, որ ուրախ կլինի հանդիպել ինձ հետ՝ խոսելու այդ հարցի վերաբերյալ։
Այնուամենայնիվ, քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է իր ձայնը բարձրացնի Էրդողանի բազմաթիվ անմեղ զոհերից մեկի՝ Քավալայի անհապաղ ազատ արձակման համար։

It is widely known that the Turkish government deprives the rights of minorities living in the country, whether they are Armenians, Assyrians, Greeks, Jews or Kurds. However, the Turks who are the overwhelming majority of the public are the biggest victims of the abuses of the Turkish authorities. Tens of thousands of innocent Turks have been jailed under false pretenses.
One prominent example of such inhuman treatment is Osman Kavala, a Turkish businessman, philanthropist and human rights activist who has been jailed on trumped-up charges twice. Last February he was released from jail for supposedly trying to overthrow the government and then rearrested the same day before he could be released.
Kavala’s imprisonment made headlines around the world. The European Court of Human Rights ruled last December that Turkey had jailed him without reasonable cause. “His detention was intended to punish him as a critic of the Government to reduce him to silence as an NGO [non-governmental organization] activist and human-rights defender, to dissuade others from engaging in such activities and to paralyze civil society in the country.” The sinister reason Kavala was released from jail and rearrested the same day was to temporarily comply with the ruling of the European Court of Human Rights and then jail him under new charges which would keep in prison several more years while Kavala’s lawyers contest the new charges in Turkish courts and then in the European Court of Human Rights.
On April 9, 2020, the New York Times published a lengthy article by Carlotta Gall titled, “From Prominent Turkish Philanthropist to Political Prisoner.” Gall wrote: “Mr. Kavala has become the most prominent political prisoner in Turkey, and as he himself ruefully acknowledged after his rearrest, his case is a prime example of the state of injustice in Turkey today under President Recep Tayyip Erdogan. His case is just one of half a million prosecutions underway amid a government crackdown since an attempted coup in 2016, but it is one of the most confounding. Best known for his good deeds, he has been variously accused of espionage, links to terrorist groups, and trying to overthrow the government. Even seasoned lawyers, well used to decades of political trials in Turkey, have described the various charges against him as ‘ridiculous.’”
Kavala studied economics at the University of Manchester in the United Kingdom and started work on his doctorate at the New York School for Social Research in New York, but interrupted his studies when his father died in 1982.
Kavala then got involved in defending human rights. He founded Anadolu Kultur, an organization that supports art and cultural collaboration. Gall reported that “he supported an arts space in Diyarbakir, the biggest Kurdish city in the southeast; cultural memory projects for Yazidis, Kurds, Armenians and other minorities; and a program to encourage a normalization of relations between Turkey and Armenia. … He became one of the leading philanthropists in the country, well known among embassies and international donors and an energetic supporter of civic and human rights groups.”
Gall stated that Kavala was jailed because “he represents the leftist-leaning, secular elite, which in Turkey’s polarized society is the opposite of the president and his supporters. They are from religiously conservative, Islamist circles that were long sidelined from power. ‘Osman represents another culture,’ said Asena Gunal, who runs his flagship organization, Anadolu Kultur. ‘Someone who is open, cultured, who speaks English, can talk to foreigners, active in society; something they see as dangerous.’ As he spent 16 months in detention without knowing the charges against him, the pro-government news media and even Mr. Erdogan himself accused him of nefarious connections, including being part of a Jewish conspiracy led by Mr. Soros. Some analysts say that his work with Armenians and Kurds is hated by elements in Turkey’s security establishment.”
Kavala has been urging the Turkish government to recognize the Armenian Genocide. He visited the Armenian Genocide Memorial in Yerevan on April 24, 2016. He told News.am: “First of all, there has to be a sincere intention to look at history, to look at what had happened, to open up the archives properly, and to have a very sincere dialogue with the Armenians. Fortunately, there are some steps, but we still can’t see that at the political level.”
In an interview with Civilnet, a website in Armenia, Kavala praised the German Parliament’s recognition of the Armenian Genocide “as an example of a healthy cross-party consensus reviewing the darker chapters of national history.” Kavala also attended the reopening of the Sourp Giragos Armenian Church in Diyarbekir after its renovation.
However, despite his liberal and leftist leanings, Kavala was quick to dodge Armenian demands from Turkey to return to Armenians their historic lands. In December 2007, I had quoted him in my column, “Turkey Could Gain More Than Armenians by Acknowledging the Genocide,” stating that “it is not possible to dismiss the issue of compensation so readily.” Kavala responded by sending me an email stating: “I don’t think that, ‘land return’ is a legitimate demand which can be taken seriously. Bringing it up would discredit the arguments for justice and reconciliation.” He naively suggested that we should leave “the ‘land issue’ in the hands of God,” adding that he would happy to meet with me to talk about this issue.
Nevertheless, the civilized world should speak out for the immediate release of Kavala, one of the many innocent victims of Pres. Erdogan.