ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը քննադատում է ԱՄՆ-ին ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը դադարեցնելու համար. ՏԱՍՍ
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կարծում է, որ ժամանակը չէ դադարեցնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) բյուջե կատարվող մուծումները»,- ըստ ՏԱՍՍ-ի, ՄԱԿ-ի ղեկավարը նման հայտարարություն է արել՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշման առիթով, որով դադարեցվել է կազմակերպության ֆինանսավորումը կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարի այս փուլում:
«Այժմ ժամանակը չէ կրճատել վիրուսի դեմ պայքարող ԱՀԿ-ի կամ որևէ այլ հումանիտար կազմակերպության համար նախատեսված ռեսուրսները», - ասել է Գուտերեշը: «Համոզված եմ, որ ԱՀԿ-ին պետք է բացարձակ աջակցություն, որպեսզի աշխարհը շահի COVID-19- ի դեմ պատերազմը»,- ասել է նա:
«Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, որի հազարավոր աշխատակիցներ պայքարում են առաջնագծում, օգնում են պետություններին և նրանց հասարակություններին, հատկապես առավել խոցելիներին՝ նրանց տրամադրելով առաջարկություն, սարքավորումներ, վերապատրաստում են բուժաշխատողներին», -հայտարարել է ՄԱԿ-ի ղեկավարը:
Նա շեշտել է, որ անհրաժեշտ կլինի դասեր քաղել համաճարակից, բայց դրա ժամանակը դեռ չի եկել:
Երեքշաբթի օրը Սպիտակ տան ճեպազրույցի ժամանակ Ամերիկայի առաջնորդը հայտարարեց, որ ինքը հանձնարարել է վարչակազմին դադարեցնել ԱՀԿ-ի բյուջե մուծումները՝ մինչև կազմակերպության վատ կառավարման և կորոնավիրուսի տարածման դեպքերի քողարկման փաստերի պարզումը: Ավելի վաղ Թրամփը բազմիցս քննադատել էր ԱՀԿ-ի գործողությունները:

Генсек ООН Антониу Гутерриш раскритиковал США за приостановку финансирования ВОЗ
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш считает, что сейчас не время приостанавливать выплату взносов в бюджет Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). С таким заявлением он выступил на фоне решения президента США Дональда Трампа приостановить финансирование организации в разгар пандемии коронавируса.
"Сейчас не время сокращать ресурсы для работы ВОЗ или любой другой гуманитарной организации, которая сражается с вирусом", - сказал Гутерриш. "Я уверен, что ВОЗ должна оказываться поддержка, абсолютно необходимо, чтобы мир победил в войне с COVID-19 (заболеванием, вызываемым коронавирусом нового типа - прим. ТАСС)".
"Всемирная организация здравоохранения, тысячи ее сотрудников сражаются на передовой, оказывая помощь государствам и их обществам, в особенности наиболее уязвимым, предоставляя им рекомендации, оборудование, обучая медработников", - добавил административный глава ООН.
Он подчеркнул, что из пандемии необходимо будет "извлечь уроки", но отметил, что "время для этого еще не наступило".
Американский лидер заявил во вторник на брифинге в Белом доме, что поручил администрации приостановить взносы в бюджет ВОЗ "до проведения оценки роли организации в плохом управлении и сокрытии данных о распространении коронавируса". Ранее Трамп неоднократно критиковал действия ВОЗ.