Կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման 13-րդ միջոցառման շահառուները նպաստառու ընտանիքներն են
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը կառավարության նիստում ներկայացրեց կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման 13-րդ միջոցառումը, որի նպատակն է այս պայմաններում աջակցել սոցիալական դժվարությունների առաջ կանգնած սոցիալապես անապահով ընտանիքներին։
«Շահառու են այս տարվա ապրիլի դրությամբ ընտանեկան և սոցիալական նպաստների իրավունք ունեցող ընտանիքները։ Խոսքը շուրջ 85 հազար ընտանիքի մասին է»,- ասաց նախարարն ու հավելեց, որ ընտանիքները կստանան իրենց նպաստների 50 տոկոսի չափով միանվագ աջակցություն։
Աջակցության 70 տոկոսը կտրամադրվի կանխիկ, ապրիլ ամսվա նպաստի վճարման հետ միասին, իսկ 30 տոկոսը կփոխանցվի որպես բաժանորդի կողմից սպառած էլեկտրաէներգիայի վճար ծառայություն մատուցող ընկերությանը։
Եթե շահառուն բաժանորդ չէ, գումարը տրվում է նրան կանխիկ, եթե շահառուն ունի կուտակած պարտք, այն ուղղվում է պարտքի մարմանը, պարտք չունենալու դեպքում՝ դառնում է որպես կանխավճար։ Ծրագրի իրականացման համար տրամադրվել է 1.2 մլրդ դրամ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ավելացրեց, որ այս ծրագրի շրջանակում կարող են ընդգրկվել օրավարձով աշխատող քաղաքացիները, նրանք կարող են օգտվել հինգ միջոցառումներից որևէ մեկով։

Правительство Армении утвердило 13-е мероприятие по нейтрализации экономических последствий коронавируса
15:12 16/04/2020
На заседании правительства Армении в четверг, 16 апреля, министр труда и социальных вопросов на утверждение кабмина представила 13-е мероприятие по нейтрализации экономических последствий коронавируса.
«Бенефициарами мероприятия будут семьи, которые по состоянию на апрель 2020 года имеют право на получение семейных и социальных пособий. Речь о примерно 85 тыс. семей», – сказала министр, добавив, что семьи получат единовременную помощь в размере 50% социального пособия.
При этом 70% этой помощи будут предоставляться в виде единовременной выплаты вместе с пособием за апрель, а 30% будут перечислены как платеж за потребленную абонентом электроэнергию.
В случае, если бенефициар не является абонентом, сумма будет предоставлена наличными. В случае наличия задолженности у бенефициара, сумма направляется на погашение задолженности, а в случае отсутствия задолженности – оформляется как предоплата.