Գերմանիան 450 հազար եվրո կուղղի Նոտր Դամի վերականգնմանը
Գերմանիան պատրաստ է Ֆրանսիային առաջարկել իր օգնությունը Փարիզի Աստվածամոր տաճարի  վերականգնման հարցում, որը տուժել էր հրդեհից։ Այդ նպատակով Գերմանիայի բնակիչները հավաքել են ավելի քան 450 հազար եվրո։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի մշակույթի գերատեսչությունը։
Մշակույթի նախարար Մոնիկա Գրյուտերսը, Գերմանիայի դեսպանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում, Հյուսիսային Ռայն-Վեստֆալիա շրջանի վարչապետ Արմին Լաշետն առաջարկել են օգնություն տաճարի վերին պատուհանների մասի վերականգնման գործում: Աշխատանքի համար գումարները սկսել են հավաքվել հրդեհի հաջորդ օրվանից։
Մոնիկա Գրյուտերսի խոսքով, գերմանացի վարպետներն այս աշխատանքներում կարող են օգնել ֆրանսիացի գործընկերներին: Լաշետը հավելել է, որ վերականգնված Նոտր Դամը կարող է դառնալ եվրոպական հույսի խորհրդանիշ, ինչպես նաև Բեռլինի և Փարիզի միջև բարեկամության խորհրդանիշ:
Հիշեցնենք, որ  2019 թ. ապրիլի 15-ին Փարիզի Աստվածամոր տաճարում (Նոտղը Դամ դը Պաղի) խոշոր հրդեհ էր  բռնկվել, ինչի հետևանքով փլուզվել են 850-ամյա գոթական տաճարի սրածայր աշտարակը, տանիքի մի մասը, ժամացույցը։ Նախագահ Էմանուել Մակրոնը բարձրաձայնել  է հավակնոտ ծրագիր՝ տաճարը կվերականգնվի 5 տարուց, մինչդեռ որոշ փորձագետները կարծում են, որ վերականգնման աշխատանքները կտևեն մոտ 10-15 տարի:
Տաճարի վերականգնման աշխատանքներն արդեն արդեն մեկնարկել էին, սակայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով դրանք դադարեցվել է։

A year after the devastating fire at Notre-Dame cathedral in Paris, Germany has put forward concrete proposals for its role in the reconstruction including funds from the government and donors and expertise in stained glass and cathedral restoration, The Art Newspaper reports.
A fund-raising campaign launched in Germany a day after the fire has raised more than €450,000 according to a statement issued by Armin Laschet, the prime minister of the state of North Rhine-Westphalia, and Culture Minister Monika Grütters. “The reconstruction of Notre-Dame offers an opportunity to become a European symbol of hope,” Laschet said. “For me this reconstruction is also a symbol of German-French friendship.”
Germany’s contribution is to be coordinated by Barbara Schock-Werner, formerly the official in charge of conservation at Cologne Cathedral, the statement said. “German cathedrals’ glass workshops can offer real help,” Grütters said.
The exact scope and nature of Germany’s contribution will be determined in the coming months on the basis of studies on the ground, the statement said, adding that three glass workshops at German cathedrals have the extensive expertise and experience necessary to undertake the restoration of the clerestory windows. Germany would cover the costs of restoring the upper windows, Grütters said.