Amnesty International․ Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում մեծաթիվ երկրներ «անհամաչափ ուժ» են կիրառում ընդդեմ մարդու իրավունքների
Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում մեծաթիվ երկրների կառավարություններ են կիրառում «անհամաչափ ուժ» ընդդեմ մարդու իրավունքների, իրականացնում դաժան հարձակումներ ընդդեմ ցուցարարների, խոսքի ազատության ու քաղաքացիական հասարակության: Այս մասին է ասված Միջազգային համաներում (Amnesty International) կազմակերպության տարածաշրջանային ամենամյա զեկույցում: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Ապրիլի 16-ին հրապարակված զեկույցի համաձայն, Բելառուսից մինչև Ղազախստան, Ռուսաստանից մինչև Ադրբեջան առանց այն էլ ծանր իրադրությանը, այդ երկրների կառավարությունները կորոնավիրուսի պատճառով իրականացնում են արտակարգ ու խիստ միջոցառումներ, որոնք առաջ են բերում մտահոգություն, որ դրանք հետագայում կարող են օգտագործվել նաև ընդդեմ մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Ինչպես կազմակերպության Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի հարցերով բաժնի տնօրեն Դանիել Բալսոնն է ասում, նշված երկրներում հաստատված արտակարգ դրությունը կարող է դառնալ «պարարտանյութ մարդու իրավունքները ոտնահարելու համար»:
Անցյալ տարի հավաքների անցկացման իրավունքը շարունակում էին ոտնահարել մեծ թվով երկրներում, ասված է Միջազգային ներում կազմակերպության զեկույցում: Ռուսաստանում, չնայած նրան, որ իշխանությունները կիրառել են իրավական մարտավարություն ու կիրառել ոստիկանական ուժ` ցրելու համար ցույցերը, մարդիկ դուրս էին գալիս փողոցներ բողոքելու համար ընդդեմ աճող կոռուպցիայի ու մարդու իրավունքների սահմանափակումների:
«Հուլիս ամսին Մոսկվան ականտես եղավ անցած տարիների ընթացքում ամենամարդաշատ ցույցերին, երբ իշխանությունները հրաժարվում էին տեղական ընտրություններում թեկնածու գրանցել ընդդիմության ներկայացուցիչներին»,- ասվում է զեկույցում։
«Ցուցարարների դեմ կիրառված ճնշամիջոցներն առաջ բերեցին աննախադեպ համերաշխություն, որն ազդարարում է մարդու իրավունքների զարթոնք Ռուսաստանում»,- ասում է կազմակերպության տարածաշրջանային հարցերով տնօրեն Մարիե Ստրութերսը:
Սակայն 2019 թվականի ընթացքում խոսքի ու մամուլի ազատությունն այստեղ շարունակում էր մնալ ճնշման տակ ամբողջ երկրի տարածքում:
Ուկրաինայում, չնայած մամուլում բազմակարծությանը, եղել են լրագրողների դեմ բռնի հարձակումների պարբերական դեպքեր, որոնց հարցով հազվադեպ են հարուցվել քրեական գործեր:
Տաջիկստանում ազգային անվտանգության քողի տակ ճնշումներ ու բռնություններ են իրականացվել ընդդեմ ոչ կառավարական կազմակերպությունների, մարդու իրավունքների պաշտպանների և խոսքի ազատության ակտիվիստների:
Ըստ նույն զեկույցի, Ադրբեջանում առանց այն էլ մռայլ իրավիճակը շարունակվել է անցյալ տարի, որտեղ «լռեցվում է կառավարության դեմ հնչող ամեն մի քննադատություն»:
Amnesty International կազմակերպության զեկույցն անդրադարձել է նաև ազգային ու սեռական փոքրամասնությունների, կրոնական խմբերի ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ վարվող քաղաքականությանը ու խտրականությանը, պատժին ու բռնություններին:
Երկու այս տարածաշրջաններում շարունակվել են բռնություններն ընդդեմ կանաց ու երեխաների:
Մասնավորապես Հայաստանի մասին հատվածում ասված է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը շարունակում է վայելել համամատաբար բարձր ժողովրդականություն, որն իրականացնում է համակարգային կոռուպցիայի դեմ եռանդուն արշավ` միաժամանակ խոստանալով «անցումային արդարադատություն»՝ ուղղված նախորդ կառավարության կողմից իշխանությունների չարաշահման դեպքերին: Նոր հրատարակված հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը խոստանում է ստեղծել մասնագիտացված պետական մարմիններ` կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար:
Այստեղ հետաքննություն է սկսվել ընտանեկան 378 բռնությունների գործով: Ըստ նույն զեկույցի Հայաստանում նորից գրանցվել են բռնության դեպքեր սեռական փոքրամասնությունների դեմ, խտրականության դրսևորումներ` ընդդեմ հաշմանդամություն ունեցող անձանց:

Many governments across Eastern Europe and Central Asia have pursued an "extensive offensive" against human rights, deploying draconian tactics and tools of the state to suppress protests, freedom of expression, and civil society, RFE/RL reports, citing Amnesty International's annual regional review.
But while human rights defenders, journalists, nongovernmental organizations, and protesters faced mounting pressure in 2019, peaceful demonstrators took growing collective action in their fight to hold their governments to account, according to the report released by the London-based human rights group on April 16.
The already dire situation last year across a region spanning from Belarus to Kazakhstan and Azerbaijan to Russia comes as governments implement emergency measures and a wide range of restrictions in a bid to slow the spread of the novel coronavirus, raising concerns those health measures will be deployed to further squash rights.
Daniel Balson, the advocacy director for Europe and Central Asia at Amnesty, described the states of emergency declared across the region as a “fertilizer” for human rights abuses.
Last year, the right to freedom of assembly "continued to be violently repressed" in many countries, Amnesty said in the report, adding that "street power showed that people knew it mattered and they were brave enough to reclaim it back" by protesting against rigged elections while also demanding good governance, environmental protection, and a better life.
In Russia, where authorities used legal tactics and police force to quell protests, people nonetheless took to the streets across the country in growing numbers to raise their voice against a range of issues including corruption and worsening human rights.
In July and August, Moscow saw some of the largest protests in years after authorities refused to register opposition candidates for the capital’s city election.
"The reprisals against participants of mass protests in Moscow kick-started an unprecedented solidarity campaign that signals the further awakening of human rights awareness and people power in Russia," said Marie Struthers, Amnesty’s regional director, for Eastern Europe and Central Asia.
Meanwhile, freedom of expression and media remained under assault all across the region in 2019.
Despite media pluralism in Ukraine, regular violent attacks against journalists were rarely properly investigated,
In Tajikistan, "national security" was invoked to clamp down on nongovernmental organizations, as well as defenders of human rights and media freedom, while torture and ill-treatment remained pervasive, according to Amnesty’s report.
It said the grim record of Azerbaijan continued unabated with severe restrictions across the board on any dissent against the government.
Domestic violence against women and children also continued to plague societies.
According to the report, the government of Armenia under Prime Minister Nikol Pashinyan continued to enjoy relatively high popular support. It embarked on an energetic campaign against systemic corruption while pledging “transitional justice” by addressing abuses of power by the previous government. Its newly published anti-corruption strategy pledged the creation of specialized state bodies to fight corruption.
In 2019 at least 378 cases of domestic violence were investigated by the authorities, the human rights group said. LGBT people continued to face harassment and discrimination, and people with disabilities continued to face discrimination and other human rights violations in Armenia last year, the report said.