Հայաստանը պատրաստվում է 13 մլն 400  հազար եվրո վարկ վերցնել
«Հայաստանը պատրաստվում է 13 մլն 400  հազար եվրո վարկ վերցնել՝ կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման համար»,- խորհրդարանում ասաց Տարածքային  կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ 2019 թվականի հոկտեմբերին ստորագրված վարկային համաձայնագրում ընդգրկված է վերանորոգման ենթակա 450 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհի մի հատվածը։
Ըստ Պապիկյանի, եթե համաձայնագիրը խորհրդարանը վավերացնի, ապա կիրականացվի շուրջ 65 կմ երկարությամբ թվով 12 ճանապարհահատվածների վերանորոգում, որոնք կընդգրկեն ՀՀ Արագածոտնի, Արմավիրի, Արարատի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի և Սյունիքի մարզերը։
«Այս պահին արդեն իսկ  մի շարք մրցույթներ հայտարարված են 4 ճանապարհների համար։  Գործող ծրագրով Գեղարքունիքի, Արմավիրի և Սյունիքի մարզերում ընդհանուր 23.1 կմ ճանապարհահատված վերանորոգվել է , իսկ այս ծրագրի  շրջանակում կիրականացվի ևս  41.9  կմ ճանապարհի վերանորոգում»,- ասաց Պապիկյանը։
ԱԺ «Իմ քալը» խմբակցության պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանը հետաքրքրվեց՝ ինչ սկզբունքով են ընտրվում ճանապարհները, որոնք պետք է վերանորոգվեն։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ կոնկրետ այս ծրագրով ընտրությունը կատարվել է բանկի հետ համատեղ։
«Նախարարությունն այս փուլում որևէ միջամտություն չի ունեցել։ Արդեն իսկ նախանշված են եղել այդ ճանապարհների կառուցման նախագծերը։ Բայց կարող եմ հաստատել, որ չի վերանորոգվի կամ վերակառուցի մի ճանապարհ, որը դրա կարիքը չունի։ Իրականում սրանք կենսական նշանակություն ունեցող ճանապարհներ են»,- շեշտեց Սուրեն Պապիկյանը։
Խորհրդարանը քննարկում է «ՀՀ-ի և վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրված՝ կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման համար վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի  նախագիծը։

С. Папикян: Армения планирует взять кредит в размере €13 млн 400 тысяч
«Армения планирует взять кредит в размере 13 млн 400 тысяч евро для улучшения сети жизненно важных дорог», – заявил в Национальном Собрании Армении министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян.
Он сообщил, что в подписанном в октябре 2019 года кредитном соглашении включена часть дороги общей длиной в 450 км, подлежащей ремонту.
По словам С. Папикяна, если парламент ратифицирует соглашение, то на эти средства планируется отремонтировать 65 км дорог на 12 участках, в частности, в Арагацотнской, Армавирской, Араратской, Гегаркуникской, Лорийской, Ширакской и Сюникской областях.
«В данный момент объявлены ряд конкурсов на ремонт 4 дорог. По действующей программе в Гегаркуникской, Армавирской и Сюникской областях уже осуществлен ремонт дороги общей длиной в 23.1 км., в рамках данной программы будет проведен ремонт дороги в 41.9 км», – отметил он.
Депутат от фракции «Мой шаг» Ануш Беглоян поинтересовалась, по какому принципу выбирают дороги, подлежащие ремонту.
Отвечая на вопрос парламентария, С. Папикян сказал, что конкретно по данной программе выборка осуществляется совместно с банком.
«Министерство на данном этапе не осуществляло никакого вмешательства. Строительство данных дорог было уже спроектировано. Но могу подтвердить, что не будут ремонтироваться дороги, которые в этом не нуждаются. На самом деле, это имеющие жизненно важное значение автодороги», – подчеркнул С. Папикян.
Напомним, в НС обсуждается проект закона «О ратификации кредитного соглашения о втором дополнительном финансировании программы по улучшению сети жизненно важных дорог, подписанном между РА и Международным банком реконструкции и развития».