ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանն այսօր վերադարձել է աշխատանքի։
Լուրը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեցին դատավորի աշխատակազմից՝ չպատասխանելով այդ գործով հաջորդ նիստի նշանակման մասին հարցին։
«Օրվա վերջում զանգահարեք, կասենք»,-ասացին աշխատակազմից։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 13-ին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը հայտարարել էր, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մարտի 13-ին անաշխատունակության թերթիկ է ներկայացրել, որի ժամկետը լրանում է ապրիլի 16-ին։ Ըստ դատարանի աշխատակազմի՝ թերթիկի երկարացման դիմում չի ներկայացվել։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ վերջին դատական նիստը տեղի է ունեցել ս․թ․ մարտի 10-ին։ Իսկ մարտի 17-ին դատարանը պետք է քններ Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը։ Սակայն մինչ օրս դատական նիստ չի եղել։
Մարտի 17-ին Փաստաբանական թիմը պատրաստվում էր ներկայացնել Ռ․ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդությունը։
Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավությամբ փոխելու առաջարկով հանդես են եկել ՀՀ նախկին վարչապետեր Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրաժարվել է մակագրել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումն անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը այլ դատավորի։
Ի պատասխան Ռ․ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի դիմումի՝ դատարանից հիշեցրել են, որ սույն քրեական գործը գտնվում է դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վարույթում։
Պաշտպանական կողմը գրություններով դիմել է ՄԻՊ-ին և ԲԴԽ-ին՝ բարձրացնելով երկրում առկա կորոնավիրուսային վարակով պաիմանավորված՝ Ռոբերտ Քոչարյանի ռիսկային գոտում գտնվելու հարցը։ ՄԻՊ-ը համակարծիք է եղել, որ բարձրացված հարցը ոչ լիարժեք իրավակարգավորումների արդյունք է և համապատասխան գրությունով դիմել է ԲԴԽ՝ պաշտոնական դիրքորոշումը պարզելու համար:
Փաստաբանների կողմից նաև մի շարք հայցադիմումներ են ներկայացվել՝ պահանջելով կանխել իրավունքները խախտող գործողությունները, մասնավորապես՝ անմարդկային վերաբերմունքը և խոշտանգումները Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ:

Судья Анна Данибекян сегодня вышла на работу
Судья суда общей юрисдикции города Ереван Анна Данибекян, рассматривающая дело второго президента Армении Роберта Кочаряна и других, сегодня, 17 апреля, вышла на работу.
Данную новость в беседе с корреспондентом Panorama.am подтвердили в Офисе судьи, оставив без ответа вопрос о назначении следующего заседания по данному делу.
«Позвоните к концу рабочего дня, сообщим», – сказали в Офисе.
Напомним, 13 апреля, команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна сообщила, что не получала из аппарата суда первой инстанции общей юрисдикции каких-либо сведений о том, что судья Анна Данибекян отказалась от рассмотрения дела о предполагаемом свержении конституционного строя.
Согласно информации, адвокаты в течение нескольких недель пытались уточнить, когда Анна Данибекян сможет явиться на работу и созвать судебное заседание. В конце прошлой недели стало известно, что судья представила бюллетень о нетрудоспособности, срок которого истекает 16 апреля. Согласно аппарату суда, по сей день заявление о продлении срока больничного листа не подано.
Последнее судебное заседание под председательством судьи Анны Данибекян состоялось 10 марта с.г.  А 17 марта суд должен был рассмотреть ходатайство о замене меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна под личное поручительство, однако до сих пор судебное заседание не было проведено.
Команда адвокатов обратилась с письмами к Защитнику прав человека Армении и Высшему судебному совету РА, представив, что в связи с распространением коронавируса нового типа Роберт Кочарян находится в группе риска, однако до сих пор остается в Уголовно-исполнительном учреждении.
Омбудсмен сообщил, что разделяет мнение, что поднятый вопрос является результатом неполноценного правового регулирования. Учитывая важность поднятого Вами вопроса и принимая за основу конституционную функцию защитника прав человека в вопросе усовершенствования законодательства, подготавливается письмо в Высший Судебный Совет для выяснения официальной позиции», – отмечалось в ответе Омбудсмена.
Адвокаты подали также ряд исков с требованием пресечь действия, которые приводят к нарушению прав, в частности, бесчеловечное обращение и пытки в отношении Роберта Кочаряна.