ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանն այսօր վերադարձել է աշխատանքի։
Լուրը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեցին դատավորի աշխատակազմից՝ չպատասխանելով այդ գործով հաջորդ նիստի նշանակման մասին հարցին։
«Օրվա վերջում զանգահարեք, կասենք»,-ասացին աշխատակազմից։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 13-ին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը հայտարարել էր, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մարտի 13-ին անաշխատունակության թերթիկ է ներկայացրել, որի ժամկետը լրանում է ապրիլի 16-ին։ Ըստ դատարանի աշխատակազմի՝ թերթիկի երկարացման դիմում չի ներկայացվել։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ վերջին դատական նիստը տեղի է ունեցել ս․թ․ մարտի 10-ին։ Իսկ մարտի 17-ին դատարանը պետք է քններ Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը։ Սակայն մինչ օրս դատական նիստ չի եղել։
Մարտի 17-ին Փաստաբանական թիմը պատրաստվում էր ներկայացնել Ռ․ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդությունը։
Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավությամբ փոխելու առաջարկով հանդես են եկել ՀՀ նախկին վարչապետեր Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրաժարվել է մակագրել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումն անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը այլ դատավորի։
Ի պատասխան Ռ․ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի դիմումի՝ դատարանից հիշեցրել են, որ սույն քրեական գործը գտնվում է դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վարույթում։
Պաշտպանական կողմը գրություններով դիմել է ՄԻՊ-ին և ԲԴԽ-ին՝ բարձրացնելով երկրում առկա կորոնավիրուսային վարակով պաիմանավորված՝ Ռոբերտ Քոչարյանի ռիսկային գոտում գտնվելու հարցը։ ՄԻՊ-ը համակարծիք է եղել, որ բարձրացված հարցը ոչ լիարժեք իրավակարգավորումների արդյունք է և համապատասխան գրությունով դիմել է ԲԴԽ՝ պաշտոնական դիրքորոշումը պարզելու համար:
Փաստաբանների կողմից նաև մի շարք հայցադիմումներ են ներկայացվել՝ պահանջելով կանխել իրավունքները խախտող գործողությունները, մասնավորապես՝ անմարդկային վերաբերմունքը և խոշտանգումները Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ:

Judge Anna Danibekyan presiding over the trial of Armenia’s second President Robert Kocharyan and three other former senior officials, returned to work on Friday, the judge’s staff confirmed to Panorama.am, refusing to answer a question about the date of the next hearing in the case.
"Call at the end of the day and we will tell you," the staff said.
Earlier on 13 April Robert Kocharyan’s defense team said the judge had submitted a sick leave medical certificate on March 13, which was to expire on April 16. According to the court staff, no application for extension of the certificate was submitted.
The last court hearing in the case presided over by Danibekyan took place on March 10. The court was set to hear a motion to release the ex-president on personal guarantees on March 17, however the court hearing has failed to be held so far, the defense lawyers said.
Armenia’s former Prime Ministers Vazgen Manukyan, Khorsrov Harutyunyan and Karen Karapetyan, as well as former Artsakh Prime Minister Anushavan Danielyan have offered personal guarantees for the release of Robert Kocharyan.
The Yerevan Court of General Jurisdiction turned down a defense request to assign the examination of the motion to another judge, arguing judge Anna Danibekyan is the one dealing with the proceedings.
The defense lawyers appealed to the human rights defender and the Supreme Judicial Council, stating Kocharyan was at-risk group amid the coronavirus outbreak. The human rights defender shared the concerns that the raised issue was the result of incomplete legal regulations and asked the Supreme Judicial Council for its official position on the matter.
The lawyers also filed a number of lawsuits demanding the prevention of human rights violations, in particular, inhuman treatment and torture against Robert Kocharyan.