Հայաստանում արևային էներգիայի արտադրությունն աճել է 50%-ով
Հայաստանում 2020 թվականի հունվար-փետրվարին  արտադրվել է 1 մլրդ 461.3 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2019 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 23.1%-ով։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, նշված ժամանակահատվածում  ՋԷԿ-երի արտադրությունն աճել է 204.2 %-ով և կազմել 700.9  մլն կՎտ ժամ,  ջերմային էներգիայի արտադրությունը՝ 30.3%-ով՝ կազմելով  9.9 հազար հեգաջոուլ:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, արտադրության ծավալներն այստեղ նախորդ տարվա հունվար-փետրվարի համեմատ նվազել են 21.9%-ով՝  կազմելով 224.4 մլն կՎտ ժամ։
Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) էլ արտադրել է 533.2 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2019թ-ի հունվար-փետրվարի համեմատ  նվազել է 3.7%-ով:
Նշենք նաև, որ 2020թ-ի հունվար-փետրվարին հանրապետությունում արևային էլեկտրակայաններն արտադրել են  2.1 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 2019 թվականին նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 50%-ով, իսկ հողմային էլեկտրակայանների կողմից արտադրվել է 0,7 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ նվազելով 22%-ով։

Electricity generation at Armenia's solar power plants increased by 50% in January-February
In January-February 2020, a total of 1 billion 461.3 million kilowatt-hours of electricity was produced in Armenia, increasing by 23.1% to compare with the same period of 2019, Armenia’s National Statistical Committee (NSS) reported in its monthly update.
According to the NSS data, in two months the electricity generation at terminal power plants grew by 204.2%, amounting to 700.9 million kilowatt-hours, while electricity production volumes at heating power plants rose by 30.3% totaling to 9.9 thousand megajoule.
Electricity production volumes at hydropower plants cut down by 21.9%, totaling to 224.4 million kilowatt-hours to compare with previous year data.
To note, electricity generation at Armenia's solar power plants made up 2.1 million kilowatt-hours in January-February 2019, increased by 50% to compare with previous year volumes while production volumes at wind power plants cuts down by 22% amounting 0,7 million kilowatt-hours.