Մեդիա պաշտպան. Կոչ ենք անում վարչապետին հրապարակել բոլոր այն լրագրողների և լրատվականների անունները, որոնք գումար են ստացել
11:59 20/04/2020
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը տարածել է  հայտարարություն՝ արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում լրագրողների վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարություններին։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան լայվով անդրադառնալով քաղաքական մի շարք հարցերի, խոսեց նաև լրագրողների մասին. «Լրատվական դաշտն ինչպե՞ս է կառավարվել:
Լրատվամիջոցների 99%-ը եւ լրագրողների 70%-ն իշխանություններից փող են ստացել։ Հիմա չի ստանում եւ ամբողջ լրատվական դաշտը կատաղած ա, որ հիմա փող չի ստանում: Ուրիշ տեղերից էլ որ ստանում են, վախվխելով են ստանում՝ կարո՞ղ է ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան բացահայտվի, խայտառակ լինեն»։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հորդորում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին չպիտակավորել իր նախկին գործընկերներին և օդում կախված լուրեր չհայտնել։ Կոչ ենք անում վարչապետին հրապարակել բոլոր այն լրագրողների և լրատվականների անունները, որոնք գումար են ստացել։
Այդպիսով` Նիկոլ Փաշինյանը կօգնի հայրենական լրատվությանը, հակառակ դեպքում ստացվում է, որ վարչապետը անհիմն է պիտակավորում լրատվականներին և լրագրողական համայնքին։ Նման գործելաոճը չի բխում ազատ խոսքի իրավունքի շահերից և, փաստացի, կանխակալ վերաբերմունք է ստեղծվում այս կամ այն լրատվականի համար։
Կրկին հիմք է դրվում լրատվականները յուրայինների ու ոչ յուրայինների, սպիտակի ու սևի բաժանման քաղաքականության շարունակության համար։ Կոչ ենք անում նախահարձակ չլինել լրատվականների վրա և կանխակալ և ուղղորդված մոտեցում չցուցաբերել այս կամ այն լրատվականի նկատմամբ»,-ասված է նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ։

«Медиа адвокат»: Призываем премьера Армении опубликовать имена журналистов и названия СМИ, которые получили деньги
15:24 20/04/2020
Инициатива «Медиа адвокат» распространила заявление, в котором в частности говорится:
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе прямого эфира на своей странице в социальной сети Facebook, обращаясь к ряду политических вопросов, также коснулся журналистов:
"Как регулировать медиасферу? 99% средств массовой информации и 70% журналистов получали деньги от властей. Теперь не получают, и вся медиасфера в ярости, что теперь не получает никаких денег. Если они получают деньги из других мест, то боясь, поскольку может быть, где-то что-то раскроется, и они опозорятся".
Инициатива "Медиа адвокат" призывает премьер-министра Никола Пашиняна не навешивать на своих бывших коллег ярлыки и не распространять слухи, висящие в воздухе. Призываем премьер-министра опубликовать имена всех СМИ и журналистов, которые получили деньги. Таким образом Никол Пашинян поможет отечественным медиа, в противном случае получается, что премьер-министр необоснованно оскорбляет СМИ и журналистское сообщество. Такой подход работы не отвечает интересам права на свободу слова и, фактически, создается предвзятое отношение к тому или иному информационному агентству.
В очередной раз подготавливается почва для продолжения политики разделения средств массовой информации на "своих" и "чужих", "белых" и "черных". Мы призываем не нападать на медиа, не проявлять предвзятости и целенаправленного подхода к тому или иному СМИ».