Պուտինը հայտնել է Ռուսաստանում կորոնավիրուսի տարածման դանդաղեցման մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանում կորոնավիրուսի տարածումը շարունակվում է, և ոչ միայն Մոսկվայում, սակայն իշխանություններն այնպես էին պատրաստվել, որ գործընթացը հնարավոր է եղել դանդաղեցնել։ Այս մասին գրում է Ria-ն։
«Դուք գիտեք, որ իրավիճակը շարունակում է մնալ բարդ, համաճարակի տարածումը, ցավոք, շարունակվում է, աճում է կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիների թիվը, և ոչ միայն Մոսկվայում, որը առաջինը բախվեց սպառնալիքին, բայց մենք՝ ձեզ հետ միասին հասկացանք, մենք գիտեինք և մենք պատրաստվում էինք դրան: Մենք գիտեինք, որ համաճարակը կսկսի թափանցել այլ շրջաններ», - ասել է Պուտինը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում սանիտարահամաճարակաբանական իրավիճակի վերաբերյալ հանդիպման ժամանակ:
Պուտինը նշել է, որ, ցավոք, դա նույնպես պատահեց, սակայն կանխարգելիչ միջոցների շնորհիվ հնարավոր է եղել տարածումը դանդաղեցնել։
Նշենք, որ նախօրեին ՌԴ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսի նոր 4268 դեպք, որը 1792-ով պակաս է մեկ օր առաջվա տվյալներից։

Putin says coronavirus epidemic keeps spreading, but Russia managed to contain it
The coronavirus epidemic continues to spread, but Russia’s preventive measures have contained it, Russian President Vladimir Putin said on Monday, TASS news agency reported.
"The situation is still challenging, and unfortunately, the epidemic spread continues and the number of citizens, who contract the coronavirus, is on the rise," the source cited Putin telling a meeting to discuss the sanitary and epidemiological situation in Russia.
The Russian leader noted that the growth was seen "not only in Moscow, which was the first to face this threat, but also in other regions." "Due to preventive measures we still managed to slow down and contain this process, but unfortunately the infection, even its single cases, has been registered in all 85 regions."
Putin stressed that the scenario of the coronavirus spread had been predicted and Russia had prepared for it.