«Ինքնորշման իրավունքի արտահայտումը նշանակում է ստատուսի հստակեցում». Զոհրաբ Մնացականյան
Կառավարության մամուլի սրահում լրագրողները հարց ուղղեցին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին` «Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ակտիվ քննարկվում են նախորդ տարի Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանադիպմանը ներկայացված առաջարկությունները, որոնք ենթադրում են  լուծման փուլային տարբերակը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը, ի՞նչ փաստաթղթի և ինչ կարգավորման մասին է խոսքը»:
Զոհրաբ Մնացականյանը հայտնեց, որ ինքն էլ է լսել այդ մեկնաբանությունը և հավաստիացրեց, որ այս երկու տարիների ընթացքում թե  ինքը, թե վարչապետ Փաշինյանը եղել են թափանցիկ և դիրքորոշումներն արտահայտել են շատ պարզ. «Այո այդ մեկնաբանության մեջ եղել են հղումներ բազմաթիվ փաստաթղթերի: Սկսած Քի Վեսթից, մինչև վերջերս: Խոսք է գնացել է նաև այն մասին, թե ինչ փաստաթղթի մասին է գնացել խոսքն այս երկու տարիների ընթացքում: Եկեք լինենք շատ հստակ: Նման մոտեցումներ ի հայտ են եկել 2014 և 2016 թվականներին և այդ մոտեցումներն ընդունելի չեն եղել հայակական կողմերի համար: 2018 թվականից ի վեր քննարկումները սահմանափակվել են առանձին տարրերի շուրջ կողմերի մոտեցումների քննարկման գնահատման վերաբերյալ: 2014 թվականի առաջարկած տարբերակն այսօր բանակցային սեղանի փաստաթուղթ չէ»:
Նա պնդեց, որ հստակ խոսել են  դիրքորոշումների մասին, որտեղ հայկական կողմի համար ընդգծված առաջնային գերակայություն է անվտանգության բաղադրիչը:
«Այն, ինչը որ վերաբերվում է, ինչպես մեկնաբանության մեջ նշված է, տարածքներին՝ ամենից բացի, դա անվտանգության գոտի  է և պաշտպանական գծեր: Որև կերպ, որևէ հայկական կողմ չի կարող ենթադրել նույնիսկ, որ հնարավոր է վերանայել դա՝  վտանգի տակ դնելով Արցախի բնակչության անվտանգությունը: Որևէ կերպ անհնար է ենթադրել, որ հայկական կողմերից որևէ մեկը կարող է գնալ զիջումների, որոնք կարող են վտանգի տակ դնել Արցախի բնակչության անվտանգությունը» ,-նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով բանակցությունների երկրորդ  տարրին՝ Մնացականյանը նշեց, որ հիմնական սկզբունքների մեջ գոյություն ունի ինքնորոշման սկզբունը, որ հայկական կողմերի համար առաջնային և գերակա տարրն է բանակցային գործընթացում. « Դա մենք բազմիցս որակել ենք անվտանգություն և ստատուս: Հիմա ես բաց կերպով ասում եմ, որ ինքնորշման իրավունքի արտահայտումը  նշանակում է ստատուսի հստակեցում՝ առանց ազատ կամաարտահայտության իրավունքի սահմանափակումների: Խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է փոխզիջումների միջոցով: Զիջումներ չեն եղել ու չեն լինելու: Հայկական որևէ կողմ երբևէ չի ստանձնելու որևէ նման մոտեցում, որը ենթադրի անվտանգության խափանում, ԼՂՀ-ի բնակչությանը անվտանգության սպառնալիք ստեղծելու: Առավել ևս, որ այդ սպառնալիքը մնում է ռեալ և էքզիստենցիալ»:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը շեշտեց նաև, որ այկական կողմերիի համար առավել քան առաջնային է ինքնորոշման իրավունքի արտահայտումը բանակցային գործընթացում և փոխզիջումները պետք է լինեն համաչաթ, որի մեջ հայկական կոմղերը տեսնում են անվտանգության և սատուսի տարերի լիարժեք արտահայտություն:
«Սա եղել է հայկական կողմի մոտեցումը, մնացել է հայկական կողմի մոտեցումը:  Եթե որևէ մեկը ենթադրում է, որ մենք կարող ենք բանակցությունների ժամանակ մի բան անել և մի ուրիշ բան խոսել հասարակության հետ խորապես սխալվում է»,- շեշտեց Մնացականյանը:
Նկատելով, որ Հայաստանը  ներգրավված է բանակցություններին իր մասով և իր մասով ամբողջովին տանելու է այն, նախարարը հայտարարեց, որ միևնույն ժամանակ Հայաստանի իշխանությունները չունեն մանդատ Արցախի ժողովրդից ստացած, իսկ Արցախի վերջին ընտրությունների ժամանակ մրցակցային ժողովրդավարական ընտությունների ընթացքում Արցախի իշխանությունները ստացել է  համապատասխան մանդատը:
«Որևէ, որոշում, որ ընդունվում է Արցախի ժողովրդի վերաբերյալ, չի կարող ընդունվել առանց արցախի ժողովրդի կարծիքի»,- հայտարարեց Մնացականյանը և հավելեց, որ իր գործընկերը ներկայացրել է իր մոտեցումը, ինքն էլ ներկայացնում է  իր մոտեցումը:

Глава МИД Армении прокомментировал заявление Сергея Лаврова по карабахскому урегулированию
За эти два года правительство Армении, глава МИД лично и премьер-министр РА были максимально прозрачны и выражали свою позицию и подходы довольно ясно. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в едином армянском информационном центре глава МИД Армении Зограб Мнацаканян, комментируя сегодняшнее заявление главы МИД РФ Сергея Лаврова касательно продвижения к урегулированию карабахского конфликта на основе поэтапного подхода.
«Да, в этом комментарии были ссылки на многочисленные документы. Начиная с Ки-Уэста до последнего. Речь зашла также о том, какие документы обсуждаются в течение этих двух лет. Подобные подходы появлялись в 2014, в 2016 годах, и эти подходы были неприемлемы для армянских сторон. С 2018 года обсуждения ограничивались рассмотрением подходов и оценок сторон вокруг отдельных элементов. Предложенный в 2014 году вариант сегодня не находится на переговорном столе», – отметил он.
Глава МИД РА утверждает, что конкретно говорили о своих позициях, где для армянской стороны подчеркнутым и первоочередным приоритетом является компонент безопасности.
«То, что касается, территорий, как это было указано в комментарии, помимо всего прочего,  – это зона безопасности, линии обороны. Никоим образом ни одна из армянских сторон даже не может предположить возможность пересмотра этого, ставя под угрозу безопасность населения Арцаха. Ни в коем случае невозможно даже предположить, что одна из армянских сторон может пойти на уступки, которые вновь могут поставить под угрозу безопасность народа Арцаха», – отметил министр.
Обратившись ко второму элементу переговоров, З. Мнацаканян отметил, что среди основных принципов есть также принцип самоопределения, который для армянских сторон является приоритетным, преобладающим в этом переговорном процессе. «Мы это многократно квалифицировали как безопасность и статус. Сейчас я открыто заявляю, что выражение принципа самоопределения означает уточнение статуса, право на свободное волеизъявление без ограничений. Мирное урегулирование возможно посредством взаимных компромиссов. Уступок не было и не будет. Ни одна из армянских сторон ни при каких обстоятельствах не будет придерживаться подхода, который подразумевает подрыв безопасности, создание угроз для населения НКР. Особенно, в условиях, когда эта угроза остается реальной и экзистенциональной», – подчеркнул он.
Зограб Мнацаканян подчеркнул также, что для армянской стороны более чем приоритетно выражение принципа самоопределения в переговорном процессе, а взаимные уступки должны быть соразмерными, в которых армянские стороны видят полноценное отражение элементов безопасности и статуса.
«Это было и остается подходом армянской стороны за эти два года. Если кто-либо предполагает, что мы можем говорить одно на переговорах и нечто другое собственной общественности, то глубоко ошибается», – подчеркнул глава МИД РА.
Отметив, что Армения в полной мере участвует в переговорах и несет свою часть ответственности, министр заявил, что у властей Армении нет мандата от народа Арцаха, а по итогам последних выборов в Арцахе новые власти получили соответствующий мандат посредством свободных, конкурентных и демократических процессов.
«Ни одно решение, которое касается народа Арцаха, не может быть принято без мнения народа Арцаха», – заявил З. Мнацаканян и добавил, что его российский коллега представил свой подход, он же – представляет свою точку зрения.