«Հրապարակ». Արայիկ Հարությունյանը քաղաքական ուժերի հետ խորհրդակցությունների փուլ է սկսել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախում նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո նախագահի հաղթող թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը քաղաքական ուժերի հետ խորհրդակցությունների փուլ է սկսել:
Նպատակը՝ խորհրդարանում կայուն մեծամասնության ապահովումն է, որը, ամենայն հավանականությամբ, կապահովվի ԱԺ ներկայիս նախագահ Աշոտ Ղուլյանի 2 և ՀՅԴ-ի 3 մանդատների շնորհիվ: Արդյունքում այդ ուժերը նախարարական պորտֆել կստանան կառավարությունում:
Չի բացառվում, որ ԱԺ մուտք չգործած ուժերի և անհատների հետ ևս քաղաքական պայմանավորվածություններ լինեն: Վիտալի Բալասանյանն իր քաղաքական թիմի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ խորհրդարանի ընդդիմադիր հիմնական թևն իրենք են լինելու, և այս պայմաններում նպատակահարմար չի գտնում որևէ ձևաչափով համագործակցել Արայիկ Հարությունյանի հետ։
Սամվել Բաբայանը չնայած կամուրջները չի այրել, սակայն այս փուլում ինքն էլ նպատակահարմարություն չի տեսնում: Իրավիճակի այս սցենարով գնալու դեպքում խորհրդարանի 33 մանդատներից 21-ը կտնօրինի իշխող քաղաքական թիմը, իսկ 12-ը՝ ընդդիմությունը»:

«Грапарак»: Араик Арутюнян начал консультации с политическими силами
Газета «Грапарак» пишет, что после завершения парламентских и президентских выборов в Арцахе одержавший победу кандидат Араик Арутюнян начал консультации политическими силами.
Цель – в формировании стабильного политического большинства в парламенте, которое, во всей видимости, будет обеспечено за счет мандатов нынешнего председателя парламента Ашота Гуляна и АРФ «Дашнакцутюн». В результате эти политические силы получат должности в правительстве.
«Не исключается, что будут достигнуты договоренности также с политическими силами и деятелями, которые не прошли в парламент. Виталий Баласанян во время встречи со своей политической командой заявил, что будет основным оппозиционным крылом в парламенте и в этих условиях не считает целесообразным сотрудничество в каком-либо формате с Араиком Арутюняном. Самвел Бабаян, несмотря на то, что не сжег мосты, тоже не видит такой целесообразности на данном этапе. Если ситуации пойдет по этому сценарию, то правящая политическая команда будет иметь в парламенте 21 из 33 мандатов, а оппозиция – 12 мандатов», - отмечает издание.