Իննամյա Հայկը 19-րդ վիրահատության շեմին շատ հանգիստ է, ուրախ, կենսախինդ ու դրական։ Բժիշկներն ասում են՝ ամենայն հավանականությամբ սա վերջինն է լինելու։ Կարելի է ասել՝ Հայկի քայլելուն երեք ամիս է պակաս։
Գերմանիայում հուլիսի 1-ին նշանակված վիրահատության ժամանակ հանելու են երեխայի ոտքերում նախորդ վիրահատության ժամանակ տեղադրված մետաղական կոնստրուկցիաները։
Հայկի փոխարեն անհանգիստ ու փնտրտուքների մեջ է նրա մայրը՝ Պայծառ Ներսեսյանը։ Որդուն ոտքի կանգնեցնելու ճանապարհին նա օգնողների, աջակցողների պակաս չի ունեցել։ Վիրահատությունների մեծ մասի ծախսերն իրենց վրա են վերցրել ծանոթ ու անծանոթ մարդիկ։ Այսօր էլ Պայծառն ու Հայկը բարի մարդկանց կարիքն ու անհրաժեշտությունն ունեն։
«Վիրահատությունը հուլիսի 1-ին է նշանակված, անհրաժեշտ է 15 հազար եվրո գումար։ Այսօրվա՝ ապրիլի 20-ի դրությամբ մենք արդեն ունենք գումարի կեսը՝ 7.500 եվրո»,- ասում է Պայծառը։
Նա հասկանում է՝ աշխարհում դժվար ու ծանր օրեր են, բայց իրենք Հայկի ծննդյան պահից ի վեր այս վիրահատության ու դրա արդյունքների մասին են երազել։ Հաղթանակը շա՜տ մոտ է, մի քանի քայլ, ու այն իրենց ձեռքում կլինի։
«Այս ծանր ու բարդ ճանապարհը կարողացել ենք անցնել բարի մարդկանց, նաև Հայկի ուժեղ ու հանգիստ բնավորության շնորհիվ։ Ես այնքան ուրախ եմ, որ Հայկը լացկան չի, վիրահատություններից հետո էլ շատ զուսպ է, ցավերի դեպքում էլ լռում է կողքին պառկած մյուս բալիկներին չխանգարելու համար»,- պատմում է մայրը։
Այս օրերին Հայկն էլ մյուս դպրոցականների պես առցանց է դասերն անում։ Հաճախում է թիվ 154 հիմնական դպրոց, սովորում է երրորդ դասարանում։
«Իմ տղան գերազանցիկ է»,- հպարտանում է մայրը։
Նա պատմում է, որ ամիսներ առաջ դասարան եկած հոգեբանը զրուցել է աշակերտների հետ, ապա հիացմունքով իրեն հայտնել՝ Հայկն այն քչերից է, որ հոգեբանական որևէ խնդիր չունի։ Եվ սա չնայած բազում առողջական բազում խնդիրները հաղթահարելու համար արված մոտ երկու տասնյակ վիրահատությունների։
«Ասաց՝ բրավո Ձեզ։ Սա մեծ գնահատական է ինձ համար»,- անկեղծանում է Պայծառը։
Դպրոց գնալու ճանապարհը հեշտացրել է Հայկի հովանավորներից մեկը՝ շենք մտնող նոր սանդուղքներ է կառուցել։ Հայկը հիմա շատ է կարոտում իր ընկերներին։
Մայրը Հայկի առողջական վիճակի բարելավման, հասած հաջողությունների համար շնորհակալ է բոլորին՝ հայաստանցի ու արտասահմանցի բժիշկներին, իսկ ավելի շատ՝ բարի մարդկանց: Նրանք ամենուր եղել են օգնության կարիք ունեցող մոր և որդու կողքին՝ Հայաստանում, Մոսկվայում, Գերմանիայում:
Տղայի պատմությունը շատերին է ծանոթ։ Հայկը ծնվել է 5.5 ամսականում, 600 գրամ քաշով՝ անհաս, զարգացած չէր կոնքազդրը, երկկողմանի հոդախախտ ուներ, նաև մանկական ուղեղային կաթված: Քայլելու մասին երազելն արդեն համարձակություն էր: Խնդիրները չեն ընկճում մորը: Ամեն փոքր հաղթանակի ու իրեն մարդկանց ձեռք մեկնելու հետ Պայծառն ավելի է ուժեղանում, իսկ Հայկը՝ ամրանում: Եվ տեղացի, և արտասահմանցի մասնագետները գոհ ու ոգևորված են Հայկի ցուցաբերած արդյունքներով:
Նրանց մեծ երազանքի իրականացմանը, հաղթանակի հասնելուն օգնելու համար կարող եք զանգահարել Պայծառ Ներսեսյանին` +(374) 93586621 հեռախոսահամարով։
Հայկի մոր՝ Պայծառ Ներսեսյանի անունով ՎՏԲ բանկում հաշվեհամար է բացել։ Աջակցել ցանկացողները կարող են փոխանցում կատարել հետևյալ հաշվեհամարին. հայկական դրամով` 16046032978404

Победа очень близка: в жизни 9-летнего Айка 19-я операция будет последней
Девятилетний Айк в преддверии 19-й операции очень спокоен, весел, жизнерадостен и настроен позитивно. Врачи говорят, что эта операция, по всей вероятности, будет последней. Можно сказать, что Айка отделяют три месяца от того, чтобы он начал ходить.
Во время операции, запланированной на 1 июля в Германии, извлекут металлические конструкции, установленные в ногах ребенка во время предыдущей операции.
Однако неспокойна и находится в поисках мать Айка – Пайцар Нерсесян. На пути поднимания сына на ноги у нее не было недостатка в помощниках и поддерживающих. Большую часть расходов на операции взяли на себя знакомые и незнакомые люди. Пайцар и Айк сегодня также нуждаются в помощи добрых людей.
«Операция запланирована на 1 июля, необходимо 15 000 евро.  По состоянию на 20 апреля у нас уже есть половина суммы – 7500 евро», – говорит Пайцар.
Она понимает, что в мире трудные и непростые дни, но они с момента рождения Айка мечтали об этой операции и ее результатах. Победа очень близка, несколько шагов – и она будет в их руках.
«Мы смогли пройти этот трудный и сложный путь благодаря добрым людям, а также благодаря сильному и спокойному характеру Айка. Я так рада, что Айк не плаксивый, он очень сдержан и после операций, а в случае болей он переносит их молча, чтобы не мешать другим детям, лежащим с ним», – рассказывает мать.
В эти дни Айк, как и другие школьники, занимается уроками в режиме онлайн. Он посещает основную школу №154, учится в третьем классе.
«Мой сын – отличник», – гордится мать.
Она рассказывает, что несколько месяцев назад с учениками класса, в котором учится Айк, беседовал психолог, а потом выразил ей свое восхищение: Айк – один из немногих, у кого нет никаких психологических проблем. И это несмотря на около двух десятков операций для преодоления многочисленных проблем со здоровьем.
«Психолог сказал: Браво вам! Это огромная оценка для меня», – признается Пайцар.
Путь в школу облегчил для Айка один из спонсоров – он построил новые ступени, ведущие в здание. Айк сейчас очень скучает по своим друзьям.
Мама за улучшение состояния здоровья Айка, за достигнутые успехи благодарна всем –   армянским и зарубежным врачам, и особенно добрым людям. Они повсюду были с нуждающимися в помощи матерью и сыном – в Армении, Москве и Германии.
История мальчика знакома многим. Айк родился 5,5-месячным, весил 600 г и у него были проблемы в развитии – в тазобедренной части, у него были двусторонние вывихи, а также детский паралич.
Мечтать о том, что он будет ходить, уже было смелостью. Проблемы не угнетают мать. С каждой маленькой победой и помощью людей Пайцар становится сильнее, а Айк – крепче. И местные, и зарубежные специалисты довольны и вдохновлены результатами, продемонстрированными Айком.
Чтобы помочь им в осуществлении их большой мечты, достижении победы, вы можете позвонить Пайцар Нерсесян по телефону + (374) 93586621.
На имя матери Айка – Пайцар Нерсесян – открыт банковский счет в банке ВТБ. Желающие помочь могут перечислить средства на следующие счета: