Այսօր խոցված անօդաչու թռչող սարքի բեկորները կհրապարակենք ավելի ուշ. ԱՀ ՊՆ
Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտ զորքերի շփման գծին հարակից տարածքներում հակառակորդի օդային ուժերի կողմից իրականացվող թռիչքները, որոնք կրում են ինչպես ուսումնավարժական, այնպես էլ հետախուզական բնույթ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
«Հատկանշական է, որ նշված գործողություններում, բացի տարբեր տեսակի մարտական ինքնաթռներից և ուղղաթիռներից, ներգրավվում են նաև անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք ի տարբերություն առաջինների, հաճախ փորձում են հետախուզական նպատակներով ներթափանցել Արցախի Հանրապետության օդային տարածք: Այդօրինակ փորձերից մեկն էլ տեղի ունեցավ այսօր՝ ապրիլի 21-ին: ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական ORBITER տիպի անօդաչու թռչող սարքի մուտքը Արցախի օդային տարածք, բերվել են համապատասխան աստիճանի մարտական պատրաստականության և գրագետ գործողությունների արդյունքում՝ ժամը 13:07-ի սահմանում խոցել այն:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ սադրիչ քայլերից ու նաև հավաստիացնում, որ ցանկացած նախահարձակ գործողություն ստանալու է արժանի պատասխան:

В последний период участились случаи осуществляемых воздушными силами противника полетов в районах, прилегающих к линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, которые носят как учебно-тренировочный, так и разведывательный характер. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
«Примечательно, что в указанных действиях, кроме различных типов истребителей и вертолетов в этих операциях участвуют беспилотные летательные аппараты, которые, в отличие от первых, часто в целях разведки пытаются проникнуть в воздушное пространство Республики Арцах. Одна из подобных попыток была предпринята сегодня, 21 апреля.
Подразделения противовоздушной обороны, дислоцированные в южном направлении Армии обороны НКР, заметив проникновение азербайджанского беспилотного летательного аппарата типа “ORBITER” в воздушное пространство Арцаха, были приведены к соответствующему уровню боевой готовности и в результате грамотных действий в 13:07 сбили его на границе.
Министерство обороны Арцаха в очередной раз призывает азербайджанскую сторону воздержаться от провокационных действий, а также заверяет, что любые наступательные действия получат достойный ответ.