Այսօր խոցված անօդաչու թռչող սարքի բեկորները կհրապարակենք ավելի ուշ. ԱՀ ՊՆ
Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտ զորքերի շփման գծին հարակից տարածքներում հակառակորդի օդային ուժերի կողմից իրականացվող թռիչքները, որոնք կրում են ինչպես ուսումնավարժական, այնպես էլ հետախուզական բնույթ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
«Հատկանշական է, որ նշված գործողություններում, բացի տարբեր տեսակի մարտական ինքնաթռներից և ուղղաթիռներից, ներգրավվում են նաև անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք ի տարբերություն առաջինների, հաճախ փորձում են հետախուզական նպատակներով ներթափանցել Արցախի Հանրապետության օդային տարածք: Այդօրինակ փորձերից մեկն էլ տեղի ունեցավ այսօր՝ ապրիլի 21-ին: ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական ORBITER տիպի անօդաչու թռչող սարքի մուտքը Արցախի օդային տարածք, բերվել են համապատասխան աստիճանի մարտական պատրաստականության և գրագետ գործողությունների արդյունքում՝ ժամը 13:07-ի սահմանում խոցել այն:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ սադրիչ քայլերից ու նաև հավաստիացնում, որ ցանկացած նախահարձակ գործողություն ստանալու է արժանի պատասխան:

Azerbaijani drone shot down in Artsakh
Flights by Azerbaijani air forces over the section of the Line of Contact between Azerbaijani and Karabakh forces have become common in the recent period and are carried out for both training and reconnaissance purposes, the Defense Army of the Artsakh Republic reported on Tuesday.
“It is noteworthy that Azerbaijani activities involve not only military jets and helicopters but also UAEs which often try to infiltrate into the airspace of the Artsakh Republic on reconnaissance missions. An attempt of such activity took place today, on April 21. Air -defense units located in southern direction of the Defense Army detected the Orbiter drone entering the Artsakh airspace and shot down at around 13.07 as result of well-coordinated actions,” the statement added.
The Defense Army urges the Azerbaijani side to refrain from provocative actions and reminds that any offensive will be duly prevented. The Ministry also promised to publish the wreckage of the drone later.