ՏՄՊՊՀ. Երևանում  կարագը և բուսական յուղն էժանանում են
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մոնիթորինգի արդյունքների համաձայն՝ մայրաքաղաք Երևանում շարունակվում է  կարագի և բուսական յուղի գների նվազման դինամիկան:
Հանձնաժողովից մանրամասնում են, որ ապրիլի սկզբի համեմատ 1 կգ կարագի գինը նվազել է շուրջ  180,  բուսական յուղինը՝ 45 դրամով:  Հատկանշական է, որ նշված  ապրանքատեսակների գները  նույնիսկ ավելի ցածր են փետրվարի սկզբին արձանագրված գներից:
Ընթացիկ ամսվա սկզբի համեմատ գնի փոքր-ինչ նվազում է արձանագրվել նաև ալյուրի գծով, սակայն  այն դեռևս 10 դրամով գերազանցում է փետրվարի  գինը:  Հացի գինը դիտարկված  ամբողջ ժամանակահատվածում փոփոխություններ չի կրել:

Economic competition commission: Prices of butter, vegetable oil on the decline in Yerevan
According to the results of the monitoring conducted by the State Commission for the Protection of Economic Competition of Armenia, prices of butter and vegetable oil have continued falling in the capital Yerevan.
In a statement on Tuesday the commission said the price of 1 kg of butter has dropped by about 180 drams compared to the beginning of April, while vegetable oil prices have decreased by 45 drams. Prices of these products are even lower now than in early February, the monitoring revealed.
The price of flour has also slightly decreased from the beginning of 2020, but it is still 10 drams higher than in February. The price of bread has not changed throughout the period under review.