2020 թվականին կանխատեսվում է 46 մլն տոննա ցորենի պրոֆիցիտ. Էկոնոմիկայի փոխնախարար
ԵԱՏՄ երկրներում իրականացվել է ուսումնասիրություններ և 2020 թվականին կանխատեսվում է 46 մլն տոննա ցորենի պրոֆիցիտ։ Կառավարության մամուլի սրահում այսօր հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը՝ հավելով, որ ԵԱՏՄ պետությունների պահանջմունքները բավարարելուց հետո էլ այդքան ցորեն կարող են վաճառել այլ երկրների:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ ԵԱՏՄ երկրներում բանջարաբոստանային կուլտուրաների պահանջարկը կազմում է 1.38 մլն տոննա, իսկ Հայաստանն այդ կուլտուրաներով ինքնաբավ երկիր է և կարող է մտածել, թե որ շուկաներ կարող է մտնել:
Ըստ նրա, ԵԱՏՄ երկրներում կա նաև 8 մլն տոննա մրգի պահանջարկ, իսկ ահա շաքարի դեպքում կրկին պրոֆիցիտ կա, որը կազմում է 510 հազար տոննա:
Անդրադառնալով վարկերին՝ Արման Խոջոյանը նշեց, որ ԿԲ տվյալներով արդեն 13 հազարից ավելի հայտադիմում է եղել, որից 2943 հայտ է հաստատվել՝ ընդհանուր 4.32 մլրդ դրամ արժեքով:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ կառավարության առաջին միջոցառմամբ նույնպես գյուղատնտեսական 10 հայտ է բավարարվել՝ 694 մլն դրամ արժեքով:
«20 օրվա ընթացքում տրամադրվել է 20.7 մլրդ դրամի վարկ: 2020 թվականի հունվարից մինչև մարտի 31-ը տրամադրվել էր 1638 վարկ՝ 6,8 մլրդ դրամ ծավալով: Սա նշանակում է, որ 20 օրվա ընթացքում երկու անգամ ավելի շատ հայտ է բավարարվել, քան նախորդ երեք ամսում»,- հայտարարեց Էկոնոմիկայի փոխնախարարը:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսությանը ուղղվող միջազգային օգնությանը՝ Արման Խոջոյանը նկատեց, որ «Համայնքների գյուղատնտեսական տնտեսությունների և մրցունակության» ՀԲ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է դրամաշնորհներ տրամադրել 30 վերամշակող կազմակերպության՝ արտադրողական կարողությունների վերազինման և սննդի ավտանգության պայմանների բարելավման համար: Աջակցության գումարը կազմում՝ 550 մլն դրամ:
««Կանաչ գյուղատնտեսություն-Հայաստան» ԵՄ ծրագրի շրջանակներում մեր երկրին կտրամադրվի 460 հազար եվրո՝ փոքր ծավալի տեխնիկայի ձեռքբերման նպատակով, որը կուղղվի Տավուշի, Շիրակի և Լոռու մարզերին»,-նշեց փոխնախարարը:
Ըստ Խոջոյանի, ՄԱԿ-ի զարգացման գործակալությունն էլ փոքր և միջին ձեռներեցներին 20 հազար դոլարի դրամաշնորներ կտրամադրվի՝ նրանց վերամշակման կարողությունների զարգացման համար: Հայաստանում երկու սառնարանային տնտեսություն կառուցելու համար էլ IFAD-ի կողմից կհատկացվի 550 հազար դոլար:
Փոխնախարարի փոխանցմամբ, ՄԱԿ-ի գյուղատնտեսության և պարենի կազմակերպության հետ իրականացվում են նաև այլ ծրագրեր:
Էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանն էլ անդրադարձավ պարարտանյութին՝ նշելով, որ ներկրման ծավալների կրճատում է գրանցվել, քանի որ Քութաիսիի գործարանը չէր աշխատում, սակայն ներկայում ներկրումներ են իրականացվում Իրանից ու Ռուսաստանից, իսկ մայիսից նախատեսվում է վերսկսել նաև Վրաստանից:

Замминистра экономики Армении: В 2020 году в странах ЕАЭС прогнозируется профицит 46 млн. тонн пшеницы
15:57 22/04/2020
В странах ЕАЭС проводились исследования и в 2020 году прогнозируется профицит 46 млн. тонн пшеницы. Об этом заявил заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян, добавив, что после удовлетворения потребностей рынка стран ЕАЭС, столько же пшеницы могут экспортировать в другие страны.
Замминистра сообщил, что спрос на овощные культуры в странах ЕАЭС составляет 1.38 тонн, а Армения в этом смысле является самодостаточной страной, имеется также потенциал для экспорта.
По его словам, спрос на фрукты в странах ЕЭАС составляет 8 млн тонн, а в случае с сахаром – вновь налицо профицит, который составляет 510 тысяч тонн.
Обратившись к предоставляемым кредитам, А. Ходжоян отметил, что по данным Центробанка Армении, уже получено свыше 13 тысяч заявок на предоставление кредитов, 2943 из которых утверждены, общей стоимостью в 4.32 млрд драмов.
Замминистра сообщил, что в рамках первого мероприятия правительства также утверждено 10 заявок в сельскохозяйственных целях, общей стоимостью в 694 млн драмов.
«В течение 20 дней предоставлены кредиты в размере 20.7 млрд драмов. С января 2020 года по 31 марта предоставлено 1638 кредитов – общей стоимостью в 6.8 млрд драмов. Это означает, что за 20 дней утверждено в два раза больше заявок, нежели за прошлые три месяца», – сообщил замминистра экономики.
Обратившись к международному содействию в сфере сельского хозяйства, А. Ходжоян отметил, что в рамках программы Всемирного банка «Управление сельскохозяйственными ресурсами и конкурентоспособности сельских общин» предусматривается предоставление грантов 3- перерабатывающим организациям в целях модернизации производственных мощностей и улучшения безопасности пищевых продуктов. Общая стоимость предоставляемого содействия составляет 550 млн драмов.
«В рамках программ ЕС “Зеленое сельское хозяйство-Армения” будет предоставлено 460 тысяч евро с целью приобретения техники малого объема, данная программа будет осуществляться в Тавушской, Ширакской и Лорийской областях Армении», – сообщил замминистра.
В свою очередь замминистра экономики Тигран Габриелян обратился к вопросу об удобрениях, отметив, что зафиксировано сокращение объемов импорта, поскольку завод в Кутаиси не работает, однако, в данный момент осуществляется импорт из Ирана и России, а с мая планируется возобновить импорт из Грузии.