Հանձնաժողով. Կոմունալների վճարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը ապրիլի 22-ից համարվում է վերացած
Հանրային ծառայությունները կարգավորող անձնաժողովը բաժանորդներին կոչ է անում  կոմունալ ծառայությունների դիմաց կատարել վճարումները։
Հանձնաժողովի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Հաշվի առնելով, որ՝
- ՀՀ պարետի կողմից հայտարարված սահմանափակումները գործունեության մի շարք տեսակների համար վերացվել են,
- ներկայումս հանրապետությունում, անգամ բնակչության տեղաշարժի սահմանափակումների պայմաններում, անձանց համար հիմնականում ապահովված է համապատասխան վճարումներ կատարելու հնարավորությունը՝ մասնավորապես, առկա են առցանց վճարումների մի շարք համակարգեր, գործող գրեթե յուրաքանչյուր առևտրի օբյեկտում առկա է վճարահաշվարկային տերմինալ, բանկերի շատ մասնաճյուղեր գործում են բնականոն ռեժիմով, յուրաքանչյուր բնակավայրում գործում է գոնե մեկ փոստային բաժանմունք,
- ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված համապատասխան միջոցառումներով էապես մեղմվել է սոցիալապես անապահով և խոցելի բնակիչներին մատուցված կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարման խնդիրը,
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը բոլոր բնակիչ- բաժանորդների համար համընդհանուր ճանաչված՝ վերջիններիս կողմից էլեկտրական էներգիայի, բնական գազի և խմելու ջրի (ջրահեռացման ծառայությունների) դիմաց վճարման պարտավորության կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը սույն թվականի ապրիլի 22-ից համարում է վերացած։
Նշվածը, սակայն, չի սահմանափակում սպառողի իրավունքը յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում համապատասխան հիմնավորումների պարագայում դիմել մատակարարին կոմունալ ծառայությունների դիմաց չվճարումը պայմանագրի համաձայն ֆորս մաժորի հետևանք համարելու և մատուցվող ծառայությունը չդադարեցնելու համար։ Նշված գործընթացը կգտնվի հանձնաժողովի վերահսկողության ներքո։
Հաշվի առնելով նշվածը՝ հանձնաժողովը կոմունալ ծառայությունների անխափան և հուսալի մատակարարման նպատակով հորդորում է բոլոր բաժանորդներին կատարել վճարումները»։

КРОУ Армении: Препятствующий коммунальным платежам форс-мажор считается устраненным с 22 апреля
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Республики Армения призывает абонентов произвести оплату за коммунальные услуги.
В заявлении КРОУ Армении говорится:
«Учитывая,
– что объявленные комендантом ограничения для ряда видов деятельности уже устранены,
– что в настоящее время в республике, даже в условиях ограничений на передвижения для населения, лицам в основном обеспечена возможность осуществления соответствующих платежей – в частности существует ряд систем онлайн-платежей, почти на каждом действующем торговом объекте установлены платежно-расчетные терминалы, филиалы многих банков действуют в нормальном режиме, в каждом населенном пункте действует хотя бы одно почтовое отделение,
– что утвержденные правительством соответствующие мероприятия существенно смягчили проблему оплаты коммунальных услуг для социально необеспеченных и уязвимых групп населения,
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении считает форс-мажор, препятствующий выполнению абонентами обязательств по оплате за электроэнергию, природный газ и питьевую воду, устраненным с 22 апреля 2020 года.
Однако это не ограничивает право потребителя в каждом конкретном случае в случае соответствующих обоснований неуплаты коммунальных услуг, в соответствии с договором, обращаться к поставщику – для признания неуплаты результатом форс-мажора и продолжения предоставляемой услуги. Указанный процесс будет под контролем комиссии.
Учитывая вышесказанное, комиссия с целью бесперебойного и надежного снабжения коммунальных услуг призывает всех абонентов произвести платежи».