ԱՄՆ բնակիչների մոտ 43% -ը կորցրել է աշխատանքը կամ աշխատավարձի մի մասը
ԱՄՆ բնակչության շուրջ 43 տոկոսը հայտարարել է կարանտինի պատճառով աշխատանքը կորցնելու կամ աշխատավարձի իջեցման մասին։ Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին գրել է The Hill-ը՝ հղում անելով Pew Research Center-ի հարցմանը։
Նրանցից 28 տոկոսը հայտարարել է աշխատանքը կորցելու մասին, մյուսները համաձայնվել են աշխատավարձի իջեցմանը։
Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով, ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսից մահացել է 45 հազար մարդ, երկրում ընդհանուր արձանագրվել է 824 հազար 147 վարակման դեպք։
Փորձագետները կարծում են, որ համավարակը կարող է լինել պատմական իրադարձություն, որն ի վիճակի կլինի փոխել ամերիկացիների քաղաքական առաջնահերթությունները։ Համավարակի բռնկման հետևանքներն արդեն հարվածել են տնտեսությանը: Կարանտինի ընթացքում փակվել են մեծ քանակությամբ ձեռնարկություններ, 22 միլիոն ամերիկացիներ ստիպված են եղել դիմել գործազրկության նպաստի:

Около 43% жителей США потеряли работу или часть зарплаты из-за карантина – «Вести.Ru»
Около 43% жителей США заявили о потере работы или о снижении зарплаты из-за карантина, сообщает «Вести.Ru» со ссылкой на данные опроса Pew Research Center.
Из них 28% заявили о потере работы, остальные согласились на снижение заработной платы.
По данным Университета Джонса Хопкинса, в США число пациентов, скончавшихся из-за вызванного коронавирусом нового типа заболевания, достигло 45 тысяч. Всего в стране зарегистрировано 824 147 случаев заболевания. При этом за сутки в стране умерли более 2,7 тысячи заболевших против 1433 днем ранее. В настоящее время Соединенные Штаты лидируют в мире как по числу заболевших, так и по числу смертей от COVID-19.
Пандемия может стать историческим событием, способным в корне изменить политические приоритеты американцев, считают эксперты. Последствия вспышки уже бьют по экономике. Во время карантина закрылось огромное число предприятий, 22 миллиона американцев вынуждены были подать заявки на пособия по безработице. Таким образом, практически все рабочие места со времен Великой рецессии были уничтожены.