Աշխարհը ոչ միայն բախվում է «գլոբալ առողջության պանդեմիայի, այլև գլոբալ հումանիտար աղետի»։ Այս մասին նախօրեին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստին ասել է ՄԱԿ-ի պարենային օգնության գործակալության ղեկավարը՝ տեսակապի միջոցով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ի կայքից։
Նշելով, որ COVID-19-ի գլոբալ տարածումն այս տարի առաջացրել է «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ամենավատ հումանիտար ճգնաժամը», Համաշխարհային պարենային ծրագրի գործադիր տնօրեն Դևիդ Բիսլին մատնանշել է ճգնաժամերի խորացումը, ավելի հաճախակի դարձած բնական աղետները և եղանակային փոփոխությունը, ասելով, որ «մենք արդեն կատարյալ փոթորկի ենք բախվում»:
Քանի որ հակամարտությունների ենթարկված ժողովուրդների միլիոնավոր քաղաքացիներ սովի եզրին են, Բիսլին նշել է, որ «սովը դարձել է շատ իրական և վտանգավոր հնարավորություն»:
Պարոն Բիսլին նշել է 135 միլիոն մարդու սպառնացող մռայլ պատկերը, որոնք բախվում են սովի ճգնաժամային մակարդակի հետ։
«Եթե մենք չկարողանանք այդ մարդկանց տալ կենսական օգնությունը, մեր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ 300,000 մարդ կարող է ամեն օր մահանալ սովից` երեք ամսվա ընթացքում», - ասել է Բիսլին, հավելելով, որ այս թիվը չի ներառում COVID-19- ի պատճառով սովի մեծացումը։
«Եթե հիմա մենք չպատրաստենք և միջոցներ չձեռնարկենք, մի քանի ամսից կարող ենք բախվել աստվածաշնչյան մասշտաբների սովի հետ», - ասել է Բիսլին:
Բիսլին առաջարկել է որոշակի միջոցներ՝ կանխատեսվող աղետից խուսափելու համար: Նա աշխարհի տարբեր մասերում գործող ռազմական գործողությունների բոլոր մասնակիցներին խնդրել է մարդասիրական օգնության համար անխափան մուտք ապահովել, ինչպես նաև 350 միլիոն դոլար ներդնել ամբողջ աշխարհի մարդասիրական օգնության ապահովումն ապահովող լոգիստիկ կենտրոնների ցանցի ստեղծման մեջ:
Վերջում նա ընդգծել է, որ «մենք ժամանակ չունենք, այնպես որ եկեք գործենք իմաստուն, և եկեք արագ գործենք»։

The world is not only facing “a global health pandemic but also a global humanitarian catastrophe”, the UN food relief agency chief told the Security Council on Tuesday via video link, according to UN News.
Noting that the global spread of COVID-19 this year has sparked “the worst humanitarian crisis since World War Two”, Executive Director of the World Food Programme (WFP) David Beasley pointed to deepening crises, more frequent natural disasters and changing weather patterns, saying “we’re already facing a perfect storm”.
As millions of civilians in conflict-scarred nations teeter on the brink of starvation, he said, “famine is a very real and dangerous possibility”.
Mr. Beasley painted a grim picture of 135 million people facing crisis levels of hunger or worse, coupled with an additional 130 million on the edge of starvation prompted by Coronavirus, noting that WFP currently offers a lifeline to nearly 100 million people – up from about 80 million just a few years ago.
“If we can’t reach these people with the life-saving assistance they need, our analysis shows that 300,000 people could starve to death every single day over a three-month period”, he upheld. “This does not include the increase of starvation due to COVID-19”.
Noting that WFP is the “logistics backbone” for humanitarians and “even more so now for the global effort to beat the COVID-19 pandemic”, the WFP chief urged the Council to “lead the way”.
“First and foremost, we need peace”, he said.
He asked that all involved in the fighting provide “swift and unimpeded” humanitarian access to vulnerable communities and for coordinated action to support life-saving assistance, along with $350 million in new funding, to set up a network of logistics hubs to keep worldwide humanitarian supply chains moving.
Mr. Beasley also raised the need for early warning systems: “If we don’t prepare and act now – to secure access, avoid funding shortfalls and disruptions to trade – we could be facing multiple famines of biblical proportions within a short few months.”
In closing, he underlined that “we do not have time on our side, so let’s act wisely – and let’s act fast”.