Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը  նոր միջնորդություն է ներկայացրել
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ խնդրելով վերացնել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։
ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանական թիմից հայտնում են, որ նոր միջնորդության համար հիմք է եղել երկրում առկա կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակը, և Ռ․Քոչարյանի վարակման վտանգը՝ հաշվի առնելով, որ նա գտնվում է տարիքային ռիսկային խմբում:
Պաշտպանը նաև դիմել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին՝ ներկայացված միջնորդությունն այլ դատավորի վերամակագրելու համար:
Նշենք, որ սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով հերթական դատական նիստը տեղի կունենա մայիսի 8-ին։
Քրեական գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, ով մարտի 13-ից գտնվում էր արձակուրդում, ապրիլի 17-ին դուրս է եկել աշխատանքի և կրկին՝ ապրիլի 20-ից մինչև մայիսի 7-ը արձակուրդ է ձևակերպել։

The lawyer of Armenia’s ex-President Robert Kocharyan Hovhannes Khudoyan filed motion with the Yerevan Court of General Jurisdiction to replace the detention as precautionary measure against ex-president.
As Kocharyan’s defense team reported, the lawyer cited in the motion the situation with the coronavirus pandemic in the republic, and the risk factors for possible infection of the president considering also the latter’s age group.
The lawyer has also applied to the Chairman of the Yerevan Court of General Jurisdiction to appoint a different judge for the consideration of the petition. It is noted that the court hearing on the case of Robert Kocharyan and others accused of overthrowing the constitutional order during the 2008 March 1 events is scheduled for May 8. Judge Anna Danibekyan, presiding over the court hearing, has been on vacation since March 13 and is expected to return on March 7.