Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը  նոր միջնորդություն է ներկայացրել
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ խնդրելով վերացնել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։
ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանական թիմից հայտնում են, որ նոր միջնորդության համար հիմք է եղել երկրում առկա կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակը, և Ռ․Քոչարյանի վարակման վտանգը՝ հաշվի առնելով, որ նա գտնվում է տարիքային ռիսկային խմբում:
Պաշտպանը նաև դիմել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին՝ ներկայացված միջնորդությունն այլ դատավորի վերամակագրելու համար:
Նշենք, որ սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով հերթական դատական նիստը տեղի կունենա մայիսի 8-ին։
Քրեական գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, ով մարտի 13-ից գտնվում էր արձակուրդում, ապրիլի 17-ին դուրս է եկել աշխատանքի և կրկին՝ ապրիլի 20-ից մինչև մայիսի 7-ը արձակուրդ է ձևակերպել։

Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна подал в суд новое ходатайство
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян – представил новое ходатайство в суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван, попросив отменить избранной в отношении Р. Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщают адвокаты второго президента, в основу поданного ходатайства легла угроза заражения коронавирусом нового типа с учетом того, что Роберт Кочарян находится в возрастной группе риска.
Адвокат обратился также к председателю суда общей юрисдикции Еревана для переадресации поданного ходатайства другому судье.
Отметим, что следующее судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других (о предполагаемом свержении конституционного строя) назначено на 8 мая, в 13:00. Рассматривающая уголовное дело судья Анна Данибекян, которая с 13 марта находилась на больничном, сегодня вышла на работу и вновь оформила отпуск.
Как сообщили Panorama.am из аппарата судьи Анны Данибекян, она будет находиться в очередном отпуске с 20 апреля по 7 мая.