Ուկրաինայի Ռադայի պատգամավոր․ Հայոց ցեղասպանության միջոցառումներին չմասնակցելու հրահանգն ապակառուցողական է
Panorama.am-ի հարցազրույցը Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Անտոն Պոլյակովի հետ
Panorama.am - Պարոն Պոլյակով, Հայաստանը հիշատակում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի 105-րդ տարելիցը։ Դուք, որպես Հայոց ցեղասպանության բանաձևի նախագծի հեղինակ, որքանո՞վ եք հավանական համարում բանաձևի ընդունումը Գերագույն Ռադայում։
Անտոն Պոլյակով- Առաջին հերթին կցանկանայի հղել իմ ցավակցությունները և, միևնույն ժամանակ, իմ սատարումը՝ կապված այս տխուր օրվա՝ ապրիլի 24-ի հետ, որը խորհրդանշում է մեծ կորուստ ամբողջ հայ ժողովրդի համար:
Համոզված եմ, որ մեր երկրները, միասին, պետք է ամեն ինչ անեն՝ մարդկության դեմ ուղղված բոլոր հանցավոր գործողությունները դատապարտելու համար, որից տուժել է ինչպես հայ, այնպես էլ ուկրաինացի ժողովուրդը:
Այդ է պատճառը, որ ես աջակցեցի «Երկու ազգ. մեկ հիշողություն» ակցիան, որն անցկացվում է Ուկրաինայում և նպատակ ունի ցույց տալ մեր ժողովուրդների միասնությունը:
Վերջապես պետք է ընդունել, որ մենք, միասին, պետք է անցյալի մասին լուրջ հանրային քննարկումներ անենք նրա համար, որ կանխենք ապագայում նման ողբերգությունների կրկնության հնարավորությունը:
Այդ իսկ պատճառով ես առավելագույն ջանքեր եմ գործադրում ուկրաինական պառլամենտում Օսմանյան կայսրությունում 1915-1922 թթ-ների Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։ Հուսով եմ, որ իմ փորձերը կյանքի կկոչվեն:
Ուկրաինայում, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհում, այժմ կորոնավիրուսի համավարակի և համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պատճառով շատ ծանր իրավիճակ է, հետևաբար, ցավոք, չեմ կարող ասել ձեզ այն ճշգրիտ ամսաթիվը, երբ խորհրդարանը պատրաստ կլինի քննարկել այս հարցը: Հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա հնարավորինս շուտ:
Panorama.am- Նախօրեից համացանցում տարածվել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարության նամակը, որում պաշտոնյաներին խորհուրդ է տրվում չմասնակցել Հայոց ցեղասպանության հիշատակման միջոցառումներին ու չօգտագործել ցեղասպանություն եզրույթը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այս քայլը։
Անտոն Պոլյակով- Ես՝ որպես Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի հարցով խմբի անդամ, դեռ նախօրեին հրապարակավ գնահատական եմ տվել այդպիսի գործողություններին, անվանելով դրանք ապակառուցողական և ոչ պրոֆեսիոնալ՝ մեր արտաքին գործերի նախարարության առանձին ներկայացուցիչների կողմից։ Դա մեծ սխալ է՝ անհասկանալի կլիշե դնել այն երկրների նկատմամբ, որոնց հետ մենք ավանդաբար կապված ենք պատմական բարեկամության կապերով:
Ուկրաինայում ապրում են մեծ թվով սփյուռքահայեր, որի ներկայացուցիչները մեծ ներդրում են կատարում մեր պետության զարգացման գործում: Այս բնույթի հրահանգներ կայացնելը կոռեկտ չէ՝ առաջին հերթին հենց նրանց նկատմամբ։
Հուսով եմ, որ միջպետական մակարդակում մենք կկարողանանք կարգավորել բոլոր բացասական պահերը և ակտիվացնել հետագա համագործակցությունը։
Panorama.am - Պարոն Պոլյակով, հայ-ուկրաինական հարաբերությունները բարդացել են 2014 թ-ից։ Սակայն, եթե խնդիրը հակամարտությունների վերաբերյալ դիրքորոշումներն են, ապա կան երկրներ, որոնց հետ և՛ Հայաստանը, և՛ Ուկրաինան այս հարցում ունեն տարաձայնություններ, սակայն հարաբերությունների բարձր մակարդակը պահպանվում է։ Ի՞նչն է խանգարում Հայաստանին ու Ուկրաինային զարգացնել երկու ժողովուրդների բարեկամությանը համահունչ քաղաքական հարաբերություններ։
Անտոն Պոլյակով- Ես կարծում եմ, որ բոլոր տեսակի քաղաքական կոնյուկտուրաները պետք է
տեղը զիջեն ողջամտությանը և տնտեսական շահերին: Մեզ միավորում է համագործակցության երկար պատմությունը, որը պետք է զարգացնել:
Մենք Ուկրաինայում բարձր ենք գնահատում այն քայլերը, որոնք Հայաստանը ձեռնարկում է սեփական տնտեսության արդիականացման և կենսական կարևոր բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ: Ուկրաինան այժմ նույնպես փորձում է շարժվել բարեփոխումների ճանապարհով, հասարակության մեջ կա մեծ պահանջ:
Այո, կան շատ դժվարություններ, բայց մենք դրանք անպայման կհաղթահարենք: Համոզված եմ, որ մեր երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների ներուժը շատ մեծ է, և մեր պատականությունն է՝ որպես քաղաքական գործիչներ, այն առավելագույնս զարգացնել:

Депутат Верховной Рады: Призыв воздержаться от участия в мероприятиях по случаю 105-й годовщины Геноцида армян является деструктивным
10:42 24/04/2020
Публикуем интервью Panorama.am с депутатом Верховной Рады Украины Антоном Поляковым:
– Г-н Поляков, Армения отмечает 105-ую годовщину Геноцида армян, чтит память жертв. Вы, как автор проекта резолюции о Геноциде армян, в какой мере считаете вероятным принятие резолюции в Верховной Раде?
– В первую очередь хотел бы выразить свои соболезнования и, одновременно, поддержку в связи с приближением этой печальной даты (24-го апреля), которая символизирует большую утрату для всего армянского народа. Убежден, что наши страны, совместно, должны сделать максимум для того, чтобы осудить все преступные действия против человечества, от которых пострадал как армянский, так и украинский народ. Поэтому я поддержал акцию под названием «Две нации – одна память», которая проходит в Украине и направлена на то, чтобы показать единство наших народов.
Нужно наконец признать, что мы, вместе, должны вести серьезные публичные дискуссии о прошлом для того, чтобы предотвратить возможность повторения таких трагедий в будущем. Именно поэтому я прикладываю максимум усилий для признания на уровне украинского парламента Геноцида армян в Османской империи 1915- 1922 годов.
Надеюсь, что мои попытки будут воплощены в жизнь. В Украине, как и во всем мире, сейчас очень сложная ситуация из-за пандемии коронавируса и мирового экономического кризиса, поэтому, к сожалению, не могу назвать точной даты, когда парламент будет готов рассмотреть этот вопрос. Надеюсь, что это произойдет как можно раньше.
– Со вчерашнего дня в Сети распространилось письмо МИД Украины, в котором чиновникам рекомендуется воздержаться от участия в памятных мероприятиях по случаю 105-й годовщины Геноцида армян и отказаться от использования этого термина. Как Вы оцениваете этот шаг?
– Я, как член группы по межпарламентским связям с Республикой Армения, еще вчера дал публичную оценку подобным действиям, назвав их деструктивными и непрофессиональными со стороны отдельных представителей нашего Министерства иностранных дел. Это большая ошибка, ставить непонятные клише в отношении стран, с которыми нас традиционно связывают исторические узы дружбы.
В Украине проживает многочисленная армянская диаспора, представители которой делают большой вклад в развитие нашего государства. Делать постановления такого характера не корректно, в первую очередь, по отношению к ним. Надеюсь, что на межгосударственном уровне нам удастся урегулировать все негативные моменты и активизировать дальнейшее сотрудничество.
– Г-н Поляков, армяно-украинские отношения осложнились с 2014 года. Однако, если проблема – позиции касательно конфликтов, то есть стран, с которыми и у Армении, и у Украины в этом вопросе есть разногласия, но высокий уровень отношений сохраняется. Что мешает Армении и Украине развивать политические отношения, созвучные дружбе двух народов?
– Я считаю, что разного рода политические конъюнктуры должны уступить место здравому смыслу и экономическим интересам. Нас объединяет долговременная история сотрудничества, которую надо развивать.
Мы, в Украине, высоко оцениваем те шаги, которые делает Армения на пути к модернизации собственной экономики и внедрении жизненно важных реформ. Украина сейчас также пытается двигаться по пути реформ, на это есть огромный запрос внутри общества.
Да, есть много сложностей, но мы их обязательно пройдем. Я убежден, что потенциал двусторонних отношений между нашими странами очень высокий, наша обязанность, как политиков, его максимально развивать.