Աշխարհահռչակ ջութակահար Արա Մալիկյանը ուղերձ է հղել նաև հայերենով
Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ Իսպանիայում բնակվող աշխարհահռչակ լիբանանահայ ջութակահար Արա Մալիկյանը ուղերձ է հղել նաև հայերենով: Այա մասին տեղեկանում ենք Իսպանիայում ՀՀ դեսպանության կայքից։
«Հիշենք և դատապարտենք Հայոց ցեղասպանությունը, որ ապագայում նման ցեղասպանություններ չլինեն: Կարևոր է նաև հիշել, որ այսօր մենք՝ հայերս, ողջ ենք, ներկա ենք ամբողջ աշխարհում, ունենք մեր լեզուն, մեր պատմությունը և մեր արվեստը: Հպարտանում ենք մեր նախնիներով, որ իրենց պայքարի շնորհիվ մենք այսօր ողջ ենք»,-  ասել է Մալիկյանը:
Արա Մալիկյանը ծնվել է Բեյրութում, ուսանել է Լոնդոնում, այժմ բնակվում է Մադրիդում։ Նա վիրտուոզ ջութակահար է՝ վառ արտահայտչականությամբ։ Թողարկել է մի քանի տասնյակ ձայնասկավառակ։ Նրա ջութակը երաժշտական աշխարհում ամենաօրիգինալ և նորարարական ձայներից է։ Մալիկյանը հեղինակավոր միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, տարեկան ունենում է ավելի քան 450 համերգ աշխարհի մոտ 40 երկրում:

Всемирно известный скрипач-виртуоз Ара Маликян направил послание на армянском языке
Ливанский скрипач-виртуоз армянского происхождения Ара Маликян, проживающий в Испании, направил послание по случаю 105-й Годовщины геноцида армян в Османской империи, обратившись также на армянском языке. Об этом сообщается на странице посольства РА в Испании.
«Помним и осуждаем Геноцид армян, чтобы избежать в будущем повторения геноцидов. Важно также помнить, что сегодня мы – армяне, живы, рассеяны по всему миру, у нас есть свой язык, наша история и наше искусство. Мы гордимся нашими предками, благодаря борьбе которых мы сегодня живы», – сказал А. Маликян.
Отметим, скрипач-виртуоз Ара Маликян играет на инструменте с 8 лет. Он учился в немецком Ганновере и в столице Британии Лондоне. Участвовал в многочисленных конкурсах и музыкальных фестивалях. Выступал совместно с оркестрами  Гренобля, Цюриха, Будапешта и Белграда.