«Ժողովուրդ». «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը Արմեն Սարգսյանը կստորագրի՞, թե՞ կուղարկի ՍԴ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ազգային ժողովն ապրիլի 16-ին երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի նախագիծն ու կից ներկայացված նախագծերի փաթեթը։
Նախագծով ըստ էության հնարավորություն է տրվում բռնագանձել բոլոր մարդկանց գույքը, որի ձեռքբերումը չի հիմնավորվում օրինական եկամտի աղբյուրներով: Ընդ որում, օրենքը վերաբերում է մինչև 1991 թվականը ձեռք բերված գույքին: Նախագծերի փաթեթի ընդունումից հետո այն սահմանված կարգով ուղարկվել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին և միայն նրա ստորագրումից հետո այն կսկսի գործել։
Արմեն Սարգսյանն այն ստորագրելու համար ունի 21 օր, սակայն չի բացառվում, որ կրկին օգտվի Սահմանադրությամբ իրեն վերահապահված հնարավորությունից և այս նախագծի սահմանադրականությունը վիճակի Սահմանադրական դատարանում։ Նկատենք, որ սահմանադրականության հետ կապված խնդիրներ են տեսնում անգամ իմքայլականները և բարձրաձայնել են այդ մասին։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, նախագահը դեռ չի շտապի ստորագրել նախագիծը և այժմ այն իրավական փորձաքննություն է անցնում աշխատակազմի կողմից և նոր վերջնական որոշում կկայացվի։
Նկատենք, որ Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքը, որը ենթադրում է դատավորների բարեվարքություն, Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց վերջին պահին՝ 21-րդ օրը՝ խոստանալով սակայն հետևել կիրառմանը, իսկ Բանկային գաղտնիքի մասին օրենքն էլ ՍԴ-ում է և բանավոր ընթացակարգով կքննվի ապրիլի 28-ին։»:

«Жоховурд»: Судьба закона «О конфискации незаконного имущества» зависит от президента
Газета «Жоховуд» пишет, что парламент Армении 16 апреля принял во втором чтении и полностью пакет законопроектов «О конфискации незаконного имущества» и прилагаемых законов, который, по сути, позволяет конфисковать имущество, приобретение которого не обосновывается законными источниками дохода. Причем, закон распространяется на имущество, приобретенное с 1991 года.
После принятия, пакет законопроектов направлен в установленном порядке президенту Армении Армену Саркисяну и вступит в силу после его подписания.
У Армена Саркисяна есть на подписание 21 день, однако не исключается, что он воспользуется предоставленным ему правом, и конституционность этого закона будет рассматриваться в Конституционном суде. Отметим, что даже представители правящего блока «Мой шаг» видят проблемы с конституционностью и говорят об этом.
По сведениям издания, президент не спешит подписать законопроект, документ пока проходит юридическую экспертизу в аппарате, после чего будет принято окончательное решение.