Մակրոն․ Այսօր Ֆրանսիան առավել քան երբևէ հանձնառու է պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ
13:27 24/04/2020
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի կապակցությամբ նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Նամակում ասված է.
«Պարոն նախագահ,
Սիրելի բարեկամ,
Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի հիշատակի այս օրը Ձեզ, ինչպես նաև հայ ժողովրդին հղում եմ իմ լավագույն եղբայրական և բարեկամական ողջույնները:
Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշում է Կոստանդնուպոլիսի 600 հայ մտավորականների սպանդը, որը սկիզբ դրեց ցեղասպանությանը: Այսօր Ֆրանսիան առավել քան երբևէ հանձնառու է պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ և լուրջ դաս քաղելու այդ ողբերգական պատմության էջից:
Անցյալ տարի իմ երկիրը, համաձայն իմ ստանձնած հանձնառության, Ապրիլի 24-ը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Խստորեն հարգելով ներկա առողջապահական վիճակի թելադրած հրահանգները՝ ես որոշել եմ, որ այս տարի նույնպես այդ օրը պետք է նշվի՝ Փարիզում, սեղմ արարողությամբ, Ֆրանսիայի կառավարության անդամների ներկայությամբ:
Այդ ժառանգությունը և համատեղ հիշողությունն են մեր երկու երկրների միջև այսքան յուրահատուկ հարաբերության հիմք հանդիսանում: Այսօր աշխարհը պատուհասած կորոնավիրուսի համավարակը բոլորիս պարտադրում է առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական նոր մարտահրավերներ: Այդ մարտահրավերներին մենք կդիմագրավենք միասին։ Եվ ես համոզված եմ, որ Ֆրանսիան և Հայաստանը համատեղ կգործեն միջազգային շրջանակներում՝ ի նպաստ առավել արդյունավետ բազմակողմանիության և նորահաստատ համերաշխության:
Ինչպիսին էլ լինեն դժվարությունները, հայերը կարող են հույս դնել Ֆրանսիայի բարեկամության վրա: Հավատարիմ իր հանձնառություններին՝ Ֆրանսիան հայերի կողքին է խաղաղության և բագավաճման հասնելու նրանց իղձերի մեջ:

Э. Макрон: Сегодня Франция, как никогда, привержена защищать память жертв Геноцида армян и бороться с политикой отрицания
14:49 24/04/2020
Президент Франции Эммануэль Макрон направил письмо президенту Армении Армену Саркисяну по случаю 105-й Годовщины Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
В письме, в частности, говорится:
«Господин президент,
Дорогой друг,
В день, посвященный 105-й годовщине Геноцида армян, я хотел бы передать мои наилучшие братские и дружеские приветствия вам и армянскому народу.
24 апреля Франция вспоминает убийство 600 армянских интеллигентов в Константинополе, которое ознаменовало начало геноцида. Сегодня Франция, как никогда, привержена
защищать память жертв, бороться с политикой отрицания и извлечь серьезный урок из этих трагических страниц истории.
В прошлом году моя страна, в соответствии со взятым на меня обязательством, провозгласила 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян.
Строго соблюдая инструкции, продиктованные сложившейся ситуацией в области здравоохранения, я решил, что этом году также следует отметить этот день – в Париже, краткой церемонией, в присутствии членов французского правительства.
Это наследие и общая память являются основой для столь уникальных отношений между двумя нашими странами. Охватившая сегодня мир пандемия коронавируса вынуждает всех нас столкнуться с новыми проблемами в области здравоохранения, экономики и социальной сферы. Мы встретим эти проблемы вместе. Мы противостоим этим вызовам вместе. И я убежден, что Франция и Армения будут сообща взаимодействовать на международных платформах во имя более эффективной многосторонности и новосозданной солидарности.
Какими бы ни были трудности, армяне могут рассчитывать на дружбу Франции. Верная своим обязательствам, Франция поддерживает армян в их стремлении к миру и процветанию.