Երիտասարդ հայ գիտաշխատողները, գիշեր-ցերեկ աշխատելով, պատրաստել են 20 օզոնատոր
Ա.Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) գիտաշխատողները պատրաստել են 20 օզոնատոր, որոնք առողջապահության նախարարության ցուցումով կհամալրեն հայաստանյան բժշկական կենտրոնները։ Օզոնատորը նախատեսված է փակ տարածքների, բժշկական սարքավորումների, ինչպես նաև գործիքների, արտահագուստի և դիմակների ախտահանման համար։
Հոսանքին միացված օզոնատորը, ըստ էության, վարակազերծում է օդը։ Օզոնն ինքնին վտանգավոր եռատոմ մոլեկուլ է, որը, սակայն, 30 րոպեում վերանում է՝ վերացնելով նաև մանրէներն ու վիրուսները։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Ա. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի տնօրեն Անի Ապրահամյանն ասաց, որ իրենք հիմնականում զբաղվում են ֆունդամենտալ գիտությամբ, ունեն տարբեր գաղափարներ, որոնք պետք է փորձեն իրագործել ապագայում։ Սակայն, հաշվի առնելով արտակարգ դրությունը, կորոնավիրուսի դեմ պայքարը, նրա խոսքով, որոշեցին փորձել իրենց հնարավորության սահմաններում օգնել Հայաստանին և առաջարկել են պատրաստել օզոնատորներ։
«Ամերիկայում մի բժիշկ կա, ինձ մեյլ ուղարկեց ու ասաց, որ իր մորեղբայրը Հայաստանում ժամանակին օզոնատոր է պատրաստել, կարող եք իր հետ խոսել։ Ես փնտրեցի ու գտա նրա մորեղբորը, աշխատել է այստեղ, 90-ականներին օզոնատոր է պատրաստել։ Նրա հետ կապ հաստատեցի, եկավ լաբորատորիա, ցույց տվեց իր պատրաստածը։ Հրավիրեցի մեր երիտասարդ ֆիզիկոս-ինժեներներին, նայեցինք, մտածեցինք, որ նույն ձևով չենք կարող անել, այն ապակուց էր, խողովակներ ուներ։ Բավականին նոր դիզայն արեցինք, թեստավորեցինք։ Երեք օրում պատրաստեցինք, առողջապահության նախարարությունից եկան, նայեցին, հավանեցին, ասացին իրենց համար 20 հատ պատրաստենք։ Մեկուկես շաբաթում, գիշեր-ցերեկ աշխատելով, մեր երիտասարդ ֆիզիկոս-ինժեներները պատրաստեցին 20 հատ օզոնատոր։ Բավականին ուժեղ են, լավ են աշխատում, լավ տեսք ունեն»,- իրենց նախաձեռնությունից մանրամասներ հայտնեց Անի Ապրահամյանը։
Նա նշեց, որ իրենք դրանք հանձնել են առողջապահության նախարարությանը, որն էլ պետք է որոշի, թե ում բաժանի, ինչպես օգտագործեն։ Կազմվել է նաև սարքի տեխնիկական նկարագիրը։
Գիտական լաբորատորիայի տնօրենն ասաց, որ իրենք սկզբում ցանկացել էին ուղղակի ծառայություն մատուցել, օգտվել են հիմնականում իրենց մոտ ունեցած նյութերից, սակայն անհրաժեշտություն է եղել ձեռք բերել նաև այնպիսի նյութեր, որոնք իրենց լաբորատորիայում չեն եղել։ Այդ նյութերի ձեռքբերման համար առողջապահության նախարարությունը, նրա խոսքով, իրենց փոխանցել է 880 հազար դրամ։
Ա. Ապրահամյանն ասաց, որ եթե ցանկանան արտադրության անցնել, արդեն կմտածեն գնի մասին։
«Ինձ շատ զարմացրեց այն, որ շատ մարդիկ սկսել են հետաքրքրվել այս սարքով, շատերն են ուզում ձեռք բերել, հիմնականում արտադրությամբ զբաղվող մարդիկ՝ կոշիկ, դիմակ։ Ճիշտն ասած՝ դեռ չենք որոշել արտադրության հետ կապված»,- նշեց Ա. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի տնօրեն Անի Ապրահամյանը։

Молодые армянские ученые изготовили 20 озонаторов и передали их в Минздрав Армении
Сотрудники Национальной научной лаборатории имени А.И. Алиханяна (Ереванский институт физики) изготовили 20 озонаторов, которые по указанию министерства здравоохранения Армении будут предоставлены различным медицинским центрам. Озонаторы предназначены для дезинфекции воздушной среды в закрытых помещениях, медицинского оборудования, а также инструментов, внешней спецодежды и медицинских масок.
Подключенные к электричеству озонаторы, по сути, осуществляют дезинфекцию воздуха. Озон, сам по себе, состоит из опасных трёхатомных молекул, который, тем не менее, исчезает в течение 30 минут, устраняя также микробы и вирусы.
Директор Национальной научной лаборатории имени А.И. Алиханяна (Ереванский институт физики) Ани Апраамян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала, что они в основном занимаются фундаментальной наукой, у них имеется множество идей, которые должны попытаться осуществить в будущем. Однако, с учетом режима чрезвычайного положения, борьбу с коронавирусом, по её словам, принято решение попытаться в рамках своих возможностей помочь Армении и предложить изготовление озонаторов.
«В США есть врач, он отправил мне сообщение на мейл и сказал, что его дядя в Армении в своё время изготовил озонатор, и мы можем связаться с ним. Я нашла этого человека, в 90-х гг. он разработал озонатор. Затем связалась с ним, он пришел в лабораторию, показал озонатор. Пригласила наших молодых физиков-инженеров, изучили озонатор, подумали, что не сможем сделать точный аналог, поскольку он был собран из стекла, состоял из трубочек. Мы разработали новый дизайн, протестировали. Изготовили в течение 3 дней. Специалисты из министерства здравоохранения пришли, посмотрели, оценили, сказали подготовить для министерства 20 таких озонаторов. За полторы недели, работая денно и нощно, наши молодые физики-инженеры изготовили 20 озонаторов. Довольно мощное оборудование, прекрасно работает, с красивым дизайном», – рассказала Ани Апраамян.
Она отметила, что озонаторы переданы министерству здравоохранения, которое должно решить, кому будет предоставлено оборудование. Составлена также техническая характеристика прибора.
Директор научной лаборатории сказала, что изначально сотрудники лаборатории хотели просто предоставить услугу, в основном использовали имеющиеся в лаборатории материалы, однако, возникла необходимость приобрести также такие материалы, которых не было в лаборатории. По её словам, для приобретения данных материалов министерство здравоохранения предоставило им 880 тысяч драмов.
А. Апраамян отметила, если они задумаются о начале массового производства озонаторов, тогда задумаются о цене.
«Меня очень удивило то, что многие люди начали интересоваться этим прибором, многие желают приобрести, в основном – занимающиеся производством люди, в частности, в сфере изготовления обуви, масок. Честно говоря, пока нет определенного решения касательно налаживания массового производства», – подчеркнула директор научной лаборатории.