Արայիկ Հարությունյանը ներկայացնում է, թե ինչ կարգով են հանձնելու քննությունները
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի նախարար Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ներկայացնում է, թե ինչպես են տեղի ունենալու ուսումնական տարվա ամփոփումները, ինչպես են աշակերտները հանձնելու ավարտական ու միասնական քննությունները։
Նրա խոսքով, քննություններն անցկացվելու են այնպես, որ որևէ պարագայում խնդիրներ չստեղծվեն զորակոչի իրականացման համար։
«Միաժամանակ ելնելու ենք մեր սովորողների լավագույն շահից»,- նշեց նախարարը։
Դպրոցներում չորրորդ և իններորդ դասարանցիները փոխադրական քննություններ չեն հանձնի։
Մինչև մարտի 13-ն ունեցած ու էլեկտրոնային մատյաններում գրանցված գնահատականների հիման վրա ամփոփվում են նրանց տարեկան գնահատականները, դրանց հիման վրա էլ աշակերտները փոխադրվում են հաջորդ դասարան։
Ըստ նախարարի, փոխադրական քննություններ չեն իրականացվի նաև ավագ դպրոցի 10-րդ և 11-րդ դասարաններում։
«Այս տարվա քառորդները ամփոփելու ենք մինչև արտակարգ դրությունն ունեցած գնահատականներով»,- ասաց նա։
Դպրոցներում չեն անցկացվի նաև ավարտական քննություններ։
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով, մեդալի քննություններ չեն լինի, մեդալի հավակնորդները քննությանը կարող են մասնակցել հաջորդ տարի։
Ինչ վերաբերում է «Վերջին զանգ»-ի միջոցառումներին, ապա Արայիկ Հարությունյանը նշեց, եթե միջոցառումներն իրականացնեն, կարող են երիտասարդները դառնալ վարակակիր՝ այն տարածելով  ընտանիքի անդամների շրջանում։
«Վերջին զանգի հետ կապված որոշել ենք հետևյալը, հենց նախարարությունը մեզ ասի՝ համավարկն այլևս իրենից վտանգ չի ներկայացնում, սահմանփակումների խնդիր չի լինի, պայմանավորվում ենք մի օր ու անցկացնում այդ միջոցառումը»,-ասաց նախարարը։
Հաջորդն ընդունելության քննությունների անցկացման մասին հարցն է։ Միասնական քննությունների մասնակցելու հայտեր կարելի է ուղարկել մայիսի 15-ից հունիսի 15-ը՝ ընտրելով քննական առարկան։
«Յուրաքանչյուր մասնագիտության համար հանձնելու եք մեկ քննություն, առաջարկներ ստացել ենք բուհերից։ Մինչև ամսի 30-ը կասենք, թե որ մասնագիտության դեպքում որ առարկայից են քննություն հանձնելու»,-ասաց Հարությունյանը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян в прямом эфире через соцсеть Facebook представил, в каком порядке состоится подведение итогов 2019/2020 учебного года, в том числе порядок сдачи выпускных и единых экзаменов.
По его словам, экзамены будут проведены таким образом, чтобы не создавать проблемы по части организации и проведения летнего призыва в армию.
«Вместе с тем мы будем исходить из интересов наших учащихся», – указал министр.
По словам А. Арутюняна, экзамен на получение золотой медали проводиться не будет, претенденты на медаль могут принять участие в экзамене в следующем году.
Обратившись к вопросу проведения «Последнего звонка», Араик Арутюнян отметил, если мероприятия будут проведены, то представители молодежи могут стать носителями вируса, распространяя его уже среди членов своей семьи.
«Что касается “Последнего звонка” то мы решили следующее, как только из министерства здравоохранения скажут, что коронавирус не представляет угрозу, не будет необходимости в ограничениях, тогда договоримся и назначим день проведения этого мероприятия», – пояснил министр.
Что касается вопроса проведения вступительных экзаменов, по словам министра, заявление на сдачу единого экзамена можно подать с 15 мая по 15 июня включительно, выбрав экзаменационный предмет.
«Для любой специальности нужно будет сдать лишь один экзамен, мы уже получили предложения от вузов. До 30 мая сообщим, экзамен по какому предмету нужно будет сдать в соответствии с избранной специальностью», – отметил А. Арутюнян.