Աջակցության միջոցառումների շրջանակը կընդլայնվի՝ կիրականացվի սոցիալ-բնապահպանական ծրագիր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվում են կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման ծրագրերի շուրջ քննարկումները։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Այսօր կայացած խորհրդակցության ժամանակ նախ ամփոփվել են միջոցառումների կատարման ընթացիկ արդյունքները, տեղեկատվություն է ներկայացվել կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման 11-րդ և 12-րդ միջոցառումների վերաբերյալ, նշվել է, որ ընթացքի մեջ են սոցիալական թիրախային աջակցության միջոցառումների մշակման աշխատանքները։  Ապա ներկայացվել են հաստատված որոշ միջոցառումների լրամշակման վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկներ, որոնք, ըստ հեղինակների, հնարավորություն կտան ընդլայնել տնտեսական և սոցիալական օժանդակության շահառուների շրջանակը։ Վարչապետը հանձնարարել է նախագծային տեսքի բերել դրանք և ներկայացնել կառավարության հաստատմանը։
Հաջորդիվ քննարկվել են ՀՀ պարենային անվտանգությանը և գյուղատնտեսության ոլորտի կայուն զարգացմանը վերաբերող հարցեր։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել աշնանացանի համար ֆերմերային տնտեսություններին ցորենի որակյալ սերմացուի մատակարարման գործընթացի կազմակերպմանը, հնարավոր օժանդակության նպատակներին և գործիքակազմին։ Թեմայի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են մի շարք դիտարկումներ։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է՝ պետությունը հետաքրքրված է այնպիսի ծրագրի իրականացմամբ և այնպիսի մեխանիզմների ներդրմամբ, որոնք, բացի շուկայի ինքնաբավությունն ապահովելուց, նաև կփոխեն հացահատիկի մշակման մշակույթը Հայաստանում։ Կառավարության ղեկավարն այս համատեքստում հետաքրքրական է համարել Արցախի հետ փորձի փոխանակումը և հանձնարարել շարունակել ծրագրի մշակման աշխատանքները։
Խորհրդակցությանը քննարկման առարկա է դարձել սոցիալական աջակցության բաղադրիչով բնապահպանական միջոցառումներ իրականացնելու գաղափարը, այն է՝ կորոնավիրուսի հետևանքով սոցիալական խնդիրներ ունեցող բնակչությանը ծառատնկման աշխատանքներ կատարելու դիմաց աջակցության տրամադրում։ Արծարծվել են ծրագրի իմպլեմենտացիոն շղթային, մուլտիպլիկատիվ էֆեկտին, մոնիթորինգին վերաբերող և այլ հարցեր։ Գաղափարն ընդհանուր առմամբ արժանացել է հավանության։
Կարևորելով նման ծրագրի իրականացումը, որն ունի և՜ բնապահպանական, և՜ սոցիալական բաղադրիչ՝ վարչապետը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ մշտադիտարկման գործիքակազմով պետք է ապահովել ծրագրի հաշվետվողականությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է լրամշակել առաջարկը քննարկման արդյունքներով և ներկայացնել հաստատման։

Совещание у премьера Армении: будут расширены рамки мероприятий помощи
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна продолжается обсуждение антикризисных мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса. Подробности приводятся на сайте премьера Армении.
В ходе сегодняшнего совещания сначала были подведены итоги текущих мероприятий, была предоставлена информация об 11-й и 12-й мероприятиях по нейтрализации последствий коронавируса, было отмечено, что продолжаются работы по разработке мероприятий целевой социальной помощи. Затем были представлены конкретные предложения о внесении изменений в некоторые утвержденные мероприятия, которые, по мнению авторов, дадут возможность расширить круг бенефициаров экономической и социальной помощи. Премьер-министр поручил привести их в проектный вид и представить на утверждение правительства.
Затем были обсуждены вопросы, связанные с продовольственной безопасностью и устойчивым развитием сельскохозяйственного сектора. В частности, были затронуты вопросы организации процесса поставки семян пшеницы высокого качества фермерским хозяйствам для осеннего посева, а также цели и инструменты возможной помощи. По этой теме состоялся заинтересованный обмен мнениями, был представлен ряд замечаний.
Никол Пашинян отметил, что государство заинтересовано в реализации такой программы и внедрении таких механизмов, которые, помимо обеспечения самодостаточности рынка, также изменят культуру переработки зерна в Армении. В этом контексте премьер-министр посчитал интересным обмен опытом с Арцахом и поручил продолжить разработку программы.
В ходе совещания была обсуждена идея реализации природоохранных мероприятий с компонентом социальной помощи, то есть оказание помощи столкнувшемуся с социальными проблемами вследствие коронавируса населению за проведение работ по посадке деревьев. Были обсуждены вопросы, связанные с цепочкой имплементации программы, мультипликативным эффектом, мониторингом и др. Идея была в целом одобрена.
Подчеркнув важность реализации такой программы, которая имеет как экологическую, так и социальную составляющую, премьер-министр вместе с тем отметил, что посредством инструментов мониторинга должна быть обеспечена подотчетность программы. Никол Пашинян поручил доработать предложение по результатам обсуждения и представить его на утверждение.