Բողոքի ակցիա. «Եկել ենք մեր ընտրած վարչապետին հարցնենք՝ ինչու չի կատարում իր խոստումը»
Կառավարության շենքի դիմաց այսօր մի քանի քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ դժգոհելով էլեկտրաէներգիայի ու գազի անջատումներից։
Հիշեցնենք, որ ՀԷՑ և «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունները դադադրեցրել են այն բաժանորդների մատակարարումը, որոնք սպառած գազի և էլեկտրաէներգիայի համար չեն վճարել։
«Մենք եկել ենք մեր ընտրած վարչապետին հարցնենք, թե ինչու չի կատարում իր տված խոստումը։
Ինքը մեզ խոստում է տվել։ Այսօր, երբ մարդիկ հացի խնդիր ունեն, ինքը լայվ է մտնում ու ասում՝ զբոսանքի սահմանափակումները պետք է մեղմացվեն։ Շատ հրատապ հարց է լուծում, էսօրվա կարևորագույն հարցն է։ Մենք կոտորվում ենք զբոսնելու ցանկությունից, այսօր վարչապետն այս հարցը լուծեց։ Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ»,- ասաց ակցիայի մասնակից Անահիտը։
Ի դեպ, ոստիկանները ակցիայի մասնակիցներին հորդորում են վերադառնալ մեկուսացման վայրեր՝ չնայած այն բանին, որ քաղաքացիներն ունեն տեղաշարժման թերթիկներ, որտեղ նշված են տանից դուրս գալու նպատակը։
Մի քանի քաղաքացիներ վարչական պատասխանատվության ենթարկվեցին, ոստիկանները նշել են, որ թերթիկում նշած նպատակը պարետի որոշմամբ սահմանված չէ։
«Ես կարծում եմ՝ դա շատ հրատապ նպատակ է։ Արտակարգ դրության պայմաններում ես զրկված եմ գազից, էլեկտրաէներգիայից։ Մենք եկել ենք խնդիրը հասանելի դարձնելու վարչապետին։ Ի՞նչ է փոխվել մեր կյանքում, որ ֆորս մաժորը վերացել է, թող մեկը մեզ բացատրի, ի՞նչ փոխվեց մեր կյանքում։ Մեզանից ավելի սարսափելի պայմաններում ապրողներ կան։ Մարդիկ կան, որ երեխաներ ունեն, հոսանք չունենալու պատճառով չեն կարողացել դասերին մասնակցել»,- նշում է մեկ այլ տղամարդ։
Նրա խոսքով, դժգոհ մարդիկ շատ կան, բայց դուրս չեն գալիս տանից։
«Վաղն էլ ենք գալու, մյուս օրն էլ ենք գալու, թող տուգանեն, ես չեմ էլ պատրաստվում վճարել այդ տուգանքները»,- նշեց նա։

Акция протеста: «Пришли спросить избранного нами премьера, почему он не выполняет своего обещания»
У здания правительства Армении сегодня несколько граждан проводят акцию протеста, выражая недовольство отключениями электроэнергии и газа.
Напомним, компании «ЭСА» и «Газпром Армения» прекратили снабжение абонентов, которые не произвели выплат за потребленные газ и электроэнергию.
«Мы пришли спросить избранного нами премьер-министра, почему он не выполняет своего обещания. Он дал нам обещание. Сегодня, когда у людей стоит вопрос о хлебе насущном, он выходит в прямой эфир и говорит о необходимости смягчения ограничений на прогулки. Решает очень актуальный вопрос, это же самый важный вопрос сегодня на повестке дня. Мы же умираем от желания прогуляться, и вот сегодня премьер решил этот вопрос. Спасибо, господин премьер-министр», – говорит Анаит, одна из участниц акции.
Кстати, полиция призывает протестующих вернуться в места изоляции, несмотря на то, что у граждан есть заполненные бланки, где указана цель выхода из дома.
Несколько граждан были привлечены к административной ответственности, сотрудники Полиции заявили, что указанная в бланках цель не предусмотрена решением коменданта.
«Я думаю, что это очень важная цель. В условиях режима ЧП я лишен газа и электроэнергии. Мы пришли, чтобы донести эту проблему до премьер-министра. Что изменилось в нашей жизни, из-за чего исчезли форс-мажорные обстоятельства? Пусть кто-нибудь объяснит нам, что изменилось в нашей жизни. Есть живущие в более ужасных условиях, чем мы. Есть люди, у которых есть дети, они не смогли участвовать в проводимых в режиме онлайн занятиях из-за отсутствия  электричества», – говорит другой участник акции.
По его словам, недовольных много, просто они не выходят из дома.
«Мы соберемся и завтра, и послезавтра, пусть штрафуют, я не собираюсь платить эти штрафы», –сказал он.