Վերջին օրերին հիվանդության աճի տեմպը գրեթե նույնն է` 3-5% սահմաններում.նախարար
Որտե՞ղ ենք մենք այժմ կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման առումով: Այս հարցին ֆեյսբուքյան իր էջում պատասխանել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Վերջին օրերին հիվանդության աճի տեմպը գրեթե նույնն է` 3-5% սահմաններում:
Աճի կորի հարթեցումը մեզ որոշակիորեն հաջողվել է: Որոշակիորեն հաջողվել է ժամանակ շահել և վերադասավորվել` հիվանդության դեմ պայքարի ավելի կազմակերպված համակարգ ունենալու համար:
Սակայն այդ ջանքերը դեռ պետք է շարունակվեն: Եվ դրանք պետք է լինեն կոլեկտիվ` բոլորիս կողմից: Մենք պետք է շարունակենք պահպանել հեռավորությունը միմյանց միջև, ձեռքերը հաճախ ախտահանենք, փակենք մեր բերանը դիմակով, երբ հնարավոր է:
Սահմանափակումների թուլացմանը զուգընթաց, մենք առավել մեծ անձնական պատասխանատվություն պետք է դրսևորենք վարակի տարածումը կանխարգելելու համար:
Սահմափակումների թուլացումը չի նշանակում, որ այլևս վտանգ չկա վարակվելու և վարակելու ուրիշներին, հատկապես մեր տարեց և քրոնիկական հիվանդություններով հարազատներին, մեր հայրերին և մայրերին, մեր տատիկներին և պապիկներին»,-ընդգծել է նախարարը:

Глава Минздрава Армении: В последние дни темпы роста заболевания практически одинаковы
«В последние дни темпы роста заболевания практически одинаковы – в пределах 3-5%», – сообщил на своей странице в соцсети Facebook министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Нам удалось немного выровнять кривую роста. Нам удалось выиграть время и перестроиться, чтобы иметь более организованную систему борьбы с этой болезнью.
Однако следует продолжать эти усилия. И они должны быть коллективными – со стороны всех нас.  Мы все должны продолжать соблюдать социальную дистанцию, часто дезинфицировать руки и носить маски, когда это возможно.
Вместе с ослаблением ограничений мы должны взять на себя большую личную ответственность за предотвращение распространения инфекции.
Ослабление ограничений не означает, что отныне нет угрозы заразиться или заразить других, особенно наших пожилых и родственников с хроническими заболеваниями, наших отцов и матерей, бабушек и дедушек», – отметил министр.