Երեխաների համար սա լինելու  է տապալում և հետընթաց.Կոստանյան
ԱԺ պատգամավոր  Աննա Կոստանյանը Խորհրդարնական լսուների ընթացքում  անդրադարձավ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի այն հայտարարությանն առ այն, որ աշակերտների՝ մինչև մարտի 13-ը ունեցած և էլեկտրոնային մատյաններ փոխադրած գնահատականների հիման վրա ամփոփվում են նրանց տարեկան գնահատականները, որոնցից քննական առարկաների տարեկան գնահատականները համարվում են նաև քննական։ Այդ գնահատականների հիման վրա աշակերտները փոխադրվում են հաջորդ աստիճան:
Այսինքն ՝ քառորդային տարեկան գնահատականները փակվելու են հենվելով մինչև մարտի 13-երեխաների գրանցած գնահատականի վրա: Կոստանյանն այս մեթոդը սխալ է խամարում, քանի որ հեռավար ուսուցմանը,   ուսուցիչների հետ միասին, աշակերտները ջանք չեն խնայել մասնակցելու դասընթացներին:
«Սա իրականում շատ լուրջ խնդիր է,քանի որ հնարավոր է լինեն դպրոցներ, աշակերտներ, որոնք մինչև մարտի 13-ը որոշակի առարկաներից գնահատումներ չեն ունեցել»,-ասաց Կոստանյանը՝ հավելելով,-«Երեխաների համար սա լինելու է տապալում և հետընթաց: Նախարարությունը հետ քայլ է կատարելու:  Եթե ասում ենք 20-25 տոկսը չի մասնակցել հեռավար կրթությանը, ապա ինչո՞ւ ենք մնացած 75-80տոկոսին զրկում այս ընթացքում գրանցած առաջադիմությունից: Եթե հաշվի առնենք նաև մանկավարժերի խորհուրդները, որոնք լավագույնս տիրապետում են,թե որ աշակերտն ինչ առաջադիմություն ունի, ապա  նախարարության իմ գործընկերներին կհորդորեին   հաշվի առնել ուսուցիչների կարծիքը»:

Депутат НС Армении: Это будет регрессом для учащихся
Депутат Национального Собрания Армении Анна Костанян прокомментировала заявление министра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна о том, что на основе оценок учеников до 13 марта будут обобщены их годовые оценки, которые и будут считаться экзаменационными. На их основе учащиеся будут переведены на следующую образовательную ступень.
А. Костанян посчитала неверным данный метод, подчеркнув при этом: «Это на самом деле крайне серьезная проблема, поскольку возможно могут быть такие школы, учащиеся, которые не получили каких-либо оценок до 13 марта».
Депутат добавила также, что это будет провалом и регрессом для учеников.
«Министерство совершит шаг назад. Если заявляют, что 20-25% не участвуют в дистанционном обучении, то почему мы лишаем остальных 75-80% достижений, зафиксированных за этот период. Если мы примем во внимание советы педагогов, которые лучше всего знают, какие достижения зафиксировал тот или иной учащийся, то призываю своих коллег из министерства учесть также мнение учителей», – подчеркнула депутат.